FOTO: Sisačko-moslavačka županija, KO Sisak, MKM
2. travnja 2025. - Otvorena je još jedna zgrada javne namjene, cjelovito obnovljena nakon razornih potresa 2020. godine, jedna od reprezentativnih historicističkih jednokatnica u nizu u ulici Silvija Strahimira Kranjčevića, koja se nalazi unutar zaštićene kulturno-povijesne cjeline grada Siska.
Riječ je o nekadašnjoj kući obitelji Mučnjak građenoj krajem 19. stoljeća, u kojoj se početkom 20. stoljeća nalazio poslovni prostor „Štedne i predujamne zadruge za grad i kotar Sisak“, a od danas će u njoj djelovati
Područna konzervatorska služba Sisak Ministarstva kulture i medija, Županijska komora Sisak Hrvatske gospodarske komore te Zavod za prostorno planiranje Sisačko-moslavačke županije.
Za obnovu koja je provedena u suradnji Ministarstva kulture i medija, Sisačko-moslavačke županije i Hrvatske gospodarske komore, uložena su sredstva Fonda solidarnosti Europske unije, a najvećim dijelom iz državnog proračuna i Nacionalnog programa oporavka i otpornosti u ukupnom iznosu od tri i pol milijuna eura.
Zahvalivši svima koji su dali svoj doprinos obnovi, a posebno djelatnicama Područne konzervatorske službe u Sisku na čelu s voditeljicom dr. sc. Ivanom Miletić Čakširan koje su preuzele najtežu i najzahtjevniju ulogu te od prvog dana neumorno radile, ministrica kulture i medija dr. sc.
Nina Obuljen Koržinek je izrazila veliko zadovoljstvo išto će upravo u toj zgradi konzervatorice dobiti svoje urede i odgovarajuće uvjete za rad.
„Uz veliku pomoć kolega iz Zagreba, naših šest konzervatorica u Sisku iznijele su obnovu svega što se obnavljalo i obnavlja se u Sisačko-moslavačkoj županiji“, istaknula je ministrica te dodala kako će se model obnove nakon potresa koji je pokazao iznimnu stručnost pristupa, ali i brzinu provedbe primijeniti i u drugim dijelovima Hrvatske, a već se prezentira na međunarodnim skupovima. Podsjetila je kako su se brzo obnavljale i najsloženije zgrade kulturne baštine te istaknula kako je to isključivo zasluga velikog angažmana hrvatske konzervatorske službe koja je pomagala investitorima i projektantima i savjetovala izvođače. „Osim stručnog segmenta koji se kroz multidisciplinarni pristup primijenio na gotovo svakoj zgradi, tijekom obnove spašene su i očuvane, ali i pronađene pa nekad i ponovno afirmirane i reprezentirane brojne izvorne vrijednosti kulturnih dobara koje su tijekom prethodnih obnova ili zbog neodržavanja zgrada bile zanemarene“, istaknula je ministrica te dodala kako se primjeri takvih slučajeva vide i u Petrinji, Sisku, Glini, tako da neke zgrade koje nisu izgledale reprezentativno, nakon obnove su prezentirane u svojoj punoj, kulturno-povijesnoj vrijednosti. Naglasila je i kako je za ubrzanje cijelog procesa zaslužno Ministarstvo kulture i medija koje je preuzelo kompletan proces obnove od prijava na Fond solidarnosti do kontrole ZNS-ova.
Posebno je podsjetila na važnu stratešku odluku Vlade da se zgrade neće vraćati u prethodno stanje, kako je to bilo predviđeno pravilima Fonda solidarnosti, nego se poduzela cjelovita obnova koja je uključila protupotresna ojačanja i energetsku obnovu te naglasila kako je to bio sporiji, ali jedini ispravni put kojim će se zgrade učiniti sigurnima za duže vremensko razdoblje i prilagoditi suvremenim korisnicima. Istaknula je i ulogu Ministarstva kulture i medija u obnovi putem kojega se obnavlja ili je već obnovljeno više od 500 zgrada na području osam županija pogođenih potresom, a dosada je angažirano 1,5 milijardi eura. Ministrica je upozorila kako je samo na području Sisačko-moslavačke županije bilo teško oštećenih 156 pojedinačno zaštićenih kulturnih dobara.
„Sada smo na području ove županije završili konstrukcijski obnavljati nešto više od 30 zgrada, s tim da završetak cjelovite obnove očekujemo tijekom sljedeće godine kad je i rok za iskorištavanje sredstava iz NPOO-a“, najavila je ministrica te izrazila zadovoljstvo što će zgradu zajednički koristiti Hrvatska gospodarska komora, Zavod za prostorno planiranje Sisačko-moslavačke županije i konzervatorski odjela Ministarstva, kako bi konzervatori mogli educirati poduzetnike o zaštiti i očuvanju kulturne baštine, a s djelatnicima zavoda surađivati na projektu izrade konzervatorskih podloga.
Ministrica je podsjetila kako je u gradu Sisku, završena cjelovita obnova kompleksa Rimska 19 (Glazbena škola, Kulturno-povijesni centar i dječji vrtić), koja se nalazi u neposrednoj blizini obnovljene gradske knjižnice, a završena je i konstrukcijska obnova Holandske kuće, kuće Striegl, gradske vijećnice, županijskih ureda, dok ostali programi obnove dobro napreduju.
Okupljenima su se obratili i državni tajnik Ministarstva prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine
Domagoj Orlić, izaslanik potpredsjednika Vlade i ministra Branka Bačića, župan
Ivan Celjak te predsjednik HGK
Luka Burilović.
Podsjećamo, na
području Sisačko-moslavačke županije u potresu je teško oštećeno 156 pojedinačno zaštićenih kulturnih dobara te više od 500 povijesnih zgrada u zaštićenim cjelinama Siska, Petrinje i Gline. Od 2021. do 2025. putem Ministarstva kulture i medija Područna konzervatorska služba u Sisku provodi mjere zaštite (hitne mjere zaštite/konstrukcijska/cjelovita obnova) na 123 građevine javne i društvene namjene. Uz programe Ministarstva kulture i medija Služba sudjeluje u programima obnove povijesnih zgrada javne namjene koji se provode putem drugih ministarstva kao i na projektima konstrukcijske obnove zgrada oštećenih u potresu. Na području SMŽ u program obnove nakon potresa uključeno je 76 zgrada javno-društvene namjene. Do sada je završena konstrukcijska obnova na gotovo trideset zgrada, dok je cjelovita obnova očekuje do kraja 2026. godine.
Pisane vijesti