- Objavljeno: 25.11.2011.
Završen sastanak međudržavnog Povjerenstva za povrat kulturnih dobara Republike Hrvatske i Republike Srbije
U Ministarstvu kulture završen je sastanak međudržavnog Povjerenstva za povrat kulturnih dobara Republike Hrvatske i Republike Srbije te utvrđena dinamika povrata preostalih kulturnih dobara koja se nalaze u Republici Srbiji.
U Ministarstvu kulture Republike Hrvatske danas je završen sastanak međudržavnog Povjerenstva za povrat kulturnih dobara Republike Hrvatske i Republike Srbije, pod predsjedanjem predsjednica toga Povjerenstva, Branke Šulc i Dušice Živković, sa članovima Povjerenstva i suradnicima iz Pokrajinskog zavoda za zaštitu spomenika kulture, Novi Sad, te predstavnicima Ministarstva vanjskih poslova i europskih integracija Republike Hrvatske i Veleposlanstva Republike Srbije u Republici Hrvatskoj.Na sastanku je verificiran Zbirni spisak kulturnih dobara sa područja Republike Hrvatske koja se još nalaze u institucijama i ustanovama kulture u Republici Srbiji, koji je u lipnju 2011.godine pripremilo Ministarstvo kulture, informisanja i informacionog društva Republike Srbije, a sadrži konačni popis kulturnih dobara iz Republike Hrvatske te izvještaj o stanju tih kulturnih dobara (ukupno 1065 kulturnih dobara, uglavnom ikona i sakralne građe iz riznica, iz 45 manastira i SPC-a u Hrvatskoj, uz dodatni popis kulturnih dobara, koji je pripremilo hrvatsko Povjerenstvo, a koja nisu bila navedena za muzejsku građu i inventarne knjige Muzeja Benkovac, Kninskoga muzeja (591 numizmatike i metalnih arheoloških nalaza) i Državnog arhiva Vukovar, dio arhivskoga gradiva) koja se još nalaze u institucijama i ustanovama kulture u Republici Srbiji: Pokrajinskom zavodu za zaštitu spomenika kulture, Novi Sad, Galeriji Matice srpske, Novi Sad, Patrijaršijskom dvoru, Sremski Karlovci, Muzeju SPC-a, Beograd, Narodnom muzeju Beograd, Republičkom zavodu za zaštitu spomenika kulture, Beograd, i Arhivu Vojvodine, Novi Sad.
Na sastanku je raspravljen nacrt prijedloga Protokola o povratu kulturnih dobara iz Republike Srbije u Republiku Hrvatsku, kojim se utvrđuje dinamika povrata preostalih kulturnih dobara koji će biti potpisan u prosincu ove godine.
Preostala kulturna dobra bit će osnovom predloženih odredaba toga Protokola vraćena iz Republike Srbije u Republiku Hrvatsku najkasnije do kraja 2013. godine. Ministarstvo kulture Republike Hrvatske u okviru godišnjeg programa zaštite i očuvanja kulturnih dobara, na temelju Poziva za predlaganje programa javnih potreba u kulturi, financira i obnovu manastira i crkava SPC-a, te osigurava sigurnosne uvjete, posebno za one u koje se vraćaju kulturna dobra.
Program povrata kulturnih dobara iz Republike Srbije, Republike Crne Gore otuđenih u vrijeme Domovinskog rata, u cijelosti, od 1996.g. do danas, vodi Ministarstvo kulture Republike Hrvatske i od 2003.godine i Povjerenstvo za povrat kulturnih dobara Republike Hrvatske koje je imenovao ministar kulture.
Iz Republike Srbije i manjim dijelom iz Republike Crne Gore od 2001. do lipnja 2011.g. vraćeno je 25. 252 pokretnih kulturnih dobara u muzeje, galerije i crkve (Vukovar, Gradski muzej i Zbirka Bauer, Franjevački samostan sv. Filipa i Jakova, Ernestinovo, Likovna kolonija kipara naivca Petra Smajića, Dalj, Eparhijska kapela, Bobota, hram Sv. vmč. Georgija, Gradski muzej Drniš, Slano, Franjevački samostan sv. Jeronima, Vukovar, privatna zbirka Paunović, manastir Krka, manastir Krupa, manastir Dragović, Arheološka zbirka u Dardi i dr.)