Prije nekoliko dana nastavljena su multidisciplinarna arheološka istraživanja poznatog prapovijesnog lokaliteta Vele spile iznad Vele Luke. Ovaj najveći dvogodišnji projekt započeo je prošle godine u rujnu nakon četverogodišnje stanke.
|
FOTO: DUBROVAČKI VJESNIK
|
Vela spila je jedan od najbogatijih pretpovijesnih nalazišta na Sredozemlju. U njoj je pronađeno pet ljudskih grobova iz mezolitika, jedinih i najstarijih na Jadranu. Ovo nalazište je preokrenulo prapovijest ovoga kraja, dokazavši da ona zadire mnogo dublje u prošlost. Spila se nalazi na južnom obroku brda Pinski rat, na 130 metara iznad uvale Kale u Veloj Luci. Nositelji ovogodišnjeg istraživanja su : Centar za kulturu Vela Luka, prof. Dinko Radić voditelj projekta, Odjel za prapovijest arheologije sveučilišta u Cambridgeu ,prof. dr.Preston Miracle jedan od vodećih arheologa u Cambridgeu, Zavod za paleontologiju i geologiju kvartara HAZU-a, dr. sc.Dejana Brajković.
U istraživanju učestvuju ekipe studenata arheologije i geologije iz Engleske i Hrvatske,njih 20-tak. Ove godine naviše je studenata iz Sveučilišta – Zagreb. Planirano je da ovogodišnje istraživanje traje četiri tjedna.
|
FOTO: DUBROVAČKI VJESNIK
|
Cilj ovogodišnjih istraživanja, kako nam je rekao prof. Radić je prikupiti dovoljno materijala za daljnje analize, koje će se obavljati u našim i stranim znanstvenim laboratorijima. Očekuju se radni posjeti niza domaćih i stranih stručnjaka .Ovogodišnja istraživanja usmjerena su na razdoblje od prije nešto manje od 10.000 godina, posebno na procese tijekom kojih se razina Jadranske obale podigla za oko 100- tinjak metara. Istražuju se promjene koje je ljudska populacija doživjela u razdoblju prihvaćanja poljodjelstva i stočarstva, te napuštanje lova, ribolova i sakupljanje plodova kao dominantnih načina pribavljana hrane.
Projekt financiraju Sveučilište Cambridgeu, HAZU -i, Ministarstvo kulture RH i Općina Vela Luka. Ovim projektom ,odnosno metodologijom rada i sudjelovanja priznatih i poznatih arheologa, Vela spila se probija u sam vrh arheološke znanosti u svijetu. Rezultati istraživanja to će i potvrditi - kazao je na kraju prof. Radić.
SPILA A NE ŠPILJA
Naziv spila je iz velolučkog dijalekta, a prihvaćen je i u stručnoj literaturi.
MILOVAN CETINIĆ
DUBROVAČKI VJESNIK, 11.09.2011.