U Nagoyi, Japan, od 18. – 29. listopada održava se deseti sastanak Konferencije stranaka Konvencije o biološkoj raznolikosti (CBD/COP 10).
Na sastanku 193 države Svijeta potpisnica Konvencije o biološkoj raznolikosti sudjeluju predsjednici država i vlada, ministri okoliša, predstavnici vlada, međuvladinih i nevladinih organizacija, predstavnici lokalnih zajednica, znanstvenici, i predstavnici gospodarskog sektora. Preko 15 000 sudionika Konferencije će pregovarati i zajednički usuglasiti tekst novog Strateškog plana Konvencije za razdoblje 2011.- 2020. s vizijom do 2050. godine. Ovaj Strateški plan donosi nove, ambiciozne ciljeve koje je potrebno ostvariti do 2020. godine (post 2010 targets) kako bi se smanjili pritisci i očuvala biološka raznolikost i ekološki sustavi, imajući u vidu njihovu ulogu u rješavanju problema uzrokovanih klimatskim promjenama, smanjenju siromaštva te gospodarskom razvoju.
Kako bi stranke Konvencije bile u mogućnosti provesti te ciljeve, trebaju ih, u skladu s vlastitim uvjetima i mogućnostima, ugraditi u nacionalne strategije, planove i programe za zaštitu i održivo korištenje biološke raznolikosti, kao i razviti preduvjete za uspostavu dugoročnog modela praćenja stanja te indikatora.
Na Konferenciji se očekuje usvajanje novog protokola o pravednom i jednakom korištenju dobara koja proizlaze iz korištenja genetskih izvora (ABS protokol), kako bi se dodatno osiguralo ostvarivanje jednog od ciljeva Konvencije.
U okviru CBD/COP 10, od 27. do 29. listopada 2010. održat će se i sastanak na visokoj razini (high-level segment - HLS) na kojem će sudjelovati predsjednici država te ministri okoliša.
Područja o kojima će se na CBD/COP 10 intenzivno raspravljati su sljedeća:
- biološka raznolikost kopnenih voda
- biološka raznolikost mora i obalnih ekoloških sustava
- biološka raznolikost planinskih područja
- biološka raznolikost šumskih ekoloških sustava
- zaštićena područja
- strane invazivne vrste
- održivo korištenje prirodnih dobara
- biološka raznolikost i klimatske promjene
- revizija strateškog Plana Konvencije, ciljeva za očuvanje biološke raznolikosti i
indikatora
- međunarodni režim o pravednom i jednakom korištenju dobara koja proizlaze iz korištenja genetskih izvora
http://www.cbd.int/cop10/
Konvencija o biološkoj raznolikosti (CBD), globalno prihvaćen temeljni dokument za zaštitu biološke raznolikosti, uspostavlja očuvanje biološke raznolikosti kao osnovno međunarodno načelo u zaštiti prirode i zajedničku obvezu čovječanstva.
Biološka raznolikost nije ograničena samo na vrste biljaka, životinja, gljiva i mikroorganizama već uključuje i genetsku raznolikost unutar vrsta, kao i staništa te ekološke sustave. Važnost biološke raznolikosti očituje se u međuovisnosti svih živih organizama i njihovog uravnoteženog djelovanja kao ključa zdravlja planeta kao cjeline.
Stranke potpisnice su se obvezale na ostvarivanje tri cilja Konvencije:
1. očuvanje sveukupne biološke raznolikosti
2. održivo korištenje komponenata biološke raznolikosti
3. pravedna i ravnomjerna raspodjela dobrobiti koje proizlaze iz korištenja genetskih izvora
Treće izdanje Globalnog pregleda biološke raznolikosti (GBO 3), koji je na temelju nacionalnih izvješća država stranaka pripremilo Tajništvo CBD-a, pokazuje da međunarodna zajednica nije uspjela dostići ciljeve postavljene Konvencijom za smanjenje gubitka biološke raznolikosti do 2010. godine, a svi indikatori ukazuju i na povećanje pritisaka na prirodu. Stoga su Ujedinjeni narodi proglasili 2010. godinu Međunarodnom godinom biološke raznolikosti, kako bi se tijekom cijele godine provodile aktivnosti edukacije o važnosti očuvanja biološke raznolikosti.
Najave