Konferencija za medije o nastupu hrvatskih pisaca na Sajmu knjiga u Leipzigu

U Ministarstvu kulture održana je konferencija za medije o nastupu hrvatskih pisaca na Sajmu knjiga u Leipzigu, koji će se održati od 15. do 18. ožujka. 

Predstavljanje hrvatskih nakladnika i autora na Sajmu knjiga u Leipzigu na današnjoj konferenciji za medije u Ministarstvu kulture bila je prigoda da se najavi i otvaranje razgovora o politici prema knjizi, novim pristupima koji trebaju dovesti do novih modela potpora i suradnje.



Ministrica kulture prof. dr. sc. Andrea Zlatar Violić predstavila je početak istraživanja stajališta korisnika o aktivnostima Ministarstva kulture usmjerenima na knjigu, knjižnice i nakladništvo, a koji ima tri cilja - utvrditi kako se percipira uloga Ministarstva kulture u krugovima vezanima za knjigu, saznati što predstavnici struka vezanih uz knjigu misle kako bi Ministarstvo kulture trebalo raditi te utvrditi smjer budućih promjena u radu Ministarstva kulture.
 
Ministrica Zlatar Violić tom prigodom najavila je da će Ministarstvo kulture u travnju kandidirati Pulu za grad knjige UNESCO-a u 2014. godini. Pula je izabrana jer u Hrvatskoj vodi najkvalitetniji sajam knjiga, Sa(n)jam knjige u Istri, istaknula je ministrica Zlatar Violić, ostavivši mogućnost da ove godine taj hrvatski grad neće biti izabran s obzirom na to da je u konkurenciji i Oxford.

 

 
Pripremu i provedbu istraživanja zajednički provode profesori i studenti Katedre za knjižnjičarstvo Filozofskog fakulteta u Osijeku, Odjel za informatičke znanosti Filozofskog fakulteta u Zadru i Ministarstvo kulture. Predstavljeni istraživački upitinik  upitnik obuhvatit će 1567 ispitanika (363 nakladnika, 900 autora i 204 knjižnice), a sadrži 163 pitanja.
 
Na tragu otvaranja prema svim akterima na području knjige, od proizvodnje do krajnjih korisnika, čitatelja te dokidanje monopolističkih pozicija je i prije nekoliko dana objavljen Javni poziv za dodjelu potpora za organizaciju nacionalnih nastupa na inozemnim sajmovima knjiga u 2012. godini, a tiče se organizacije Sajmova u Sarajevu, Frankfurtu i Beogradu.



S promijenjenom programskom koncepcijom hrvatski nakladnici nastupit će na Sajmu knjiga u Leipzigu od 15. do 18. ožujka, koji je za hrvatske nakladnike i autore jedan od najvažnijih svjetskih književnih sajmova, rečeno je na današnjoj konferenciji.

Kako je objasnila Dubravka Nemec, načelnica Odjela za promidžbu knjige i čitanja na sajmu će se pojaviti šest novih naslova u njemačkome prijevodu kod njemačkih i austrijskih nakladnika, a predstaviti devet hrvatskih autora. Među novim prijevodima su Tetovirane priče Ede Popovića, Grad u zrcalu Mirka Kovača, Hotel Zagorje Ivane Bodrožić Simić, Luegen, warum nicht? Zvonka Makovića, Naš čovjek na terenu Roberta Perišića i Sloboština Barbie Maše Kolanović.

Hrvatski autori predstavljaju se kroz različite programe, Popović, Bodrožić Simić, Perišić i Maković u programu mreže "Traduki", Mirko Kovač nastupa na poziv Literarnog kolokvija iz Berlina, mladi autori Merita Arslani, Franjo Janeš i Goran Ferčec predstavljaju svoje romaneskne prvijence u okviru nacionalnog nastupa, a Vladimir Stojsavljević gost je Leipziškog sajma u sklopu razmjene pisaca utemeljene na dugogodišnjoj suradnji tog sajma sa sajmom knjiga Sa(n)jam knjige u Istri.

Ministrica kulture prof. dr. sc. Andrea Zlatar Violić rekla je kako je domaćem izdavačkom tržištu i nakladnicima koji žele promovirati svoje autore u inozemstvu sajam u Leipzigu nevjerojatno važan, a već deseti hrvatski nastup na njemu poticaj da se dalje razvijaju dosadašnji odnosi.

Sajam se priprema uz nekoliko partnera, Zajednicu nakladika i knjižara, Literarni kolokvij iz Berlina, pulski sajam knjiga Sa(n)jam knjige te mrežu Traduki koja je regionalno usmjerena, što Zlatar ocjenjuje kao iznimno važno s obzirom da je potencijalno tržište hrvatskih knjiga broji najmanje dvadeset milijuna, a ne samo četiri milijuna čitatelja.

Nastup hrvatskih izdavača u Leipzigu kao i dosad organizira Zajednica nakladnika i knjižara (programska voditeljica je Jasna Kovačević), no ubuduće će se organizatori birati na javnim natječajima Ministarstva, a već je objavljen onaj za sajmove u Sarajevu, Frankfurtu i Beogradu.

Ministrica Zlatar Violić smatra i da je radi kvalitete potrebno uvesti konkurentnost te da će ti natječaji otvoriti drukčiji tip partnerskih odnosa te omogućiti i poticati veći stupanj kreativnosti. S Leipziškog sajma izdvojila je programe poticanja čitanja od najmlađih dobnih skupina kakve će Ministarstvo u narednom razdoblju zagovarati u svom radu.

Slabu praksu čitanja u Hrvatskoj ministrica Zlatar Violić smatra posljedicom krivog načina podučavanja književnosti u osnovnim i srednjim školama, koje ne njeguju kulturu čitanja već, istaknula je, tjeraju generacije da napamet uče povijesne podatke.

Ove godine štand će biti nešto manji nego prijašnjih radi promjena u programskoj koncepciji, ali će izložba knjižne produkcije, prema izjavama organizatora, biti vrlo bogata i žanrovski raznolika, rekla je načelnica Odjela za promidžbu knjige i čitanja Dubravka Đurić Nemec.

Neven Antičević, predsjednik Zajednice nakladika i knjižara, rekao je kako je Zajednica dosad nastupe organizirala na tehnički način, a program je radio netko drugi, a novost u načinu organizacije smatra prekretnicom na bolje u aranžmanu s Ministarstvom.

Hrvatski nakladnici koji sudjeluju na sajmu slažu se da je sajam u Leipzigu jedan od najvažnijih za hrvatske autore.

Za Seida Serdarevića iz "Frakture" on predstavlja vrata za prezentaciju hrvatske knjige, a njemačko tržište, kao najveće po prevedenim knjigama, odskočna je daska za naše autore. Hrvatska je već nekoliko godina među dvadeset najprevođenijih jezika na njemačkom govornom području što je veliki uspjeh, istaknuo je.

Petra Ljevak iz nakladne kuće "Ljevak" rekla je kako prije dvadesetak godina nitko nije očekivao da će Leipzig doseći današnje razmjere, više od 160 tisuća posjetitelja, oko 2000 različitih događanja na više od 300 lokacija.

Hrvatski nastup koštat će oko 200 tisuća kuna, a ministrica će, uz gruzijskog kolegu, biti na službenom otvorenju i dodjeli Nagrade za europsko razumijevanje, kao poseban gost Sajma i Grada Leipziga.

Među nagrađenima je i dvoje pisaca s hrvatskom adresom, Bora Ćosić i Slavenka Drakulić. Idući dan Zlatar će se sastati s njemačkim državnim ministrom za kulturu i medije Berndom Neumannom na njegov poziv te će, uz direktora Leipziškog sajma Olivera Zillea, otvoriti hrvatski štand, a potom se i sastati s upravnim tijelima mreže "Traduki". (MK/Hina)


 


Najave