- Objavljeno: 16.04.2014.
Nova pravila za Europsku prijestolnicu kulture od 2020. godine izglasana u Europskom parlamentu
Danas je na Odboru za kulturu i obrazovanje Europskog parlamenta izglasana Odluka Europskog parlamenta i Vijeća o utvrđivanju inicijative Unije za Europske prijestolnice kulture za razdoblje od 2020. do 2033. i stavljanju izvan snage Odluke br. 1622/2006/EZ. Današnjim izglasavanjem
i konačnim prihvaćanjem Odluke stvoreni su preduvjeti da Ministarstvo kulture Republike Hrvatske objavi natječaj za hrvatske gradove kako bi se mogli kandidirati za naslov Europske prijestolnice kulture za 2020. godinu. Prema informacijama iz Europske komisije Odluka će biti objavljena u Službenom listu Europske unije tijekom sljedećih nekoliko dana.Prema dogovorima s Europskom komisijom zaključeno je kako će u idućih nekoliko dana Odluka biti objavljena u Službenom listu Europske unije, nakon čega će Europska komisija, u dogovoru s Hrvatskom i Irskom, utvrditi točan datum objave natječaja na stranicama ministarstava. Nakon objave Poziva na natječaj (Call for submission of applications), biti će objavljen dokument Pravilnik za natječaj (Rules of procedure). Ministarstvo kulture će potom u suradnji s Europskom komisijom organizirati Informativni dan. Natječaj se zatvara 10 mjeseci od dana objave, nakon čega izborno Povjerenstvo pregledava prijave i posjećuje Hrvatsku, kao i Irsku, te se događa Prvi susret s predstavnicima gradova (najvjerojatnije će to biti u mjesecu travnju/svibnju 2015. godine. Drugi susret Povjerenstva s gradovima će biti najkasnije 9 mjeseci nakon prvog održanog sastanka. Države članice će objaviti koji je izabrani grad početkom 2016. godine, nakon čega će ta odluka biti objavljena u Official Jounalu EU.
Novom je Odlukom zadržana opća struktura sadašnje inicijative kao i određeni broj postojećih elemenata kao što su kronološki red po kojem države članice imaju pravo ugostiti Europsku prijestolnicu kulture, selekcija temeljena na kulturnim programima u trajanju od jedne godine stvorenim specijalno za događanje, kvalificiranost gradova što može uključivati i okolicu, te postupak selekcije u dvije faze. Jedna važna razlika odnosi se na postupak imenovanja : od 2020. nadalje izabrane će gradove dotična država članica imenovati izravno. To znači da potvrda na razini EU više neće biti potrebna. Akt imenovanja bit će formaliziran objavom imena grada u službenom listu EU.
Ostale izmjene uključuju djelomično otvaranje akcije prema državama kandidatima i potencijalnim kandidatima, strože i detaljnije kriterije selekcije, snažniji naglasak na dugoročni učinak akcije te jačanje europske dimenzije. Stručnjaci država članica bit će i dalje uključeni u rad Povjerenstva nezavisnih stručnjaka odgovornog za selekciju i praćenje gradova te će imati isti status kao europski stručnjaci. Povjerenstvo će biti sastavljeno od 10 europskih stručnjaka te (do) dva nacionalna stručnjaka.
Izbor europskih stručnjaka provodi se nakon organiziranja otvorenog poziva za iskazivanje interesa, kada Komisija predlaže skupinu potencijalnih europskih stručnjaka. Europski parlament, Vijeće i Komisija zatim biraju tri stručnjaka iz skupine i imenuju ih u skladu s odgovarajućim procedurama. Odbor regija bira i imenuje jednog stručnjaka u skladu sa svojim procedurama. Pri odabiru europskih stručnjaka, svako od ovih tijela i institucija Unije treba težiti da se osigura komplementarnost u kompetencijama, uravnotežena geografska raspodjela i rodna uravnoteženost u cjelokupnom sastavu povjerenstva. Svi stručnjaci moraju biti građani Unije, oni trebaju biti neovisni i imati znatno iskustvo i znanje iz područja kulturnog sektora, kulturnog razvoja gradova, organizacije Europskih prijestolnica kulture ili međunarodnog kulturnog događaja sličnog dosega i razmjera. Stručnjaci također trebaju biti u mogućnosti posvetiti jedan izvjestan broj radnih dana godišnje za potrebe rada povjerenstva. Povjerenstvo imenuje predsjedavajućeg.
Nacionalni stručnjaci trebaju biti predloženi Europskoj komisiji do jeseni 2014. godine, nakon čega se zajednički usuglašava konačan izbor. Ministarstvo kulture samostalno provodi izbor i imenovanje nacionalnih stručnjaka, u skladu s vlastitom zakonskom regulativom te ih potom predlaže Europskoj komisiji.
Svi stručnjaci povjerenstva trebaju obznaniti bilo koji aktualni ili potencijalni sukob interesa u pogledu pojedinog grada kandidata. U slučaju takve izjave od strane jednog stručnjaka, ili ako se takav sukob interesa otkrije, taj stručnjak treba odstupiti i relevantna institucija ili tijelo Unije ili države članice treba zamijeniti tog stručnjaka za ostatak mandata, u skladu s odgovarajućom procedurom.
Podsjetimo, Inicijativa Europska prijestolnica kulture pokrenuta je 1985. i od tada je imenovano preko 40 gradova. U početku međuvladina inicijativa, akcija Europske prijestolnice kulture 1999. postaje akcija Zajednice kako bi se poboljšala efikasnost akcije uspostavom jedinstvenih kriterija i postupka selekcije za sve gradove EU. Akcija ima za cilj promicati bolje međusobno razumijevanje među europskim gradovima i jačati osjećaj europskog građanstva, istovremenu ističući bogatstvo europskih kultura te njihovu različitost ali i zajedničke osobine. Pokazalo se da inicijativa ima pozitivan učinak u smislu odziva medija, lokalnog razvoja, turizma te prepoznavanja od strane stanovnika važnosti njihova izabranog grada.
Ovom prilikom podsjećamo sve hrvatske gradove da u što kraćem roku zaključe svoje strateške planove za nadolazeće razdoblje te uvrste projekt Europske prijestolnice kulture kao strateški cilj, budući da je to jedan od preduvjeta za kandidaturu. Hrvatski gradovi će od otvaranja natječaja imati 10 mjeseci za pripremu prijave.