"Što bih dala da mogu vidjeti Mona Lisu!", riječi su koje je prije više od deset godina izrekla bliska prijateljica Nataše Jovičić, slijepa od ranog djetinjstva, a što je bio poticaj za ovaj projekt. Nataša, dovoljno hrabra da započne nešto što se na početku činilo nezamislivim, pokazala nam je da slijepe
i slabovidne osobe mogu ući u dijalog s vizualnim umjetnostima te koristiti svoju imaginaciju da ih istraže", sumirala je ministrica Zlatar Violić važnost i inovativnost projekta Nataše Jovičić "Multisenzorska izložba za slijepe i slabovidne osobe" na otvaranju izložbe 9. prosinca 2013. godine u prostorijama Parlamenta Ujedinjenog Kraljevstva u Westminsterskoj palači.
Ministrica kulture detaljno je pojasnila kako se tek sada, unatoč svom prethodnom tehnološkom napretku, napokon uspjelo približiti umijeće slikanje slijepima i slabovidnima: "Moderne sofisticirane tehnologije i računalna oprema nužna su oruđa za osiguravanje cjeloživotnog, kvalitetnog unapređenja znanja i obrazovanja slijepih osoba kojima je tako osigurana prisutnost u skoro svim segmentima društva. Unatoč tome, razumijevanje umijeća slikanja još uvijek predstavlja krajnji izazov. Nakon mnogo godina istraživanja, Nataša je uspostavila novu metodologiju, koja omogućava slijepim muškarcima i ženama da 'čitaju' slike na inovativan i jasan način koristeći taktilne dijagrame i audio interpretacije. Ta metoda pruža jedinstven obrazovni alat i dopušta interpretacije elemenata forme, kao i aspekte koje je najteže razumjeti slijepima i slabovidnima: svjetlo, perspektivu i boju."
Predstavljanje projekta u Londonu od 9. do 13. listopada 2013. godine nadovezuje se na prethodna gostovanja u vodećim umjetničkim institucijama Europe i Sjedinjenih Američkih Država, poput Centra Georges Pompidou u Parizu, Tate Modern u Londonu, Muzeja Guggenheim u Bilbau i New Yorku nakon otvaranja prve taktilne galeriju na svijetu u zagrebačkoj Modernoj galeriji u lipnju 2009. godine uz potporu Ministarstva kulture.
Inicijator izložbe u londonskom Parlamentu je nekadašnji ministar obrazovanja i zapošljavanja Ujedinjenog Kraljevstva te trenutni član Parlamenta David Blunkett, mentor Nataše Jovičić na ovom projektu koji je i sam slijepa osoba. Kao ogledni primjer principa i metodologije ovog projekta u Londonu služi Caravaggiova
Večera u Emausu čiji se original čuva u Nacionalnoj galeriji u Londonu.
Najave