Posvećena obilježavanju 30. obljetnice djelovanja galerije koja je dobila ime po slavnome slikaru i minijaturistu, izložba "Julije Klović - najveći minijaturist renesanse" po prvi put na jednome mjestu nudi pregled svih oblika njegova rada, od minijature preko crteža do grafike.
Galeriji je jubilej čestitao i hrvatski predsjednik Ivo Josipović, visoki pokrovitelj izložbe. "Juraj Klović je primjer da je Hrvatska zemlja koja je imala i imat će i uspješne ljude i velikane", kazao je Josipović te napomenuo da je izložba posvećena Kloviću odličan izbor za obilježavanje tako vrijedna jubileja.
Njome je obuhvaćeno 40-ak djela posuđenih manjim dijelom iz hrvatskih te većim iz uglednih međunarodnih institucija, u nastojanju da se na jednome mjestu povežu svi najvažniji sačuvani dijelovi Klovićeva opusa te da se biografski kontekstualiziraju kroz osvjetljavanje njegova odnosa prema mecenama.
Pariški Muzej Louvre, londonski British Museum i British Library, Britanska kraljevska zbirka iz dvorca Windsor, firentinska galerija Uffizi, Moderna galerija u Zagrebu, Zagrebačka nadbiskupija i Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti (HAZU), samo su neke od institucija koje su se odazvale pozivu galerije i posudile svoja vrijedna djela za tu izložbu.
Otvorenju su nazočili brojni državni dužnosnici, među kojima ministrica kulture Andrea Zlatar Violić, pročelnik Gradskog ureda za obrazovanje, kulturu i šport Ivica Lovrić, veleposlanici Italije, Francuske i Velike Britanije te mnogi drugi uglednici iz javnog života.
Najveći minijaturist renesansnoga razdoblja i jedan od najvećih sitnoslikara svih vremena, Juraj Julije Klović (1498. - 1578.), često nazivan i Michelangelom minijature, još je u svoje doba stekao glas i poštovanje najvrsnijeg umjetnika. Svoj je radni vijek proživio u Italiji, gdje je iluminirao brojne molitvenike, lekcionare i časoslove koje su naručivali najugledniji ljudi njegova doba. Tada, a i danas oni se čuvaju kao najveće dragocjenosti u trezorima najpoznatijih svjetskih knjižnica i muzeja.
Izložba je ostvarena uz pomoć Ministarstva kulture RH i zagrebačkog Gradskog ureda za obrazovanje, kulturu i šport, u suradnji s talijanskim veleposlanstvom u RH i Talijanskim kulturnim centrom, a ostaje otvorena do 20. siječnja 2013. (Hina; snimio T. KRIŠTO/CROPIX)