O rezultatima i izazovima arheoloških istraživanja na panel-raspravi „Grci na Jadranu“

Foto: HINA i MKM

20. siječnja 2025. - U organizaciji Arheološkog muzeja u Splitu održana je panel-rasprava „Grci na Jadranu“ čiji su ciljevi predstaviti ne samo rezultate recentnih istraživanja te novitete koji mijenjaju dosadašnje spoznaje o Grcima, njihovom utjecaju i prisutnosti na današnjem hrvatskom prostoru već i progovoriti o izazovima koji prate složena arheološka istraživanja, zaštitu i prezentaciju materijala te lokaliteta.

Panel je okupio stručnjake arheologe, konzervatore, restauratore, muzeologe, kao i predstavnike lokalne uprave i samouprave te turističkih zajednica, kako bi razmjenom iskustava i ideja unaprijedili i usmjerili daljnja istraživanja, istaknuli neprocjenjivu vrijednost kulturnog naslijeđa te govorili o mogućnostima njegove zaštite, promidžbe i turističke valorizacije.

Ministrica kulture i medija dr. sc. Nina Obuljen Koržinek izrazila je zadovoljstvo velikim brojem sudionika ističući važnost takvih okupljanja koja otvaraju važna pitanja upravljanja i prezentacije arheoloških nalazišta, kao i važnost suradnje i povezivanja te određivanja prioriteta, kako bi se na pravi način odgovorilo na potrebe za dobrobit očuvanja naše bogate kulturne baštine.

Ministrica je podsjetila na znatna ulaganja u nacionalne muzeje počevši od Arheološkog muzeja Istre i radova na obnovi Muzeja hrvatskih arheoloških spomenika te na planove za obnovu utvrde „Batarija“ i otvaranje novog muzeja na Visu. „Putem politike decentralizacije omogućujemo lokalnim zajednicama da razvijaju svoje muzeje i upravljaju svojim lokalitetima te potičemo razvoj partnerstva s matičnim muzejima“, naglasila je ministrica te podsjetila kako se na području Splitsko-dalmatinske županije nalazi mnogo vrijednih arheoloških lokaliteta. Istaknula je da se Arheološki muzej u Splitu brine o dva iznimno vrijedna lokaliteta - o Saloni i Issi, no da se obnovom utvrde „Batarija“ zbirka Isse planira izmjestiti i formirati kao poseban muzej na Visu, čime će i taj lokalitet, jedan od najvrjednijih lokaliteta ne samo u Hrvatskoj,  dobiti nove načine i nove modele upravljanja.

Podsjetila je kako je novim Zakonom o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara uspostavljeno nekoliko novih smjerova upravljanja arheološkom baštinom. Istaknula je jednu od novosti koja je posebno važna za sve one građane koji žele graditi na lokalitetima potencijalnih arheoloških istraživanja, a kojima će pri gradnji obiteljskih kuća troškove arheoloških istraživanja snositi država putem Ministarstva kulture i medija. Dodala je i kako je novim Zakonom predviđen novi model upravljanja kojim je puno veća obveza upravljanja arheološkim lokalitetima stavljena na lokalne samouprave. „Premda su neke i do sada bile iznimno angažirane jer znaju koliko je to vrijedno za njihovu zajednicu, ali i za turističke potencijale“, napomenula je ministrica dodavši kako je novim Zakonom preciznije definirana obveza kada je riječ o vrijednim arheološkim lokalitetima.

Okupljenima su se obratili i ravnatelj Arheološkog muzeja u Splitu Ante Jurčević te muzejski savjetnik Priručne zbirke i lokaliteta Issa Boris Čargo. Tom su prilikom predstavljena kopnena arheološka istraživanja lokaliteta Isse, Pharosa, Traguriona, Sikulija, Korčule, rta Ploča te podvodna istraživanja antičkih brodoloma.
 



Pisane vijesti