Dan Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu svečano je obilježen 22. veljače 2010. u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu.
Danom Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu proglašen je 22. veljače jer je toga dana 1483., samo 28 godina nakon dovršenja Gutenbergove četrdesetdvoredne Biblije, svjetlo dana ugledala prva hrvatska glagoljicom tiskana knjiga Misal po zakonu rimskoga dvora. Riječ je o prvom misalu u Europi koji nije tiskan latinskim jezikom i latiničnim pismom.
Pojava Misala, knjige tiskane na hrvatskom jeziku i pismu, svjedoči o društvenom, gospodarskom, kulturnom i intelektualnom napretku Hrvata u drugoj polovici XV. stoljeća.
Misal po zakonu rimskog dvora iz 1483. hrvatski je prvotisak - editio princeps i jedna od šest hrvatskih glagoljskih inkunabula - knjiga tiskanih u vremenu od 1455. (godina izuma tiskarskog stroja) do 1500. Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu digitalizirala je Misal koji je u cijelosti dostupan na mrežnim stranicama Knjižnice.
Prof. dr. sc. Tihomil Maštrović, glavni ravnatelj Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu, u svome je govoru tijekom svečanosti obilježavanja Dana NSK, istaknuo neka od najvažnijih ostvarenja Knjižnice u 2009. godini:
obilježavanje 90. obljetnice Grafičke zbirke Knjižnice izložbom Od Klovića i Rembrandta do Warhola i Picelja,
osnivanje Zbirke knjiga o Domovinskom ratu,
obilježavanje 80. obljetnice smrti Iva Vojnovića,
predstavljanje Portala stare hrvatske novine i Portala stari hrvatski časopisi,
ostvarenje Projekta cjeloživorno učenje knjižničara: ishodi učenja i fleksibilnost,
ostvarenje manifestacije Dani otvorenih vrata NSK u povodu Dana europske baštine.
Na svečanosti je potpisan Sporazum o suradnji između Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu i Instituta društvenih znanosti Ivo Pilar te Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.
Sporazum su potpisali ravnatelji prof. dr. sc. Tihomil Maštrović i prof. dr. sc. Vlado Šakić te dekan prof. dr. sc. Damir Boras.
Predstavljena su i dva nova projekta Knjižnice:
Projekt Znanstvena baština XIX. i XX. st. - digitalizacija najstarijih doktorskih disertacija Sveučilišta u Zagrebu iz fonda NSK
Projekt Hrvatska glazbena baština u zvuku na 78 o/min - digitalizacija najstarijih gramofonskih ploča na 78
Projekte su predstavile:
mr. sc. Jelica Leščić, voditeljica Čitaonica knjiga sa slobodnim pristupom građi Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu i Tatjana Mihalić, voditeljica Zbirke muzikalija i audiomaterijala Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu. Zahvalnice Nacionalne i sveučilišne knjižnice dodijeljene su Hrvatskom državnom arhivu, za uspješnu suradnju s Knjižnicom u promicanju i predstavljanju hrvatske kulturne baštine u suvremenom informacijskom okruženju te Zagrebačkoj filharmoniji za ostvarenje zajedničkih glazbenih projekata s Knjižnicom.
Zahvalnice su primili ravnatelji dr. sc. Stjepan Ćosić i Miljenko Puljić.
Ovogodišnja je dobitnica Nagrade Nacionalne i sveučilišne knjižnice za 2009. godinu prof. dr. sc. Aleksandra Horvat, redovita profesorica i predstojnica Katedre za bibliotekarstvo na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Riječ je o nagradi koju Knjižnica od prošle godine dodjeljuje za izniman doprinos u radu i razvoju hrvatskog knjižničarstva.
Izložbom Značajne prinove Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu u 2009. predstavljeno je 68, od ukupno 128, izdanja vrijedne prinovljene građe u fondu Knjižnice.
Izložba je popraćena Katalogom koji se može nabaviti u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu. Prigodnu je riječ održao mr. sc. Ivan Kosić, voditelj Zbirke rukopisa i starih knjiga.
Izložba će biti otvorena do 26. ožujka 2010. godine.
Svečanost Dana Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu svojim je nastupom uveličao Puhački oktet Zagrebačke filharmonije.
Najave