U virtualnom katalogu svih izložaka s izložbe, održane prošle godine u Klovićevim dvorima, iscrpne kataloške jedinice proširene su opisom svakog predmeta baštine, koje prate i fotografije. Obuhvaćeno je dvije tisuće predmeta iz 22 muzeja i galerija pet istočnohrvatskih županija, niza zagrebačkih muzeja, Hrvatskog državnog arhiva, Nacionalne i sveučilišne knjižnice, brojnih knjižnica, crkvenih zbirki, arhiva, kazališta, instituta i privatnih zbirki.
Ministar kulture mr. sc. Božo Biškupić zahvalio je brojnim suradnicima na projektu, podsjetivši na nedavno preminulog autora fotografija u katalogu Vidoslava Barca, koji je "uložio svo svoje znanje i kreativnost u taj projekt".
Najavio je da će sljedeći takav projekt biti posvećen području Hrvatskog zagorja, Podravine i Međimurja, te da je cilj na sličan način obuhvatiti cijelu Hrvatsku.
Prezentaciju kataloga održao je urednik Goran Zlodi, koji je ustvrdio kako će prijevod kataloga na engleski, na kojemu se upravo radi, još više doprinijeti međunarodnoj prepoznatljivosti hrvatske baštine.
Za razliku od tiskanog, virtualni katalog sadrži opis predmeta, interaktivan je, i kroz vremenske crte, zemljovide, popis tematskih cjelina te pretraživanje cjelokupne baze podataka, pruža višestruke točke pristupa predmetima baštine, rekao je.
Po riječima glavne koordinatorice izložbe Branke Šulc, tim katalogom postignut je visoki stručni standard i njime izložba ostaje trajno otvorena te poticajna za nove dopune.
Katalog se nalazi na mrežnim stranicama Ministarstva kulture, odnosno projekta "Hrvatska kulturna baština", na adresi www.kultura.hr. Na stranicama je sada 229 digitalnih zbirki i one se svakodnevno nadopunjuju novom arhivskom, knjižničnom i muzejskom digitaliziranom građom. (Hina)