6. MEĐUNARODNI FESTIVAL KAZALIŠNIH AKADEMIJA
FOTO: M.MUŠKIĆ
Maja Đurinović, Zoran Vinković, Robert Raponja i Helena Sablić Tomić na pressici u Đakovu
Festival počinje 20. ožujka u Đakovu, a završava 27. ožujka u Osijeku
Novi pristup, energija poimanja i primjene scenskog pokreta u kazalištu, ovogodišnja je okosnica Međunarodnog festivala kazališnih akademija Dioniz koji će u Đakovu i Osijeku od 20. do 27. ožujka okupiti više od 200 studenata iz deset međunarodnih akademija. Program festivala jučer je predstavljen u đakovačkoj Maloj vijećnici.
- Đakovo je od 20. do 24. ožujka ponovno, uz to što je srce Slavonije, i srce Međunarodnog festivala kazališnih akademija koji se šesti put održava u Đakovu. Grad je jedan od organizatora programa i ovoga festivala. Čast mi je što je Umjetnička akademija u Osijeku odabrala grad Đakovo za suorganizatora festivala - kazao je gradonačelnik Đakova Zoran Vinković.
Dekanica Umjetničke akademije u Osijeku Helena Sablić Tomić zahvalila je gradonačelniku Vinkoviću i Gradu Đakovu na partnerstvu. “U Đakovu smo pronašli izuzetnog produkcijski i interesnog partnera, pritom mislim da je Đakovo ono koje projekte Umjetničke akademije zaista podržava, a jedan od njih je i Dioniz festival. Ove godine taj je festival prostor susreta deset akademija s više od 200 sudionika. Vjerujemo da ćemo ponuditi nešto novo, interesantno i neviđeno đakovačkoj publici. Ove je godine naslov Dioniza 'Gestom do igre' i naša umjetnička voditeljica, doc. Maja Đurinović, i producent, izvanredni profesor Robert Raponja poželjeli su đakovačkoj, a potom i osječkoj publici ponuditi sasvim novi pristup pokretu, energiji kretanja i energiji poimanja i primjene scenskog pokreta u kazalištu. Ove ćemo godine obići nekoliko lokacija u Đakovu i izvan njega te ponuditi neka nova, premijerna uprizorenja, možda starih tekstova. Upravo zajednički uspjeli smo dobiti pokroviteljstvo ministrice kulture, prof. dr. Andree Zlatar Violić, i rektorice, prof. dr. Gordane Kralik. One su prepoznale kulturnu energiju koja se iz jednog grada širi u drugi”, kazala je Sablić Tomić dodavši kako je Đakovo grad otvoren kulturnim sadržajima, ali koji ne nameće svoje okvire, nego umjetničkim voditeljima dopušta njihov izričaj.
Umjetnički producent festivala Robert Raponja kazao je kako je ovo jedinstveni susret akademija u široj regiji i da on promišlja kazalište koje će tek doći. “Pred ulazak u EU pokušat ćemo pronaći što je kazališni metajezik koji je baziran prije svega na govoru tijela. Promišljajući o energiji prostora, bili smo potaknuti da na sam dan otvorenja, 20. ožujka budemo na Ivandvoru, da svi naši gosti zajedno s profesorima pokušaju izazvati posvećenje proljeću. I mi ćemo se ondje pokušati uhvatiti u jedno kolo, tradicionalno, i pokušati iz tla i prirode oko nas vratiti čovjeka izvornom”, kazao je Raponja. Na festivalu, koji će potom biti otvoren u Hrvatskom domu, i njegove radionice, sve će biti bazirano, kako je rekao, na disanje, kazalište tame i svjetla, metode opuštanja, u ukupno sedam radionica. Studenti koji dolaze iz Rumunjske, Mađarske, Velike Britanije, Austrije, BiH, Češke, Slovačke i Hrvatske u Đakovu će imati i radionicu jahanja, a Đakovo će i ove godine dodijeliti nagradu u obliku zlatoveza.
MAJA MUŠKIĆ
www.glas-slavonije.hr, 19. ožujka, 2013.