Europski kulturni forum – kultura razvija i povezuje društva

Kultura je bila i uvijek će biti poveznica cijele Europe – tim je riječima predsjednik Europske komisije José Manuel Barroso 4. studenog 2013. godine u Briselu svečano otvorio Europski kulturni forum. U tri nepuna dana, više od trideset govornika iznijelo je svoja promišljanja o nizu

aktualnih tema kao što su mjerenje stvarne vrijednosti kulture, razvoj publike i pronalaženje novih načina financiranja aktivnosti kulturnog sektora.
 
Prvog dana Foruma, a nakon uvodnih izlaganja predsjednika Europske komisije Barrosa, povjerenice Europske komisije za obrazovanje, kulturu, višejezičnost i mlade Androulle Vassiliou te ministra kulture republike Litve Šarūnasa Birutisa uslijedile su dvije panel diskusije na temu mjerenja stvarne vrijednosti kulture gdje je istaknuto kako su različite studije dokazale da kulturni i kreativni sektori itekako doprinose razvoju, rastu i društvenoj inkluziji te postaju sektori budućnosti kojima još uvijek nedostaju usporedivi i mjerljivi podaci kao i nužne metodologije.
Sudionicima oba panela među kojima su bila poznata imena kao što su Elisabetta Lazzaro sa sveučilišta u Brusselsu, Luca Bergamo, glavni tajnik  organizacije Culture Action Europe te Cristina Ortega, predsjednica Europske mreže za obrazovanje i istraživanje u području kulture i umjenotsti (ENCATC) video snimkom se pridružio i Jonathan Mills, izvršni direktor međunarodnog festivala u Edinburghu koji je uz povijest i tradiciju samog festivala istaknuo važnost stalnog njegovanja publike i brige oko razvoja programskog sadržaja festivala u skladu s vremenom i zahtjevima publike.
 
Svoj doprinos Europskom kulturnom forumu dalo je i sedmero različitih kulturnih djelatnika iz nekoliko zemalja Europske unije koji su kroz formu kratke prezentacije dali svoj uvid u trenutno stanje na europskoj kulturnoj sceni kao i željenom smjeru kojim bi europska kulturna politika, ali i scena, trebali krenuti.
Moderatori dvodnevnog događaja bili su Damian Horner i Mary McCarthy koja je u svibnju ove godine zajedno s Else Christensen Redžepović održala dvodenvnu radionicu na temu Europske prijestolnice kulture u Muzeju suvremene umjetnosti u Zagrebu.
 
Drugi je dan Foruma bio obilježen praktičnim primjerima načina financiranja aktivnosti u kulturnom sektoru o kojima su govorili Véronique Bossaert iz briselske filharmonije,  Benji Rogers, osnivač i voditelj organizacije PledgeMusic te Amélie Rétorré, voditeljica razvoja IZNEO projekta.
Benji Rogers pokazao je, putem primjera sudjelovanja publike u stvaranju glazbe u realnom vremenu, a putem digitalne tehnologije, važnost izravnog sudjelovanja publike u stvaranju umjetničkih djela odnosno kulturne proizvodnje. Uključivanje u proces stvaranja, a ne tek prodaja konačnog proizvoda primjenjiv je na sve kulturne industrije, a i virtualni susreti umjetnika i korisnika umjetničkih proizvoda pogoduje većoj konzumaciji umjetnosti i prodaji kulturnih proizvoda.

Uz panele i druženja u pauzama posjetitelji su u nekoliko paralelnih kratkih izlaganja mogli doznati više informacija o radu Otvorene metode koordinacije i europskim Platformama za strukturni dijalog te novim programima Unije - Erasmus+, Kreativna Europa, Horizon2020 i Cosme kao i mogućnostima koje se u okviru svakog od njih kriju za kulturni i kreativni sektor.











Najave