- Objavljeno: 07.10.2013.
Hrvatsko muzejsko vijeće obišlo nove muzejske postave u BiH te Drnišu, Kninu i Sinju
Hrvatsko muzejsko vijeće je od 29. rujna do 1. listopada obišlo nove muzejske postave u Bosni i Hercegovini, upoznalo se s prijedlozima novih stalnih postava u Drnišu, Kninu i Sinju gdje je održana i 8. sjednica Hrvatskog muzejskog vijeća. S ciljem analize ukupnih investicija radi održivosti
kroz proračun, ali i izvanproračunska sredstva, članova HMV-a obišli su ustanova koje pripremaju nove stalne postave ili imaju velike investicijske radove na obnovi ili razvijaju nove muzejske koncepte.Tako je Hrvatsko muzejsko vijeće - u sastavu mr. sc. Dubravka Osrečki Jakelić, predsjednica i muzejska savjetnica u Muzeju za umjetnost i obrt, te članovi Milvana Arko Pijevac, muzejska savjetnica u Prirodoslovnom muzeju Rijeka, dr. sc. Jacqueline Balen, viša kustosica i ravnateljica Arheološkog muzeja u Zagrebu, dr. sc. Marina Viculin, muzejska savjetnica i ravnateljica Galerije Klovićevi dvori, Grgur Marko Ivanković, viši kustos i ravnatelj Muzeja Slavonije, Andro Krstulović Opara, kustos i ravnatelj Muzeja Ivana Meštrovića, Eva Brunović, voditeljica Službe za muzejsko-galerijsku i likovnu djelatnost u Ministarstvu kulture RH i mr. sc. Vesna Jurić Bulatović, pomoćnica ministrice – 29. rujna 2013., pratnji oca Zvonka Martića obišlo Karmel sv. Ilije na Buškom jezeru u kojem se prikuplja i prezentira vrijedna materijalna i nematerijalna kulturna baština s područja Bosne i Hercegovine.
Drniš
U Tomislavgradu obišli su Franjevački samostan s Galerijom Virgilija Nevjestića te muzejom "Fra Jozo Križić" otvorenog u lipnju 2013. godine, koji čuva i prezentira vrijednu sakralnu, arheološku, etnografsku, kulturno-povijesnu i afričku zbirku. Obilasku su nazočili načelnik Tomislavgrada g. Ivan Vukadin i gvardijan fra Ante Pranjić.
U Livnu je posjećen Franjevački samostan Gorica Livno, samostan i crkva sv. Petra i Pavla te Franjevački muzej i galerija. Uz vodstvo g. Josipa Gele, ravnatelja Franjevačkog muzeja i galerije razgledan je stalni postav muzeja kao i Galerija Gabrijela Jurkića. Gvardijan fra Miroslav Ištuk proveo je prisutne kroz Franjevački samostan Gorica Livno.
Franjevački samostani i muzeji u Tomislavgrad i Livnu kontinuirano se financiraju sredstvima Vlade Republike Hrvatske za pomoć Hrvatima u Bosni i Hercegovini i proteklih godina upravo zahvaljujući angažmanu franjevaca, uspjeli su prikupiti, sačuvati, obraditi bogatu arheološku, etnografsku, kulturno –povijesnu i drugu građu koja je prezentirana u novim muzejskim ustanovama.
U Alkarskim dvorima u Sinju 30. rujna 2013. godine održana je 8. sjednica Hrvatskog muzejskog vijeća. Tom prigodom članovima Hrvatskog muzejskog vijeća prezentirani su daljnji planovi Viteškog alkarskog društva vezanim uz realizaciju te dovršetak obnove Alkarskih dvora stalnog postava čija se realizacija očekuje u 2015. godini kada će se svečano obilježiti 300. Sinjska alka. Kompleksnost projekta svjedoči i projekt Tematskog parka Sinjske alke s nizom atraktivnih sadržaja koji se priprema u suradnji s Ministarstvom turizma za apliciranje na EU fondove.
U nastavku sjednice je Joško Zaninović, ravnatelj Gradskog muzeja Drniš s autorskim timom prezentirao idejni koncept stalnog izložbenog postava Gradskog muzeja Drniš.
Po završetku sjednice svi prisutni su obišli Alkarske dvore, prostor Muzeja Alke, Galeriju Sikirica, Muzej Cetinske krajine te Arheološku zbirku Franjevačkog samostana Čudotvorne Gospe Sinjske. Hrvatsko muzejsko vijeće je zaključilo kako se radi o iznimnom kulturnom i turističkom potencijalu Grad Sinja i cijele Cetinske krajine za daljnji kvalitetni cjeloviti razvoj.
Tijekom trećeg dana Hrvatsko muzejsko vijeće u pratnji općinskog načelnika Općine Ružić, Josipa Sučića i ravnatelja Muzeja Ivana Meštrovića, Andre Krstulovića Opare, obišlo je vrijedne objekte kulturne baštine Meštrovićevog rodnog kraja - Župni muzej Gradac, crkvu Presvetog Otkupitelja – mauzolej Meštrović u Otavicama, u sklopu kojega se nalazi novootvoreni centar za prijem posjetitelja i muzejski dućan. Ukazano je na vrijednost arhitekture osnovne škole i Antimalarične stanice za nove sadržaje i potrebe Općine Ružić, a zgrade su izgrađene prema idejnom projektu Ivana Meštrovića koji je i sufinancirao izgradnju. Ministarstvo kulture kontinuirano sufinancira obnovu oba objekta.
Sinj
U Drnišu je uz vodstvo Joška Zaninovića, ravnatelja posjećen Gradski muzej Drniš te pregledani prostori predviđeni za stalni postav, čija se zgrada trenutno obnavlja sukladno smjernicama za energetsku učinkovitost i korištenje obnovljivih izvora energije.
Članove Hrvatskog muzejskog vijeća u Kninu je dočekala gradonačelnica Grada Knina Josipa Rimac, ravnatelj Zvonimir Jelić i kustosi Kninskog muzeja Knin, te načelnici susjednih općina, načelnik Općine Promine Tihomir Budanko, načelnik Općine Kistanje Goran Reljić, načelnik Općine Ervenik Predrag Burzar i načelnik Općine Biskupija Ognjen Vukmirović. Na zajedničkom sastanku na kninskoj tvrđavi prezentiran je prijedlog idejnog koncepta novog stalnog postava Kninskog muzeja na Kninskoj tvrđavi i njeno brandiranje te proširenje novim sadržajima. Također, u zajedničkom razgovoru o mogućnostima jače umreženosti općina i Grada Knina u razvoju kninskog područja na temeljima bogate kulturno-povijesne i prirodne baštine zaključena je potreba za izradu zajedničke razvojne strategije kulturnog turizma, kao neophodne podloge za financiranje određenih projekata sredstvima iz EU fondova.
Hrvatsko muzejsko vijeće će u nastavku 8. sjednice koja se planira održati polovicom listopada definirati zaključke vezano uz posjećene lokacije, posebice imajući u vidu prijave na natječaj za 2014.g. i financiranje prijedloga novih muzejskih postava.
Karmel sv. Ilije
Karmel sv. Ilije
Karmel sv. Ilije
Tomislavgrad
Tomislavgrad
Livno
Livno
Livno
Sinj
Sinj
Gradac
Drniš
Knin
Knin