U Vili Dubravka prilikom obnove pronađeni vrijedni zidni oslici (FOTO)
Konzervatorski odjel u Dubrovniku Ministarstva kulture i medija redovito nazire obnovu i sanaciju objekta
Objekt izgrađen 1902. godine, a koji je i upisan u registar kulturnih dobara Republike Hrvatske, već dugi niz godina predmet je spora između HRT-a i obitelji Glavić Devide.
Naime, Vilu Dubravka izgradio je imućni Federico Glavić. On je kao četrnaestogodišnjak otišao s rodnoga Šipana u Čile i ondje se teškim radom iznimno obogatio. Nakon skoro četvrt stoljeća provedenih u Čileu, potkraj 1896. godine vratio se u Dubrovnik. Zarađenim kapitalom prvo je krenuo u svoju društvenu afirmaciju, izgradivši kuću u Šipanskoj luci i potom 1902. godine reprezentativnu vilu Dubravka na Pilama. Njegova kćer jedinica je mlada umrla, a potomaka više nisu imali, stoga je Federico sav imetak ostavio nećaku Tomu Glaviću.
BURNA POVIJEST, KOMPLICIRANA SADAŠNJOST
Tomu Glaviću sva imovina, od Zagreba do Dubrovnika, pa i Vila Dubravka, oduzeta je za vrijeme bivšeg režima 1947. godine jer je osuđen za suradnju s okupatorima. Tako se u Dubravku prvo uselio ondašnji državni radio, a 1952. godine Dubravka je i službeno postala vlasništvo Radio Zagreba, čiji je pravni sljednik HRT. Tako je u Vili Dubravka desetljećima djelovao Radio Dubrovnik. Dubrovački radio iselio je iz Dubravke, a ona je jedno vrijeme bila i na prodaju, međutim kupac se nije našao.
Unuci Toma Glavića već desetljećima bezuspješno pokušavaju vratiti imovinu koju je njihovoj obitelji ondašnja država oduzela, pa su se tako nakon brojnih sudskih sporova u Hrvatskoj i više od 20 godina pokušavanja, obratili i Europskom sudu za ljudska prava, no ni to nije urodilo plodom. Pa bi se na ovu adresu, nakon renovacije trebao vratiti Radio Dubrovnik.
PRILIKOM OBNOVE PRONAĐENI VRIJEDNI OSLICI
Obnova i sanacija vile Dubravka odvija se prema odobrenoj projektnoj dokumentaciji uz redoviti nadzor Konzervatorskog odjela u Dubrovniku Ministarstva kulture i medija. Investitor je HRT, a radove provodi tvrtka Texo Molior.
„Tijekom građevinskih radova, u unutrašnjosti vile pronađeni su zidni oslici koji datiraju iz vremena gradnje, početkom 20. stoljeća. Nakon pronalaska oslika, odlučeno je da ih se djelomično prezentira, stoga su u obnovu vile uključeni i ovlašteni konzervatori-restauratori koji provode zahvat konzervacije i prezentacije oslika“, kažu nam iz Ministarstva i dodaju kako se taj zahvat odvija usporedno s građevinskim radovima i nije uzrok zastoja u obnovi vile.
Iz tiskanog izdanja Dubrovačkog dnevnika
Izvor: Matica Hrvatska