Uvodnu konferenciju trogodišnjega projekta očuvanja i vrednovanja audiovizualne baštine na zapadnome Balkanu "Balkan's Memory" otvorila je danas u zagrebačkome Muzeju Mimari pomoćnica ministrice kulture Tamara Perišić istaknuvši važnost njegove provedbe.
Riječ je o projektu sufinanciranu sredstvima Europske komisije u okviru programa IPA. Njegov nositelj je francuski Institut national de l'audiovisuel -INA koji ga, kroz svoj centar za stručnu ekspertizu i digitalne sadržaje INA Expert, vodi u suradnji s Hrvatskim audiovizualnim centrom (HAVC), Albanskim nacionalnim filmskim arhivom i COPEAM-om (Conférence permanente de l'audiovisuel méditerranéen - Stalnom konferencijom mediteranskih audiovizualnih operatora).
Cilj projekta je provedba prve faze politike očuvanja, digitalizacije i vrednovanja audiovizualne i kinematografske baštine na području zapadnoga Balkana poticanjem razmjene znanja i razvojem profesionalnih vještina zaposlenika arhiva i televizijskih kuća. U projektu sudjeluju - Albanija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Hrvatska, Kosovo, Makedonija i Srbija.
Projekt će, kako je rečeno, dati odgovore i na pitanja koje strategije moraju usvojiti voditelji arhiva kako bi naglasili povijesnu, obrazovnu, kulturnu i ekonomsku važnost arhiva, koje politike moraju primijeniti da bi se postojeći arhivi očuvali i digitalizirali te koga treba uključiti u proces bi se osigurala učinkovita razmjena informacija i znanja.
Prve naznake tih odgovora dat će današnja uvodna konferencija na kojoj su se okupili stručnjaci iz područja očuvanja audiovizualne i kinematografske baštine iz regije, čelnici i predstavnici fondova, voditelji arhiva i profesionalci iz regije i Europske unije.
Pozdravljajući sudionike voditelj Sekcije za politiku, gospodarstvo, trgovinu i informacije Delagacije Europske unije u Republici Hrvatskoj Paulo Berizzi rekao je kako je važno da u projektu sudjeluje Hrvatska kao buduća 28. članica EU-a te zemlje regije koje se žele priključiti EU-u. Projektom se, istaknuo je, želi ponovno 'zasaditi' sjeme zajedništva na ovome području i to posredstvom kulture koja nema granica i koja prelazi geopolitičke granice.
Predsjednik INA-e Mathieu Gallet objasnio je da se radi o ambicioznu projektu prelaska s analognih na digitalne nosače kako bi se u budućnosti očuvala audiovizualna zaštita.
Ravnatelj HAVC-a Hrvoje Hribar rekao je pak, govoreći o važnosti projekta, kako se prošlost i svjetlost koja ju je, unatoč njezinim tamnim stranama, obasjavala, mogu, osim na zvjezdanom nebu, vidjeti još jedino gledajući film.
Potporu projektu dala je i predstavnica Vijeća Europe Mechthilde Fuhrer.
Projektna menadžerica INA-e Delphine Wibaux najavila je da će idući susret sudionika projekta biti u studenome ove godine u Tirani. Zamjenik albanskoga ministra kulture Abaz Hado istaknuo je da Albanija pridaje veliku važnost audiovizualnoj baštini te izrazio zadovoljstvo što će Tirana biti domaćin idućega susreta.
U popodnevnom dijelu konferencije bit će riječi o strategijama arhiva s višegodišnjim iskustvom provođenja politike očuvanja i digitalizacije audiovizualne baštine. Radni jezici konferencije su engleski i francuski. (Hina)
Najave