Arhiva
19. listopada 2009.
Prva sjednica Stručnog povjerenstva (dalje: Povjerenstvo) za kulturno-umjetnički amaterizam održana je 19. listopada 2009. godine. Na Poziv za predlaganje programa javnih potreba u kulturi Republike Hrvatske za 2010. godinu, u ovome području prijavljeno je 475 programa. Članovi Povjerenstva otvorili su raspravu prema priloženim materijalima za sjednicu u kojima su bili nacrt Kriterija za prihvaćanje prijedloga programa, temeljita evaluacija svih programa u protekloj 2009. koji su sufinancirani sredstvima državnog proračuna te pregled ukupnog financiranja kulturno-umjetničkog amaterizma u periodu od 2000. do 2009. godine.
Članovi Povjerenstva izrazili su suglasnost predloženim Kriterijima, kao i izvješću stručne službe Ministarstva kulture o financijskoj i programskoj evaluaciji za prošlu godinu. Za predsjednika Povjerenstva, jednoglasno je izabran prof. Josip Forjan, ravnatelj Međunarodnog centra za usluge u kulturi.
Na ovoj sjednici, Povjerenstvo je razmatralo prijavnice u četiri kategorije: Festivali / manifestacije / smotre amaterskog stvaralaštva, Programi nacionalnih manjina, Programi nakladničke djelatnosti vezane uz tradicijsku glazbenu umjetnost (notna, knjižna i diskografska izdanja) te Nabavu, rekonstrukciju i restauraciju nošnji / pučkih instrumenata za potrebe kulturno-umjetničkih društava.
4. studenog 2009.
Druga sjednica Stručnog povjerenstva (dalje: Povjerenstva) za kulturno-umjetnički amaterizam održana je 4. studenoga 2009. godine. Povjerenstvo je nastavilo s razmatranjem programa koji su pristigli na Poziv za predlaganje programa javnih potreba u kulturi Republike Hrvatske za 2010. godinu, a koji je po prvi put ostvaren u obliku online prijava na Internet-stranici Ministarstva. Stručna rasprava odnosila se na specifične kategorije glazbenog amaterizma: Obilježavanje visokih obljetnica društava, Djelatnost pjevačkih zborova, Djelatnost puhačkih orkestara te na Etno seminare i radionice. Toj skupini pripadaju i takozvani Ostali programi, poput prigodnih pojedinačnih koncerata u okviru kojih sudjeluju zavičajna društava iz svih regija Republike Hrvatske i slično.
Ovom sjednicom, Povjerenstvo je zaključilo pregled svih prijava i donijelo stručna mišljenja, odnosno prijedloge za financiranje programa kulturno-umjetničkog amaterizma na razini Republike Hrvatske za 2010. godinu.
Sjednica, 13. prosinca 2006.
Stručno povjerenstvo za kulturno-umjetnički amaterizam održalo je 13. prosinca 2006. sjednicu na kojoj je razmotrilo 443 programa pristigla na Javni poziv za predlaganje programa javnih potreba u kulturi Republike Hrvatske za 2007. godinu. Na dnevnom redu, uz analizu djelatnosti kulturno-umjetničkog amaterizma u protekloj i ranijim godinama, bili su usvajanje Kriterija za prihvaćanje prijedloga programa u području kulturno-umjetničkog amaterizma te rasprava o prijavljenim programima. Za predsjednicu Povjerenstva izabrana je dr. sc. Naila Ceribašić. Razmotrivši sve natječajne zahtjeve, kao i naknadno pristigle programske i financijske dopune programa, Stručno povjerenstvo donijelo je prijedloge iznosa sufinanciranja za ukupnu djelatnost kulturno-umjetničkog amaterizma i to po cjelinama – festivali/manifestacije/smotre, programi kulturno-umjetničkih udruga, programi nacionalnih manjina, nakladnička djelatnost, obljetnice, pjevački zborovi, puhački orkestri, seminari i radionice te ostali programi.
IV. sjednica, 26. siječnja 2006.
Stručno povjerenstvo za kulturno-umjetnički amaterizam na svojoj četvrtoj sjednici, održanoj 26. siječnja 2006., još jednom je pregledalo sve natječajne programe i dodatno unijelo izmjene u ranije prijedloge za sufinanciranje. Na dnevnom redu sjednice bili su i naknadno pristigli zahtjevi te programske i financijske nadopune za pojedine projekte. Ovom sjednicom Povjerenstvo je završilo razmatranje svih natječajnih prijava te je donijelo prijedloge iznosa sufinanciranja.
III. sjednica, 9. siječnja 2006.
Stručno povjerenstvo još jednom je razmotrilo i unijelo izmjene u dio ranijih prijedloga. U nastavku sjednice, Povjerenstvo je raspravljalo o programima kulturno-umjetničkih društava, o nakladničkoj djelatnosti, obilježavanjima visokih obljetnica, djelatnosti pjevačkih zborova i puhačkih orkestara te o ostalim programima. Za određeni broj prijedloga Povjerenstvo je, kao i do sada, zatražilo nadopune, odnosno detaljnije opise programa i troškovnika. Na sjednici su također bili razmotreni i prijedlozi programa nacionalnih manjina.
II. sjednica, 21. prosinca 2005.
Na drugoj sjednici Povjerenstvo je nastavilo s raspravom o prijavljenim programima festivala, manifestacija i smotri te započelo razmatranje prijedloga programa kulturno-umjetničkih društava. Kao i na prvoj sjednici, za jedan dio programa zatražit će se detaljniji opisi, odnosno specifikacije troškovnika.
I. sjednica, 15. prosinca 2005.
Stručno povjerenstvo za kulturno-umjetnički amaterizam održalo je uvodnu sjednicu za razmatranje programa pristiglih na Javni poziv za predlaganje programa javnih potreba u kulturi Republike Hrvatske za 2006. godinu. Na dnevnom redu sjednice, uz kratki uvod stručne službe, bili su presjek prošlogodišnjeg stanja, dogovor o načinu rada, donošenje Kriterija za prihvaćanje prijedloga programa u području kulturno-umjetničkog amaterizma te početak rasprave o prijavljenim programima. Razmotren je dio prijedloga programa festivala, manifestacija i smotri. Za neke od ovih programa Stručno povjerenstvo zatražilo je dodatna objašnjenja. Članovi Povjerenstva složili su se da se predsjednički mandat dr. sc. Tvrtku Zebecu produži na 2006. godinu.