Jednako tako, s početkom Hrvatskog Kraljevstva, koje je pripadalo zapadnom kršćanskom nasljeđu, na hrvatskim se prostorima pojavljuju prvi dokumentirani glasi o glagoljici i crkvenoslavenskom jeziku u bogoslužju, koji će u idućim stoljećima postati kulturnim i identitetskim obilježjem Hrvata.„Godina obilježavanja 1100. obljetnice Hrvatskog Kraljevstva“ jedinstvena je prilika za isticanje bogate kulturne baštine hrvatskog naroda, uključujući hrvatski jezik, umjetnost i arhitekturu koji su obilježili proteklo tisućljeće.U obilježavanje ove važne obljetnice uključit će se važne nacionalne kulturne i obrazovne institucije, a u ime Vlade ključnu ulogu u pripremi programa i financiranju aktivnosti imaju Ministarstvo kulture i medija i Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih. Hrvatska biskupska konferencija i Družba „Braća Hrvatskoga Zmaja“ pripremili su sveobuhvatne programe obilježavanja ove istaknute obljetnice baš kao i pojedini gradovi i županije u Republici Hrvatskoj, ali i Bosni i Hercegovini.
Ministarstvo kulture i medija koordinira pripremu središnje izložbe koja će se na jesen 2025. otvoriti u Galeriji Klovićevi dvori, koju je inicirao Hrvatski državni arhiv uz sudjelovanje Hrvatskog povijesnog muzeja, Muzeja hrvatskih arheoloških spomenika u Splitu, Arheološkog muzeja u Splitu, Nacionalne i sveučilišne knjižnice, Hrvatskog instituta za povijest, Instituta Ivo Pilar, Filozofskog fakulteta u Zadru, Filozofskog fakulteta u Zagrebu, Leksikografskog zavoda „Miroslav Krleža“, Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti te ostalih istaknutih kulturnih i znanstvenih institucija u Republici Hrvatskoj, a kojom će se ukupnoj hrvatskoj javnosti predstaviti svi bitni elementi hrvatske državnosti u razdoblju od prvih hrvatskih vladara do 1918. godine.
Hrvatska biskupska konferencija u svibnju u Splitu organizira međunarodni znanstveni skup „Početci Kraljevstva. Splitski crkveni sabori, Tomislav i njegovo doba o 1100. obljetnici“ u čiju se organizaciju uključio i Arheološki muzej u Splitu, koji u isto vrijeme najavljuje otvorenje izložbe „Crkvene prilike u Hrvatskom Kraljevstvu od 9. do 11. stoljeća“ o splitskim crkvenim saborima koji su od iznimne važnosti za poznavanje i tumačenje crkvenog ustroja hrvatske srednjovjekovne države.
U suradnji s Hrvatskom biskupskom konferencijom Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih organizira Vjeronaučnu olimpijadu na temu 1100. godina od Splitskih crkvenih sabora i početaka Hrvatskog Kraljevstva. Glazbeno-scenska djela posvećena kralju Tomislavu izvest će se u Hrvatskom narodnom kazalištu u Zagrebu i u Hrvatskom narodnom kazalištu u Splitu.