Hlapić je potražio svoje čizmice u Dubrovniku (Dubrovačko-neretvanska županija) 24. rujna 2025. godine


Radionica Hlapićeva čizmica Hrvatskog školskog muzeja održana je 24. rujna 2025. godine u Osnovnoj Školi Ivana Gundulića u Dubrovniku. Na radionici je sudjelovalo 16 učenika 4. razreda i jedna odgojno-obrazovna djelatnica. Radionicu je vodila viša kustosica pedagoginja Ivana Dumbović Žužić uz pratnju kustosice pedagoginje pripravnice Laure Busija.

U uvodnom dijelu učenicima je predstavljen muzej (što je muzej, što se u njemu čuva, tko tamo radi, pokazane su im replike muzejskih predmeta HŠM-a) te su im približeni pojmovi poput nekadašnje škole, pločice za pisanje i školskih uniformi.

Na radionici „Hlapićeva čizmica“ učenici su imali jedinstvenu priliku postati mali šegrti poput Hlapića. Vrlo brzo savladali su korištenje igle i konca uz pomoć dva muzejska djelatnika te prisutnih odgojno-obrazovnih djelatnika. Od pripremljenih iskrojenih čizmica od filca napravili su svako za sebe svoju posebnu čizmicu šivajući i prišivajući gumbiće. Na kraju radionice učenici su odjenuli školske uniforme iz 19. stoljeća i fotografirali se zajedno kao razred sa svojim gotovim čizmicama.