​Novinarima i fotoreporterima 24sata, Večernjeg lista i Pixsella predstavljeni protokoli za zaštitu novinara na javnim okupljanjima te o postupanju policije prilikom saznanja o kaznenom djelu na štetu novinara

  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika


16. prosinca 2024. - U sklopu aktivnosti za jačanje položaja novinara koje provodi Nacionalni koordinacijski odbor za provedbu mjera Akcijskog plana razvoja kulture i medija te kampanja Vijeća Europe i OSCE-a za sigurnost novinara, u  medijskoj kući Styria predstavljen je „Protokol o postupanju policije, novinara i drugih medijskih djelatnika na javnim okupljanjima od interesa javnosti“ i „Protokol o postupanju policije prilikom saznanja o kaznenom djelu počinjenom na štetu novinara i drugih medijskih djelatnika u obavljanju radnih zadaća“.

Navedeni protokoli pobliže definiraju postupanje policijskih službenika radi zaštite novinara  koji izvješćuju s javnih okupljanja od interesa javnosti te postupanje policijskih službenika prilikom saznanja o kaznenom djelu počinjenom nad novinarima i drugim medijskim djelatnicima s ciljem stvaranja uvjeta za učinkovito i brzo provođenje kriminalističkog istraživanja kaznenih djela. Također, njima se policija obvezuje kontinuirano planirati i poduzimati neophodne aktivnosti za siguran i neometan rad novinara i drugih medijskih djelatnika.
Navedene protokole predstavila je koordinatorica za medije u Kabinetu ministra Ministarstva unutarnjih poslova Marina Mandić, kao i preliminarne rezultate monitoringa provedbe dvaju protokola za prvih osam mjeseci ove godine.
 
Na predstavljanju tih dokumenata i načina njihove promptne aktivacije novinarima i fotoreporterima 24sata, Večernjeg lista te Pixsella sudjelovali su i nacionalna koordinatorica za provedbu kampanja Vijeća Europe i OSCE-a za sigurnost novinara Jasna Vaniček-Fila, predsjednik Hrvatskog novinarskog društva Hrvoje Zovko te glavni urednik 24sata Ivan Buča.
 
Koordinatorica za medije u Kabinetu ministra Ministarstva unutarnjih poslova istaknula je kako podatci za 2024. pokazuju da je do 1. rujna policija u zaštiti sigurnosti novinara zabilježila 12 događaja u kojima je primjenjivala Protokol, od čega je riješeno sedam slučajeva. Ukupno je podneseno pet prijava za kazneno djelo prijetnje, dvije prijave za kazneno djelo prisile prema osobi koja obavlja poslove od javnog interesa te jedna prijava za kazneno djelo nasilničkog ponašanja.
 
Protokole za zaštitu novinara kao i Sporazum o suradnji potpisali su Ministarstvo unutarnjih poslova i novinarske udruge Hrvatsko novinarsko društvo i Sindikat novinara Hrvatske u skladu s Preporukom Europske komisije o jamčenju zaštite, sigurnosti i jačanja položaja novinara i drugih medijskih djelatnika, a uspostavljen je i monitoring ovih mehanizama, odnosno Ministarstvo unutarnjih poslova prikuplja podatke te o njima izvješćuje novinarske udruge i Ministarstvo kulture i medija.
 
Koordinatorica kampanja Jasna Vaniček-Fila podsjetila je na aktivnosti Ministarstva kulture i medija, koje se u suradnji s dionicima iz medijskog sektora, strukovnih novinarskih udruga, akademske zajednice i drugih institucija provode u okviru Nacionalnog koordinacijskog odbora za provedbu mjera akcijskog plana razvoja kulture i medija te kampanja Vijeća Europe i OSCE-a za sigurnost novinara, i istaknula kako će se u idućem razdoblju, sukladno preporukama Vijeća Europe,  raditi na intenzivnijoj suradnji s pravosuđem.
Aktivnosti oko informiranja novinara o protokolima nastavit će se izravno i u drugim medijskim kućama, kao i informiranje lokalnih novinara u suradnji s policijskim upravama u Republici Hrvatskoj.



 



Pisane vijesti