U Gradskom muzeju Vinkovci, održana je konferencija za novinare povodom vrijednih nalaza pronađenih tijekom arheoloških istraživanja.
Na konferenciji za novinare u Gradskom muzeju Vinkovci predstavljeni su vrijedni nalazi ostave s rimskim luksuznim srebrnim posuđem s kraja 4. stoljeća koji su pronađeni tijekom zaštitnih arheoloških istraživanja 23. ožujka 2012., u Dugoj ulici u Vinkovcima.
Takvo otkriće od iznimne je vrijednosti, te prvo takvog značaja pronađeno na tlu Hrvatske, rečeno je na konferenciji za novinare u vinkovačkom Gradskom muzeju.
Pomoćnik ministrice kulture Zlatko Uzelac istaknuo je kako je riječ o jednom od najvrjednijih nalaza u hrvatskoj arheologiji s kojim počinje novi uspon arheologije u Hrvatskoj. Ministarstvo će, dodao je, iskazati posebnu pažnju kako bi Vinkovci dobili mjesto koje im u arheologiji s pravom pripada.
Riječ je o pedeset posuda različitih oblika ukupne težine oko 30 kilograma, koje će već danas biti otpremljene u Zagreb na restauraciju koja će se obaviti pod nadzorom ministarstva i o čijem tijeku će javnost bili redovito izvješćivana, rekao je Uzelac.
"Ovaj nalaz pripada baštini grada Vinkovaca i nema ni najmanje sumnje da se neće vratiti u ovaj grad", istaknuo je Uzelac dodajući kako je 4. stoljeće bilo zlatno doba rimskoga grada Colonia Aurelia Cibalae (Cibale) koji je postojao na tlu današnjih Vinkovaca i bio treći grad po veličini u provinciji Panoniji Secundi.
Odgovarajući na pitanje novinara o dosljednosti poštivanja Zakona o zaštiti kulturne baštine, Zlatko Uzelac kazao je kako ne postoje podatci o tome koliko se vrijednog materijala pronađenog prilikom raznih iskopnih radova otuđi i ne prijavi nadležnim službama dodavši da oko arheologije postoji čitav niz kriminalnih aktivnosti.
"Slučaj Suesova blaga nam se više nikad ne smije ponoviti", poručio je.
Ravnatelj Gradskoga muzeja u Vinkovcima Danijel Petković podsjetio je kako su Vinkovci najstarije kontinuirano naseljeno mjesto u Europi s oko 8.500 godina kontinuirane naseljenosti. Također je najavio kako će javnosti, vrlo skoro, biti predstavljen "još jedan senzacionalan arheološki nalaz iz Vinkovaca", ne želeći reći o čemu je riječ.
Izrazivši zadovoljstvo što je u Vinkovcima pronađen tako vrijedan nalaz, vinkovački gradonačelnik Mladen Karlić podsjetio je kako je u tom gradu pronađen i najstariji indoeuropski kalendar, Orion, star oko 4.500 godina te kako se od 1970. godine u Vinkovcima sustavno primjenjuje Zakon o zaštiti kulturne baštine na gotovo cijeloj gradskoj površini.
Arheolog vinkovačkog muzeja Hrvoje Vulić istaknuo je kako je na jednoj od pronađenih luksuznih posuda očuvan i natpis s imenom majstora koji je izradio posuđe, Antonija Aquile. Pojedini primjerci posuđa su pozlaćeni, a dio sadrži i gravirane ukrase. Prema njegovim riječima, postoji mogućnost da je posuđe izrađeno i u samim Cibalama.
Govoreći o načinu na koji je pronađeno posuđe, arheolog Šime Vrkić iz zagrebačke tvrtke "Geoarheo" koja u Dugoj ulici provodi zaštitna arheološka istraživanja, naveo je kako je pronađeno na dubini od 70 centimetara, a dijelom je iskopnim radovima i oštećeno, te je sreća, s obzirom da se nalazilo ispod vodova iz uz temelje, nije u cijelosti uništeno. Posuđe je bez sumnje pripadalo bogatom građaninu Cibala koje je brižno spremljeno u ostavu s namjerom da se sačuva, zaključio je Vrkić. (MK/Hina)
>>> Fotogalerija
Najave