Godina obilježavanja 1100. obljetnice Hrvatskoga Kraljevstva

Mato Celestin Medović: „Splitski crkveni sabor 925.“, Hrvatski institut za povijest
Oton Iveković: „Krunidba Tomislava“ i „Vivat rex“, Nacionalni muzej moderne umjetnosti
Robert Frangeš Mihanović: „Kralj Tomislav“, Trg kralja Tomislava
2. siječnja 2025. - Dana 14. ožujka 2024. Hrvatski sabor proglasio je 2025. godinu „Godinom obilježavanja 1100. obljetnice Hrvatskoga Kraljevstva“ kao podsjetnik na bitne trenutke u povijesti hrvatskog naroda − godinu krunjenja prvog hrvatskog kralja Tomislava kao i njegov spomen u pismu pape Ivana X. kojim je 925. godine sazvan Prvi splitski crkveni sabor − čime je Hrvatska postala samostalnim i priznatim kraljevstvom, što je imalo ključnu ulogu u oblikovanju hrvatskog nacionalnog identiteta i suverenosti.
Jednako tako, s početkom Hrvatskog Kraljevstva, koje je pripadalo zapadnom kršćanskom nasljeđu, na hrvatskim se prostorima pojavljuju prvi dokumentirani glasi o glagoljici i crkvenoslavenskom jeziku u bogoslužju, koji će u idućim stoljećima postati kulturnim i identitetskim obilježjem Hrvata.
„Godina obilježavanja 1100. obljetnice Hrvatskog Kraljevstva“ jedinstvena je prilika za isticanje bogate kulturne baštine hrvatskog naroda, uključujući hrvatski jezik, umjetnost i arhitekturu koji su obilježili proteklo tisućljeće. U obilježavanju ove važne obljetnice sudjeluju važne nacionalne kulturne i obrazovne institucije, a u ime Vlade ključnu ulogu u pripremi programa i financiranju aktivnosti imaju Ministarstvo kulture i medija i Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih. Hrvatska biskupska konferencija i Družba „Braća Hrvatskoga Zmaja“ pripremili su sveobuhvatne programe obilježavanja ove istaknute obljetnice baš kao i pojedini gradovi i županije u Republici Hrvatskoj, ali i Bosni i Hercegovini.
Program obilježavanja obuhvaća širok spektar događanja - izložbe, kazališne predstave, koncerte, znanstvene skupove, tribine, izdavanje posebnih publikacija, radionice te sadržaje prilagođene mlađim uzrastima - poput stripova i slikovnica sadržaje prilagođene mlađim uzrastima poput stripova i slikovnica. Time će se podsjetiti na krunidbu prvoga hrvatskog kralja Tomislava, kao i na njegovo spominjanje u pismu pape Ivana X. iz 925. godine, kojim je sazvan Prvi splitski crkveni sabor. Riječ je o događaju od ključne važnosti za formiranje hrvatske državnosti i nacionalnog identiteta.
Aktivnosti se provode na cijelom području Republike Hrvatske, uz poseban naglasak na nacionalnu prepoznatljivost i uključivost svih razina društva.
Središnji događaj je izložba „U početku bijaše kraljevstvo“, u koordinaciji Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske u Galeriji Klovićevi dvori. U realizaciji izložbe sudjeluju Hrvatski državni arhiv, Hrvatski povijesni muzej, Muzej hrvatskih arheoloških spomenika Split, Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu. Izložba će javnosti predstaviti temeljne elemente hrvatske državnosti - od njezinih začetaka do suvremene povijesti.
-
Javni poziv za obilježavanje 1100. obljetnice Hrvatskog Kraljevstva u 2025. godini
-
250.800,00 eura osigurano za programe obilježavanja 1100. obljetnice Hrvatskog Kraljevstva
-
Otvoren međunarodni znanstveni skup „Počeci Kraljevstva: Splitski crkveni sabori, Tomislav i njegovo doba o 1100. obljetnici”
8. svibnja 2025. - Izaslanica predsjednika Vlade Republike Hrvatske Andreja Plenkovića, ministrica kulture i medija dr. sc. Nina Obuljen Koržinek sudjelovala je u programu otvorenja trodnevnog međunarodnog znanstvenog skupa „Počeci Kraljevstva: Splitski crkveni sabori, Tomislav i njegovo doba o 1100. obljetnici” u Splitu.
-
Koncertom na Peristilu obilježena 1100. obljetnica Hrvatskoga kraljevstva
25. svibnja 2025. - Povodom obilježavanja 1100. obljetnice Hrvatskoga kraljevstva izaslanica predsjednika Vlade Republike Hrvatske Andreja Plenkovića, ministrica kulture i medija dr. sc. Nina Obuljen Koržinek prisustvovala je koncertu Zagrebačke filharmonije i Komornog zbora „Ivan Filipović“ na splitskom Peristilu - upravo na mjestu Splitskih crkvenih sabora, u čijim su se okvirima kreirali ne samo temelji hrvatske crkve, nego i državnosti.
Više je dostupno na poveznici.
-
Praizvedbom oratorija Anno Domini 925. Kralj Tomislav Zagreb Classic obilježio 1100. obljetnicu Hrvatskog kraljevstva
2. srpnja 2025. - Napisan u povodu 1100. obljetnice Hrvatskog kraljevstva, oratorij „Anno Domini 925. Kralj Tomislav“ skladatelja i pijanista Mateja Meštrovića, u izvedbi Orkestra i Zbora Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu ujedinjenog s gostujućim zborom iz Sjedinjenih američkih država, pod dirigentskom palicom Jonathana Griffitha, dirigenta koncertne dvorane Carnegie Hallu u New Yorku, oduševio je publiku na zatvaranju Zagreb Classic festivala.Više je dostupno na poveznici.
-
Najava izložbe povodom 1100 godina Hrvatskoga kraljevstva „U POČETKU BIJAŠE KRALJEVSTVO“
4. rujna 2025. - Uz ostale programe u godini obilježavanja 1100 godina Hrvatskoga kraljevstva, kao središnji događaj priprema se izložba kojom će se javnosti predstaviti svi bitni elementi hrvatske državnosti u razdoblju od prvih hrvatskih vladara do 1918. godine.
Više je dostupno na poveznici.
-
Ujedinjeni kustosi, muzejski i knjižničarski savjetnici, arhivisti i znanstvenici iz cijele Slavonije pripremili izložbu u povodu obilježavanja 1100 godina hrvatskog kraljevstva
5. rujna 2025. - Izložba „1100 godina Hrvatskog Kraljevstva - tragovi i odjeci milenijske proslave na istoku Hrvatske“ otvorena u Muzeju Slavonije u Osijeku, doprinos je brojnih stručnjaka - kustosa, muzejskih i knjižničarskih savjetnika, arhivista i znanstvenika iz cijele Slavonije, godini obilježavanja 1100. obljetnice Hrvatskoga Kraljevstva.
Više je dostupno na poveznici.
-
Međunarodna konferencija o kapelici Majke Božje Sljemenske - Kraljice Hrvata
12. rujna 2025. - Povodom obilježavanja 1100. obljetnice Hrvatskoga Kraljevstva, župa Majke Božje Sljemenske - Kraljice Hrvata organizirala je međunarodnu znanstvenu konferenciju pod nazivom „Kapelica Majke Božje Sljemenske Kraljice Hrvata i 1100 godina Hrvatskoga Kraljevstva“.Više je dostupno na poveznici.
-
„U početku bijaše kraljevstvo“ - otvorena izložba u povodu 1100. obljetnice Hrvatskoga Kraljevstva
16. listopada 2025. - Izložbom „U početku bijaše kraljevstvo“ koja je svoja vrata otvorila u Galeriji Klovićevi dvori, otvoren je krunski događaj jubilarne 2025. godine, posvećen proslavi 1100. obljetnice Hrvatskoga Kraljevstva. Svečanom uvertirom Ansambl narodnih plesova i pjesama Hrvatske LADO uveo je okupljene u svečanost otvorenja izložbe koju je otvorio predsjednik Vlade Republike Hrvatske Andrej Plenković.Više je dostupno na poveznici.
-
U povodu obilježavanja 1100. obljetnice Hrvatskoga Kraljevstva izveden oratorij „Kralj Tomislav“ varaždinskog skladatelja Davora Bobića
17. listopada 2025. - U povodu obilježavanja 1100. obljetnice Hrvatskoga Kraljevstva, oratorij „Kralj Tomislav“ varaždinskog skladatelja Davora Bobića u varaždinskoj su katedrali Uznesenja Blažene Djevice Marije pod vodstvom maestra Anđelka Igreca izveli mađarski Simfonijski orkestar Savaria, varaždinski zborovi Chorus Angelicus i Via uz podršku članova Zbora Hrvatske radiotelevizije te mezzosopranistica Martina Gojčeta Silić, tenor Mislav Lucić, bariton Matija Meić i narator Ivan Čačić.
Više je dostupno na poveznici.
-
U osječkom Franjevačkom samostanu premijerno izvedena predstava „Prvi kralj“ povodom obilježavanja 1100. obljetnice Hrvatskoga Kraljevstva
9. listopada 2025. - U Franjevačkom samostanu Sv. Križa u Osijeku premijerno je izvedena ambijentalna predstava „Prvi kralj“ u produkciji Akademije za umjetnost i kulturu u Osijeku, koja je okupila brojne gledatelje. Predstava „Prvi kralj“ nadahnuta je scenarijem za film Grgur Ninski autora Mate Marasa, u čijem je središtu jedan od ključnih trenutaka hrvatske povijesti - obranu domovine pred nadiranjem Bugarske vojske.Više je dostupno na poveznici.
-
Tko želi otkriti koja je povezanost Hajduka s glagoljaštvom - može provjeriti na izložbi „Povijest koja ne šuti: glagoljaštvo u Splitu (925. - 2025.)“
Više je dostupno na poveznici.
-
Portal BLAGA I MISTERIJE obljetnici je posvetio svoju rubriku HRVATSKO KRALJEVSTVO praćenju različitih događaja kojima se 2025. godine obilježava 1100. obljetnica Hrvatskog Kraljevstva. Vijestima, analizama, pričama, mitovima i legendama te drugim sadržaja u toj rubrici - cilj je potaknuti znatiželju, interes i ukazati na raskoš događaja diljem Hrvatske: https://blaga.hr/category/ritam-vremena/hrvatsko-kraljevstvo/page/2/