Izložbom Neopipljivo / Intangible na 13. praškom kvadrijenalu predstavlja se 12 hrvatskih autora

„Praško kvadrijenale jedan je od velikih i značajnih projekata Ministarstva kulture koji nastavlja niz, ove godine započet predstavljanjem na Sajmu dječje knjige u Bologni, potom otvorenjem izložbe Damira Očka na 56. Venecijanskom bijenalu, velikim suradničkim projektom

Rendez-vouz, Festivalom Francuske u Hrvatskoj,“ – rekao je ministar kulture Berislav Šipuš na konferenciji za medije održanoj 9. lipnja 2015. godine u Ministarstvu kulture, na kojoj je predstavljen nastup Hrvatske na Praškom kvadrijenalu scenografije i kazališnog oblikovanja prostora, koje se održava od 18. do 26. lipnja 2015. godine.



     „Ovo je godina velike međunarodne vidljivosti hrvatske kulture“ – istaknuo je ministar Šipuš, napominjući kako je i Praškom kvadrijenalu, kao najvećoj svjetskoj manifestaciji posvećenoj scenografiji i svim disciplinama koje se uz nju vezuju, pa tako i ostalim spomenutim projektima Ministarstva kulture, zajedničko to što predstavljaju kontinuirani napor osuvremenjivanju formata i koncepcija, traženja novih kreativnih potencijala unutar žive suvremene scene, koji će doprinijeti povezivanju institucija i umjetnika te povećati vidljivost hrvatske kulture u međunarodnom okruženju.
     „Nastup Hrvatske na Praškom kvadrijenalu nije značajan samo stoga što ova manifestacija slavi 50. obljetnicu svoga postojanja, već i što predstavlja nastavak dobre suradnje kakvu već imamo s Venecijanskim bijenalom, gdje kustosi postaju predsjednici žirija u sljedećem izdanju. Jedan od kustosa ovogodišnjeg nastupa Hrvatske je Nikola Radeljković, koji je kao član grupe Numen primio nagradu 2011., na prethodnom izdanju Praškog kvadrijenala, na kojem se uz Numen predstavio i Goran Petercol u kustoskom izboru Ire Payer.“ – podsjetio je ministar Šipuš, naglasivši kako i partnerska suradnja s Hrvatskim dizajnerskim društvom u organizaciji nastupa Hrvatske na Praškom kvadrijenalu predstavlja jedan od načina na koji Ministarstvo kulture želi graditi kontinuitet, prenositi znanja i iskustva unutar vođenja pojedinih projekata.
     Hrvatski nastup na Praškom kvadrijenalu, kao središnjoj manifestaciji za predstavljanje trendova na području scenografije i kazališnog oblikovanja prostora na kojoj je izloženo više od 60 nacionalnih izložbi, upotpunit će i izložba studenata Tekstilno-tehnološkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Zavod za dizajn tekstila i odjeće s projektom Orfej i Euridika kustosice Ivane Bakal. Projekt Orfej i Euridika zajednički je projekt Muzičke akademije, Akademije dramske umjetnosti i Tekstilno-tehnološkog fakulteta u čiju je realizaciju bilo uključeno više od 250 studenata, a projekt je 2014. godine osvojio Rektorovu nagradu. Operom Orfej i Euridika C. W. Glucka, izvedenom 29. ožujka 2014. godine u Koncertnoj dvorani Vatroslava Lisinskog, ravnao je maestro Mladen Tarbuk, a režirala ju je Marina Pejnović. Osim izložbe studenata, arhitektice Ivana Knez i Ana Martina Bakić održat će scenografsku radionicu, istaknuo je na kraju ministar kulture Berislav Šipuš.



     Glavna tema 13. praškog kvadrijenala je Shared space: Music Weather Politics 2013-2016, a odnosi se na prostore i okruženja koja, iako neopipljiva, imaju dubok utjecaj na izvedbu i njenu percepciju. Autori triju podtema PQ 2015 su Jiŕí Heŕman (Glazba), Aby Cohen (Politika) i Simon Banham (Vrijeme).

     Hrvatska će se na Praškom kvadrijenalu, od 18. do 28. lipnja, predstaviti izložbom nazvanom Neopipljivo / Iintangible, čiju kustosku koncepciju potpisuju Nikola Radeljković, Marko Golub i Igor Ružić. Nikola Radeljković obrazložio je da se kustoski tim u promišljanju ovogodišnje selekcije vodio ispitivanjem normi i granica koje postoje u dizajnu i načinom na koji se one manifestiraju u scenografiji. „Shvatili smo da su inspiracije u scenografiji puno šire i bilo je zanimljivo istraživati te inspiracije i način njihova ispreplitanja“ – rekao je Radeljković, dodavši kako su u postavljanje izložbe uključili i velik broj suradnika kako bi u što jezgrovitijem obliku prezentirali ideju te su filmovi redateljice Ane Marije Habjan napravljeni upravo s tom namjerom. Osim 9 kratkih filmova, koji su nastali od prikupljenog dokumentarnog materijala, kako je istaknuo Radeljković, izložba je popraćena teorijskim tekstom Une Bauer, a dizajn postava izložbe radio je Mauricio Ferlin. Marko Golub napomenuo je kako su birali one projekte koji se, osim što se uklapaju u tematske odrednice ovogodišnjeg Kvadrijenala, bave samim prostorom te kako prvih četiri performansa, tematiziraju granicu između publike i izvođača koja postaje i političko pitanje.
     „Nastojali smo od recentne ponude koja je nastala u proteklih četiri godine izdvojiti one projekte koji tematiziraju intenzivno dijeljenje prostora i sinkronicitet polazeći od ideje da je kazalište svijet i da svaki od autora reprezentira svijet i ono što mu je u tom svijetu bitno na sebi svojstven način“ – obrazložio je izbor kazališnih projekata treći član kustoskog tima Igor Ružić.

     Radovi odabranih 12 autora – BADco., Božena Končić Badurina, Boris Bakal i Leo Vukelić, Oliver Frljić i Igor Pauška, Damir Bartol Indoš i Tanja Vrvilo, Siniša Labrović, Kata Mijatović, Borut Šeparović i Vlasta Žanić, tematizirani su kroz filmove redateljice Ane Marije Habjan.

     Hrvatska izložba Neopipljivo / Intangible, u organizaciji Ministarstva kulture i Hrvatskog dizajnerskog društva, bit će predstavljena u segmentu Izložbi zemalja i regija, kao jedna od 64 nacionalne izložbe na najvećem europskom i svjetskom događanju posvećenom scenografiji i drugim disciplinama vezanim za dizajn i arhitekturu u području kazališta.














Odabrani autori:


BADco - Is There Life on Stage


Boris Bakal i Leo Vukelić - Otac Hrabrost


Božena Končić Badurina - Protected Space


DB Indoš i Tanja Vrvilo - Tosca 914


Kata Mijatović - Bus Kneževo Osijek


Montažstroj - 55+


Oliver Frljić i Igor Pauška - Dantonova smrt


Siniša Labrović - Dokolica (Komunistički manifest)


Vlasta Žanić - Recycle Bin





Najave