Ministrica kulture Republike Hrvatske prof. dr. sc. Andrea Zlatar Violić i ministar kulture Republike Srbije Predrag Marković potpisali su u Hrvatskom državnom arhivu Protokol o povratu kulturnih dobara iz Republike Srbije u Republiku Hrvatsku.
Potpisivanjem Protokola o povratu kulturnih dobara iz Srbije u Hrvatsku dovršava se dugogodišnji rad na povratu kulturnih dobara otuđenih u vrijeme Domovinskog rata, a ujedno se zaključuje i jedno od otvorenih pitanja između dviju zemalja.
Osim ministara kulture, na potpisivanju su bili dužnosnici hrvatskog i srpskog Ministarstava kulture te, među ostalima, predsjednice međudržavnog Povjerenstva za povrat kulturnih dobara Branka Šulc i Dušica Živković.
Nakon potpisivanja Protokola, predsjednik RH prof. dr. sc. Ivo Josipović primio je ministricu kulture RH Andreu Zlatar Violić i ministra kulture RS Predraga Markovića u Uredu predsjednika. Na svečanom prijemu predsjednik Josipović je izjavio da je današnjim potpisivanjem Protokola o povratu kulturnih dobara iz Republike Srbije u Hrvatsku završena važna faza u rješavanju jednog od otvorenih pitanja između Hrvatske i Srbije - povratu kulturnog dobra koje je odneseno iz Hrvatske tijekom Domovinskog rata.
Zahvalivši svima koji su uložili veliki trud na povratu kulturnoga dobra, predsjednik Josipović rekao je da je dosad u Hrvatsku vraćeno oko 23 tisuće predmeta, a još ih do kraja 2013. treba vratiti 1065. Dodao je kako je jedan dio kulturnoga dobra u vlasništvu Srpske pravoslavne crkve u Hrvatskoj, što je "iznimno važno za očuvanje identiteta srpske manjine u Hrvatskoj".
Upozorivši na problem ukradenoga kulturnog dobra, Josipović je izrazio nadu da će ministarstva koja se bave suzbijanjem kriminala učiniti sve da se to dobro pronađe.
"Potpisivanje Protokola o povratu kulturnih dobara jedan je od važnih događaja između dviju zemalja jer pokazuje da se otvorena pitanja mogu rješavati, da se može ostvariti interes obje strane, te to otvara nadu da se i ostala otvorena pitanja mogu riješiti na najbolji mogući način", rekao je predsjednik Josipović zahvalivši bivšim hrvatskim i srpskim ministrima kulture koji su pomogli u rješavanju tog pitanja. Hrvatska ministrica kulture Andrea Zlatar Violić rekla je da je na pitanju povrata kulturnih dobara iz Srbije u Hrvatsku tijekom više od desetljeća na svim razinama radilo na desetke ljudi, najviše restauratora i konzervatora.
Istaknula je kako će predmeti koji trebaju biti vraćeni biti smješteni u primjerenim uvjetima u prostorijama Srpske pravoslavne crkve u Hrvatskoj, ali i u onim objektima koje će obnoviti Ministarstvo kulture u suradnji s lokalnim zajednicama i restauratorima.
"U cijelom procesu tri su ključna mjesta - povrat blaga iz vukovarskoga muzeja, franjevačkog samostana te povrat blaga iz Jasenovca, koji je još jednim dijelom ostao otvoreno pitanje, ali ne tiče se tog sporazuma", rekla je ministrica kulture.
Izrazivši nadu kako će se u idućih godinu dana riješiti pitanje slobodne distribucije knjiga bez carina, hrvatska ministrica kulture rekla je da još treba riješiti pitanje Jugoslavenske kinoteke, tj. zajedničke baštine do devedesetih godina jer je to, kako je rekla, baština koja treba biti dostupna svim građanima ili istraživačima.
U izjavi novinarima nakon prijama Zlatar Violić rekla je kako ne želi da ta hrvatska kulturna baština završi u depoima, nego - ako je moguće - na onim mjestima gdje će ih moći vidjeti građani. Dodala je kako Hrvatska do kraja 2013. mora naći dobre konzervatorske uvjete, ističući kako će ponajprije manastiri Krupa i Krka moći prihvatiti niz predmeta jer postoje i neke lokacije crkava u mjestima koja danas nisu naseljena.
Na pitanje koliko je novca potrebno za obnovu objekata, ministrica Zlatar Violić odgovorila je da je za ovu i sljedeću godinu osigurano između šest i osam milijuna kuna. "Jedna od ideja je da se u Ernestinovu ili Dalju radi jedna vrsta muzeja Srpske pravoslavne crkve i oni objekti koji ne mogu biti vraćeni u matična područja da se smjeste na jednome mjestu", kazala je.
Izrazivši zadovoljstvo potpisivanjem Protokola, srbijanski ministar kulture Marković rekao je da će 1065 predmeta biti vraćeno Hrvatskoj "brzinom kojom se osiguravaju uvjeti tamo gdje će se vraćati".
Kulturno blago će biti dostupno ako se nalazi u restauratorsko i sigurnosno adekvatnim uvjetima i ako bude moguće da bude vidljivo posjetiteljima, rekao je Marković.
Govoreći o krađi kulturnoga blaga, izrazio je važnost sprječavanja ilegalne trgovine njime, koje je, kako je rekao, po vrijednosti jednako ilegalnoj trgovini drogom. (MK/Hina)
Najave