Ministar Biškupić primio ministra kulture NR Kine g. Cai Wua

Ministar kulture mr. sc. Božo Biškupić primio je u službeni posjet ministra kulture NR Kine g. Cai Wua.

Ovo je prvi nastupni posjet Cai Wua koji je u Hrvatsku stigao kako bi kao poseban izaslanik Vlade NR Kine sudjelovao na inauguraciji            novoizabranog hrvatskog Predsjednika te je tom prigodom posjetio i Ministarstvo kulture.

Ministar Biškupić i ministar Wu razgovarali su o razmjeni iskustava u zaštiti nematerijalne kulturna baštine, te je ujedno ministar Biškupić istaknuo napore koje Ministarstvo kulture čini u očuvanju nematerijalne i materijalne baštine te ustrajnost na očuvanju tradicije i običaja.

Također, ministar Biškupić je kazao kako se od sklapanja Ugovora o kulturnoj i prosvjetnoj suradnji između Vlade Republike Hrvatske i Vlade NR Kine 1993. godine, kulturna suradnja dobro razvijala u svim područjima kulture i umjetnosti, a posljednji program koji je predstavila kineska strana bila je izložba suvremene kineske umjetnosti tuš, ne tuš u Zagrebu (od 14. siječnja – 14. veljače 2010.), ostvarena u suradnji Veleposlanstva NR Kine, Ministarstva kulture NR Kine i Muzeja za umjetnost u Shenzhenu s Gliptotekom Hazu. Izložba je obuhvatila 38 autora i 79 radova. Ministar Biškupić je najavio da Hrvatska planira tijekom održavanja međunarodne izložbe Expo 2010 u Šangaju, kineskoj publici prikazati izložbe Suvremeni hrvatski nakit i Čipkarstvo u Hrvatskoj, koje će biti postavljene u Muzeju suvremene umjetnosti Honqiao.
 

 
Ministar NR Kine Cai Wu podsjetio je na nedavni posjet četveročlanog izaslanstvo Državnog zavoda za kulturnu baštinu NR Kine predvođeno g. Shan Jixiangom, ravnateljem Državnog zavoda za kulturnu baštinu Narodne Republike Kine. Posjet je ostvaren u cilju daljnjih dogovora o suradnji i razmjeni iskustva u području zaštite kulturne baštine, temeljem Programa kulturne suradnje između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Narodne Republike Kine za razdoblje od 2008-2010. godine tijekom kojeg je kinesko izaslanstvo posjetilo Plitvička jezera, Šibenik, Trogir, Split i Dubrovnik (Arheološki muzej Narona) te dvor Veliki Tabor i još neotvoreni Muzej evolucije Hušnjakovo.
 
Tijekom razgovora dvaju ministara predložena su i područja konkretne suradnje između dviju država: arheologija, UNESCO, restauracija i zaštita spomenika kulture, razmjena likovnih izložaba te sudjelovanja stručnjaka na radionicama i eminarima u cilju daljnjeg usavršavanja i razmjene iskustva, te osobito pružanje međusobne podrške u UNESCO-u i ostalim stručnim tijelima, a dogovoren je i skori uzvratni posjet hrvatskih stručnjaka NR Kini.
 


Najave