- Objavljeno: 27.12.2024.
70 godina Tehničkog muzeja Nikola Tesla
27. prosinca 2024. - Otvorenjem triju izložbi „Utopija i stvarnost - 70 godina planiranja i velikih očekivanja“, „Iz svakodnevnice u baštinu - akvizicije Tehničkog muzeja Nikola Tesla 2017.—2024.“ i „Što smo radili 1954.—2024. - iz muzejske dokumentacije“ Tehnički muzej Nikola Tesla obilježio je sedamdeset godina od svoga osnutka, razdoblje kroz koje se profilirao u jedinstvenu muzejsku ustanovu u Republici Hrvatskoj koja je posvećena očuvanju, istraživanju, promicanju i predstavljanju znanstvene i tehničke baštine, odnosno predmeta i dokumentacije važnih za njezino istraživanje, zaštitu i prezentaciju javnosti.
Uz čestitke i zahvale ravnateljici Muzeja Markiti Franulić, kustosima i svim sudionicima na iznimnom trudu uloženom u realizaciju triju izložbi kojima se obilježava velika sedamdeseta obljetnica Muzeja, ministrica kulture i medija dr. sc. Nina Obuljen Koržinek istaknula je kako nas izložbe komplementarno vode kroz povijest muzeja, svjedočeći o bogatom nasljeđu te ukazujući na vizionarstvo onih koji su u šezdesetim godinama utemeljili tu jedinstvenu kulturnu instituciju.Naglasila je kako Ministarstvo kulture i medija kontinuirano prati i podržava rad Tehničkog muzeja Nikola Tesla kroz različite aktivnosti, od infrastrukturnih do muzejskih, međunarodnih i programa razvoja publike, a Muzej je svojim radom tu podršku opravdao i dokazao da je moguće stručnim angažmanom postati relevantno mjesto susreta, istraživanja, suradnje i zabave te se pozicionirao kao lokalno, regionalno i međunarodno prepoznatljiva institucija.
Podsjetila je, također, kako su muzeji iznimno važna mjesta edukacije, posebno za mlađe naraštaje koji kroz muzejske zbirke uče o sebi, svojoj kulturi, povijesti i identitetu. „Rad u ovome muzeju nije samo doprinos kulturi nego i neprocjenjiv doprinos obrazovanju i razvoju svijesti o značaju tehničke baštine jer Tehnički muzej Nikola Tesla nije samo muzej - on je svjedok povijesti, mjesto inspiracije za sadašnjost i polazište za inovacije u budućnosti“, istaknula je ministrica.
Uz podsjetnik na jedinstvenu ulogu Muzeja kao matične institucije za muzejske zbirke tog tipa u Hrvatskoj, odnosno muzejske zbirke koje se u nekom segmentu bave znanstvenom i tehničkom baštinom, ministrica je posebno pohvalila ulogu kustosa i stručnih djelatnika Muzeja za razvoj tih muzejskih zbirki diljem Hrvatske.
Jednom od najposjećenijih hrvatskih muzeja ministrica je na kraju svečanosti zaželjela uspješan nastavak razvoja njegove edukativne i obrazovne uloge, kao mjesta koje okuplja stručnjake iz različitih područja te kroz muzejski izričaj, muzejske tehnike i pristupe nastavlja prenositi znanja i spoznaje široj publici.
Okupljenima su se obratile i ravnateljica Tehničkog muzeja Nikola Tesla Markita Franulić te autorica izložbe Tamara Bjažić Klarin.
Podsjećamo, Tehnički muzej osnovan je 21. prosinca 1954. odlukom Odbora grada Zagreba i na inicijativu sveučilišnog profesora dr. sc. Bože Težaka koji je muzej zamislio kao edukativni centar i mjesto cjeloživotnog učenja te neformalnog obrazovanja koji široj publici približava znanost i tehnologiju. Raznoliki fundus Tehničkog muzeja Nikola Tesla temelji se na donacijama Prirodoslovno-matematičkog fakulteta i tehničkih fakulteta zagrebačkog sveučilišta, Hrvatskog prirodoslovnog društva, tadašnje Narodne tehnike, niza velikih proizvodnih i gospodarskih sustava (Rade Končar, željeznice, brodogradilišta, elektroprivreda i drugi) te drugih muzeja (Muzeja za umjetnost i obrt), a širio se zahvaljujući donacijama institucija, ustanova i tvrtki kao i otkupom.
Izložba „Utopija i stvarnost - 70 godina planiranja i velikih očekivanja“ uz genezu tog arhitektonskog kompleksa predstavlja nerealizirane projekte prostornog razvoja muzeja te aktualni projekt revitalizacije i uređenja postojećih hala. Prvi put se izlažu originalni nacrti i skice proširenja Zagrebačkog velesajma, „Grada tehnike“ i projekata proširenja Tehničkog muzeja Marijana Haberlea. Izložba „Iz svakodnevnice u baštinu - akvizicije Tehničkog muzeja Nikola Tesla 2017.—2024.“ predstavlja odabrane predmete koje je Muzej otkupio ili dobio na dar, njih 176 od prikupljenih 2822 u proteklih osam godina, a izloženi su i predmeti koje je doniralo stotinjak pojedinaca, ustanova i tvrtki. O povijesti muzeja svjedoče isječci iz novina, o uspjesima priznanja i nagrade, a kao posebna zanimljivost izdvajaju se odabrane poruke iz knjiga dojmova posjetitelja. Izložba „Što smo radili 1954.-2024. - iz muzejske dokumentacije" donosi pregled muzejskog rada u proteklih 70 godina, utemeljen na muzejskoj fototeci, hemeroteci, zbirci plakata, knjigama dojmova, statistici posjeta te zbirci nagrada i priznanja. Statistički dio informira posjetitelje kako je Muzej od otvaranja za javnost 1963. imao 6.579.816 posjetitelja, 4540 edukativnih programa, 75.844 stručnih vodstava te 519 realiziranih izložbi.
Izložba „Utopija i stvarnost - 70 godina planiranja i velikih očekivanja" otvorena je do 23. veljače, dok su druge dvije izložbe otvorene do 31. ožujka 2025. godine.