U suvremenom životu i aktivnom načinu tržišnog privređivanja baština je itekako važan oslonac jedne zajednice, o čijoj važnosti i očuvanju je nužno senzibilizirati mlade naraštaje kako bi shvatili da ona predstavlja najvrednije resurse modernog društva i nešto što smo dužni ostaviti u nasljeđe budućim generacijama, rečeno je na današnjem predstavljanju UNESCO-ova priručnika "Svjetska baština u rukama mladih" u Zagrebu.
"Kulturna baština pripada svima, ma gdje ona bila - ne samo nama ovdje u Hrvatskoj, nego svim ljudima, te je kao takva briga i odgovornost svih država, nacija i stanovnika svijeta", kazao je ministar znanosti, obrazovanja i športa Radovan Fuchs na predstavljanju priručnika. "Zaštita svjetske baštine naša je velika odgovornost i moramo učiniti sve kako bi naši mladi naraštaji bili apsolutno svjesni toga", kazao je Fuchs.
Napomenuo je da MZOŠ daje punu potporu ovakvim programima i projektima, te naglasio kako je svijest o važnosti zaštite kulturnih i prirodnih dobara potrebno početi usađivati "ne od prvog razreda osnovne škole, već od najranije dobi".
Rezultat zajedničke suradnje Ministarstva kulture RH, Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa RH (MZOŠ), te Hrvatskog povjerenstva za UNESCO pri MK-u, priručnik "Svjetska baština u rukama mladih - kako je upoznati, njegovati i djelovati" zamišljen je kao suvremeno didaktičko pomagalo namijenjeno kao pomoć učiteljima i nastavnicima u oblikovanju nastavnih planova i kurikuluma o značenju lokalne i globalne svjetske baštine te, dugoročno gledano, u senzibilizaciji mladih ljudi o nužnosti očuvanja materijalnih i nematerijalnih dobara i to ne samo u Hrvatskoj, nego u cijelom svijetu.
Priručnik sadrži prvi dosad u Hrvatskoj objavljen popis svih kulturnih dobara na UNESCO-ovoj listi svjetske baštine - njih 911, od čega sedam hrvatskih, te također prvi puta do sada mapu svjetske baštine, sa svim dobrima koja su u nju dosad upisana.
U ime Ministarstva kulture, resornoga ministarstva za odnose s UNESCO-om, okupljenima se obratila državna tajnica Nina Obuljen koja je naglasila da je Hrvatska kroz svoju aktivnost u UNESCO-u u području kulturne baštine prepoznata kao iznimno aktivna članica, aktivna u različitim odborima, radu na donošenju strategija, upisima naših dobara na materijalnu i nematerijalnu listu i slično.
Priručnik će sigurno imati velikog utjecaja na razvoj našeg kurikuluma i obrazovanja o baštini, kazala je Obuljen. Naglasila je da svi procesi, svi stručni napori ostaju nemoćni kada u zajednici postoji nerazumijevanje o vrijednosti baštine, koji zatim rezultiraju nekim oblikom njezine devastacije. "To pokazuje koliko je važno da u zajednici postoji visoka svijest o tome da čuvanje baštine bilo kulturne ili prirodne ni na koji način ne može biti prepreka razvoju, nego upravo suprotno - da su to najvredniji resursi koje imamo. U tom smislu, ovaj projekt bit će velik iskorak unaprijed", kazala je. "Ovim priručnikom dajemo alat u ruke učiteljima i profesorima, svima koji čuvaju i razumiju vrijednost baštine, kako bismo pomogli da njihov rad u budućnosti bude još bolji u interesu svih nas i cijele naše zajednice".
Načelnica Odjela za UNESCO pri MK-u Rut Carek naglasila je da je UN-ovu konvenciju o zaštiti baštine od kada je usvojena 1972. ratificiralo 178 zemalja, što ju čini jednom od dosad najratificiranijih UN-ovih konvencija. Od tada su na globalnoj razini pokrenute mnoge inicijative usmjerene na zaštitu te baštine, od kojih je najprepoznatljiviji popis svjetske baštine koji već više od tri desetljeća pridonosi vidljivosti baštine, jačanju suradnje na tom polju, njezinu očuvanju i zaštiti, kazala je. "Svijet u kojemu se suočavamo s globalnim izazovima koje svakodnevno gledamo traži globalnu suradnju". (Hina)