Rekordna godina u Hrvatskom muzeju turizma

Mala ekipa za velike rezultate 
 
Nakon godinu dana upravljanja Hrvatskim muzejom turizma drago mi je što javnosti mogu predstaviti izvanredan rast u organizacijskom i programskom, a odatle i u financijskom

 smislu.  Ukratko, od polovice 2012. do polovice 2013. godine HRMT je utrostručio vlastite prihode.

Produžili smo radno vrijeme muzeja na sve dane u tjednu. Preuzeli smo od Grada Opatije treću zgradu u sklopu muzeja, potpuno je preuredili, opremili te postavili stalnu izložbu i otvorili je za posjetitelje. Hrvatski muzej turizma tako sada paralelno održava programe na tri lokacije u Opatiji. Znatno smo ojačali prisutnost našeg muzeja u medijima i turističkoj ponudi grada Opatije.

Osobito mi je drago što ostvarujemo rezultate u otvaranju muzeja lokalnoj zajednici, uvođenju suvremenih i interaktivnih projekata koji problematiziraju fenomen turizma u kontekstu današnjice, a odmiču se od tradicionalne uloge statičnih i zatvorenih muzeja.

Hrvatski muzej turizma vidimo kao otvorenu, modernu instituciju koja potiče građane na kreativno i kritičko sudjelovanje, postavlja pitanja i predlaže istraživačke odgovore te nudi djeci prostor u kojem će učiti na zabavan način. Surađujemo s ostalim institucijama, umjetnicima i pojedincima iz cijele Hrvatske i inozemstva, ostvarujući zajedničke projekte koji propituju odnos turizma, kulture i lokalne zajednice, nekad i danas, analizirajući dobre i loše trendove ove interakcije.

Planiramo i dalje razvijanje, uključivanje u međunarodne projekte i rast kvalitete naše ustanove i zahvaljujem svojim kolegicama i kolegama, kao i svim našim suradnicima koji doprinose ovim odličnim rezultatima.



Katarina Mažuran Jurešić, ravnateljica Hrvatskog muzeja turizma

 
 

10 koraka do rekorda

Organizacijski pomaci koji su doveli do rekordnih rezultata
10 koraka do rekorda
  1. Trostruko veći vlastiti prihodi
  2. Dvostruko uspješniji u povlačenju sredstava iz ministarstava
  3. Korištenje programa HZZ-a u zapošljavanju
  4. Smanjena plaća ravnateljice
  5. Uređenje prodaje vlastitih i drugih proizvoda
  6. Produženo radno vrijeme
  7. Bolje prostorno označivanje Muzeja
  8. Pojačana prisutnost na internetu
  9. Uklapanje u turističku ponudu Opatije
  10. Bolja komunikacija s medijima


10 programskih promjena

Programske promjene koje su dovele do rekordnih rezultata
10 programskih promjena
  1. Intenzivnija suradnja s lokalnom zajednicom
  2. Pronalaženje novih partnera
  3. Aktiviranje treće zgrade – Švicarska kuća
  4. Suradnja s lokalnim i regionalnim institucijama
  5. Interaktivne izložbe
  6. Suvremen pristup: Gost umjetnik u HRMT
  7. Uključivanje stručnih partnera u rad muzeja
  8. Novi elementi vizualnog identiteta
  9. Osvježenje tradicionalne manifestacije Mandrać
  10. Proširenje muzejske djelatnosti
 
 
 
10 koraka do rekorda

Od srpnja prošle, pa do kraja ljeta ove godine u Hrvatskom muzeju turizma smo poduzeli niz organizacijskih pomaka koji su doveli do rekordnih rezultata.
  1. Trostruko veći vlastiti prihodi
U svibnju 2013. uvodimo simbolične cijene ulaznica (10 kn, tj. 7 kn za posjetitelje unutar grupe, 5 kn za djecu), te uređujemo način iznajmljivanje prostora i prodaje robe:
 
  Ukupni proračun Iznos vlastitih prihoda (prodaja ulaznica, prodaja kataloga, iznajmljivanje prostora) Udio vlastitog prihoda u ukupnom proračunu
2010. 2.091.900,00 kn 14.191,00 kn 0,68%
2011. 1.872.052,00 kn 30.216,00 kn 1,61%
2012.
 
 
1.898.456,00 kn
 
39.817,00 kn
 
2,10%
2013. 2.070.133,00 kn 98.500,00 kn 4,76%

  1. Dvostruko uspješniji u povlačenju sredstava iz ministarstava
Ostvarujemo značajan rast prihoda iz državnog proračuna što bitno rasterećuje gradski proračun. Hrvatski muzej turizma financira se iz proračuna Ministarstva kulture RH i Grada Opatije u omjeru 50:50 za redovnu djelatnost, dok za programsku djelatnost apliciramo sa svojim projektima na javne natječaje ministarstava i ostalih institucija.
Od Ministarstva turizma Republike Hrvatske HRMT je prvi put dobio sredstva krajem 2012. godine, i to za projekt Turistički bonton, u iznosu od 70.000,00 kn.
Ministarstvo kulture RH je, prema aplikacijama iz 2011. godine, za projekte HRMT-a u 2012. odobrilo 149.600,00 kn,  a prema aplikacijama iz 2012. godine, za projekte HRMT-a u 2013. godini čak 30% više, tj. 212.000,00 kn.
  1. Korištenje programa HZZ-a u zapošljavanju
Iskoristili smo Program Javnih radova Hrvatskog zavoda za zapošljavanje i dobili 100 posto sredstva HZZ-a za zapošljavanje jedne osobe, te tako bitno smanjili troškove muzeja.
  1. Smanjena plaća ravnateljice
Dodatak koji je ostvarivala bivša ravnateljica na plaću kao poseban ugovor između tadašnjeg gradonačelnika i tadašnjeg ministra kulture je ukinut.
  1. Uređenje prodaje vlastitih i drugih proizvoda
U muzeju su sređene financije i ugovorne obveze, proširena je ponuda kataloga, knjiga, filmova i ostalih proizvoda koje posjetitelji mogu kupiti u muzeju.
  1. Produženo radno vrijeme
Produžili smo radno vrijeme muzeja: muzej je otvoren za posjetitelje 10-22 h svaki dan u tjednu, i vikendom i praznicima (a tijekom ljetnih mjeseci do 23 h). Ukinut je neradni ponedjeljak i dvokratno radno vrijeme.
  1. Bolje prostorno označivanje Muzeja
Uveli smo bolju prostornu signalizaciju (nove oznake kroz Park Angiolina).
  1. Pojačana prisutnost na internetu
Obnovljena je web-stranica muzeja i uveli smo stalno ažuriranje Facebook stranice muzeja
  1. Uklapanje u turističku ponudu Opatije
Naše prisustvo u turističkoj ponudi Opatije je puno jače: naši reklamni koferčići u većini su opatijskih hotela s letcima, katalozima, plakatima…; naše izložbe uključene su u paket-aranžmane koje nude agencije i hoteli, surađujemo na turističkim projektima Turističke zajednice Opatije.
  1. Bolja komunikacija s medijima
Broj i kvaliteta priloga (prema AVE analizi agencije Media net) u medijima o Hrvatskom muzeju turizma u posljednjih je godinu dana dvostruko veća nego prije (u prilogu grafikon).

 



















10 programskih promjena

Organizacijske promjene su pomogle istaknuti programske promjene u radu Hrvatskog muzeja turizma i tako omogućile rast posjećenosti, vidljivosti i prihoda muzeja.

  1. Intenzivnija suradnja s lokalnom zajednicom
Kao jedan od osnovnih ciljeva istaknuli smo suradnju s lokalnom zajednicom. Neki od zajedničkih projekata tijekom protekle godine su: Opatijski umjetnici na tavanu Švicarske kuće; 30 godina Balinjerade, suradnja sa Zajednicom Talijana Opatije kroz projekt Radionice vizualne kulture, suradnja s Društvom Naša djeca kroz projekt Radionica kreativnog pisanja, Dani čokolade, Zima u Opatiji, Bečki tjedan…
  1. Pronalaženje novih partnera
Proširujemo suradnju na nove partnere, cilj nam je raširiti mrežu suradnje na cijelu Hrvatsku i inozemstvo. S Hrvatskim dizajnerskim društvom ostvarili smo jako zapaženu izložbu Hungry Designers u rujnu 2013. godine.
  1. Aktiviranje treće zgrade – Švicarska kuća
Uz kontinuirano održavanje izložbi u vili Angolini i Umjetničkom paviljonu Juraj Šporer, u siječnju 2013. g. preuzeli smo na korištenje zgradu Švicarska kuća u kojoj su prije bili uredi tvrtke „Parkovi“. Čitavu kuću je trebalo obnoviti, preurediti u izložbeni prostor, opremiti i postaviti izložbu. U svibnju 2013. otvorena je stalna izložba „Pozdrav iz Opatije“ posvećena povijesti grada Opatije, za koju smo opsežne pripreme i istraživanja obavili u Beču, uz suradnju Bečkog državnog arhiva, Bečke nacionalne biblioteke i Muzeja grada Beča.
  1. Suradnja s lokalnim i regionalnim institucijama
Uspješno surađujemo s institucijama grada i regije: s Festivalom Opatija (FEN, projekt Scarpokaz), s Turističkom zajednicom i Ugostiteljskom školom (Dani čokolade), sa Školom za primijenjenu umjetnost u Rijeci (Obrazine), s Odsjekom za povijest umjetnosti Filozofskog fakulteta u Rijeci (angažiranje asistenata; izložbe studenata ), Javnom ustanovom Priroda, Udrugom ljubitelja kamelija…
  1. Interaktivne izložbe
Uveli smo interaktivne elemente izložbi i projekte za djecu. Zapaženi su elementi izložbe „Pun kufer svega“ – intervju s djecom iz opatijskog vrtića, putničko kolo sreće, osobna priča bračnog para Bobinac… i projekt „Turistički bonton“ u kojem djeca igraju kviz kroz prostornu animaciju.
  1. Suvremen pristup: Gost umjetnik u HRMT
Prema načelima suvremene muzeologije koja nalaže muzejima otvorenost, neformalnost, opuštenost, komunikativnost – cilj nam je odmaknuti se od stalnog recikliranja jednog povijesnog razdoblja, i krećemo u fenomenološko istraživanje fenomena turizma: zato smo pokrenuli projekt gostovanja suvremenih umjetnika koji komentiraju temu našeg muzeja.

U Projektu Gost-umjetnik do sad su sudjelovali:
 
Stanislav Habjan: Jet Set (prosinac 2012.-25.1.2013.)
Saša Jantolek: Džekijeve priče (25.1.2012.-25.2.2013.)
Marin Aničić: Kartolina z Meriki (25.2. – 25.3.)
Siniša Labrović: Četiri godišnja doba ( 8.5.-12.9.2013.)
Ivana Popović: Promatrači (12.9.- 4.11.2013.)


 

  1. Uključivanje stručnih partnera u rad muzeja
Odlično surađujemo sa svim stručnim partnerima iz Hrvatske (drugi muzeji, Hrvatsko muzejsko društvo, Muzejski dokumentacijski centar…) i inozemstva (sudjelovanje na izložbi Muzeja grada Beča „Austrijska rivijera – Beč otkriva more“ koja se otvara u studenom 2013.), suradnja s najvećim europskim muzejom turizma Touriseum, Istarskom kulturnom agencijom…
  1. Novi elementi vizualnog identiteta
Osvježili smo vizualni identitet HRMT-a, uveli moto „Svi smo mi putnici“ i simbol muzeja – stilizirani par putnika.
  1. Osvježenje tradicionalne manifestacije Mandrać
Nakon održane 27. međunarodne likovne manifestacijeMandrać u ljeto 2012. organizirali smo istraživanje među sudionicima i prema rezultatima evaluacijskih listića projekt je nadograđen. Mandrać 2013. godine obogaćen je dodatnom nagradom: samostalnom izložbom u Umjetničkom paviljonu „Juraj Šporer“ koju dodjeljuje HRMT.
  1. Proširenje muzejske djelatnosti
U tijeku je reorganizacija i dopuna muzejskih zbirki jer je zatečeno stanje bilo nezadovoljavajuće. Pri prikupljanju građe proširili smo područje koje istražujemo na cijelu Hrvatsku jer je HRMT nacionalni muzej turizma. Stručno usavršavanje uposlenika nam je jedan od glavnih prioriteta.
 



Programi u 2013.-oj i 2014.-oj

Naravno, u središtu rada Hrvatskog muzeja turizma su programi. Ovdje donosimo kratki pregled ostvarenih programa i najavu programa koje smo pripremili za iduću kalendarsku godinu.


Projekti u godini 2013.:

Postavljene su izložbe i tiskani katalozi, deplijani, plakati:

Pun kufer svega - osobni putnički inventar kao odraz društvenih promjena
Priča o povijesti turizma ispričana kroz sadržaj naše prtljage.

 
 
Kalaj se dok još moreš – izložba posvećena 30 godina Balinjerade u Opatiji
Galerijski program u Umjetničkom paviljonu Juraj Šporer:

Miljenko Stančić: Slikarska izložba (prosinac 2012. – 22.1.2013.)

Zdravko Kopas: Izložba fotografija 25.1. – 24.2.2013.

Željko Jančić Zec: „Svijet iza sklopljenih očiju“, slikarska izložba: 26.2.-20.3. 2013.

Izložba „Kamelije u Opatiji“: 22.-24.3.2013. 

Iz ciklusa „Kritičar bira“: Nikola Albaneže: Komunikacijska slojevitost likovnog jezika 24.4.-13.5.2013.           

„35 godina MIPRO u Opatiji“ – izložba 9.5.-25.5.2013.

Pietro Nobile, izložba crteža: 28.5.-30.06.2013.

Srednjovjekovne sprave za mučenje: 1.7. – 2.9. 2013.

Lada Sega: PODMORSKA izložba 18.7. – 20.9.2013.

Hungry Designers: 6.9.2013.- 25.9.2013.

Vladimir Herljević: Kiparska izložba 26.9.-23.10. 2013.

Hubert Dimko: Izložba fotografija. 25.10.- 4.11.2013.

Izložba u Švicarskoj kući:
Pozdrav iz Opatije
Izložba koja prikazuje povijest Opatije, od početaka do suvremenog doba. Cijela Švicarska kuća je stavljena u funkciju.

Noć muzeja: Obilježena je Noć muzeja u Hrvatskom muzeju turizma otvorenjem izložbi, promocijom kataloga HRMT-a i koncertom uz light-show i cocktail-show.

 

Projekt Turistički bonton – interaktivna igra za djecu je pred otvorenjem.
 

Projekti koje planiramo za godinu 2014.:

Muzejske izložbe:

  • Odmor nakon Pada (Povijest i transformacija socijalističkih odmarališta na Jadranskoj obali)
  • Odjevni predmeti i pravila ponašanja na javnim mjestima za kupanje (kroz povijest)
  • Pioniri turizma (obitelji koje su se prve počele baviti turizmom na otocima i kako je to utjecalo na njihov život)

Redovni galerijski program u mjesečnom ritmu Umjetničkog paviljona „Juraj Šporer“

Ostali projekti: 170 godina turizma u Opatiji:  Priča o Angiolini; Izgubljena galerija; Noć muzeja; Scarpokaz (turističko-kazališni moment u rezidenciji Scarpinih)… 
 

 

Treći na Kvarneru po izboru posjetitelja

Osvojili smo 3. mjesto u kategoriji kulture u PGŽ u projektu Najbolje u Hrvatskoj – izabrali građani (prema istraživanju agencije GFK).

Mala ekipa za velike rezultate

U Hrvatskom muzeju turizma radi samo petoro uposlenika (viša kustosica, kustosica, dokumentarist, muzejski tehničar i ravnateljica), a muzej je osnovan 2007. godine.







 

Najave