Sjaj nizozemskog slikarstva 17. stoljeća u hrvatskim zbirkama u Klovićevim dvorima

Foto: Galerija Klovićevi dvori

12. prosinca 2024. - Izaslanica predsjednika Vlade Andreja Plenkovića ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek otvorila je izložbu „Sjaj u tami: Nizozemsko slikarstvo 17. stoljeća u hrvatskim zbirkama“ kojom se otvara novi izložbeni ciklus Galerije Klovićevi dvori pod naslovom: „Zlatna razdoblja europske umjetnosti - primjeri iz hrvatskih zbirki“.

 
Čestitavši svim stručnjacima Strossmayerove galerije starih majstora HAZU-a i Muzeja Mimare koji su sudjelovali u pripremi izložbe, a posebno autoru Ivanu Ferenčaku i kustosici izložbe Valentini Bach, ministrica je istaknula vrijednost projekata međumuzejske i međuinstitucionalne suradnje te zahvalila Klovićevim dvorima na ugošćivanju mnogih izložaba muzeja koji su u razdoblju nakon potresa u Zagrebu bili zatvoreni zbog oštećenja i obnove.
 
Istaknula je kako od početka mandata snažno potiče sve vrste suradnje i razmjene programa kulturnih ustanova na svim razinama jer one donose nove ideje i nove projekte. Izrazila je zadovoljstvo što se ovom izložbom otvara novi ciklus složenih studijskih izložaba kojima se predstavlja blago europske umjetnosti što smo ga kao dio naše kulturne baštine naslijedili i čuvamo u našim muzejima i galerijama diljem Hrvatske.
 
Ministrica je naglasila kako je posebna vrijednost izložbe i u činjenici što se njezina priprema provodila u okviru projekta „Istraživanje provenijencije umjetnina u zagrebačkim zbirkama (ZagArtColl_ProResearch), na koje se naslanja i komplementaran „Pilot-projekt utvrđivanja podrijetla umjetnina oduzetih tijekom i nakon Drugog svjetskog rata“, koji je pokrenulo Ministarstvo kulture i medija u suradnji s Muzejskim dokumentacijskim centrom i stručnjacima iz Strossmayerove galerije HAZU-a na čelu s dr. Ljerkom Dulibić.
 
Podsjetila je kako je ta tema u muzejskoj zajednici dugo bila zanemarena te zato izrazila ponos što se velik broj muzeja, ravnatelja, kustosa i povjesničara umjetnosti uključio u projekt sustavnog bavljenja temom oduzetih umjetnina, što predstavlja velik i važan iskorak u ispravljanju nepravdi učinjenih prije više od osam desetljeća. Istaknula je i kako je dugoročan cilj tog projekta razvoj metodologije za sustavno istraživanje provenijencije umjetnina u hrvatskim muzejima, unaprjeđenje struke i stručne edukacije, za što su izmjenama Zakona o arhivima već stvoreni preduvjeti.
      
Ministrica Obuljen Koržinek na kraju je istaknula ulogu kolekcionara zahvaljujući kojima je nabavljena većina djela i koji su svoje zbirke darovali muzejima ili osnivali muzejske ustanove, kao što su bili kardinal Juraj Haulik i biskupi Josip Juraj Strossmayer i Đuro Kokša te Ante Topić Mimara. Posebno je izrazila zahvalnost onima koji danas, u vremenu kada vladaju neke druge vrijednosti, ulažu u umjetnost i svoje kolekcije daruju svojoj zemlji.
 
O izložbi koja pruža pregled nizozemskog slikarstva, grafike i crteža u hrvatskim zbirkama govorili su autor izložbe Ivan Ferenčak i kustosica izložbe Valentina Bach, a novi izložbeni ciklus Galerije Klovićevi dvori najavila je zamjenica ravnatelja Galerije Klovićevi dvori Petra Vugrinec. Prisutne je uz ministricu pozdravila i izaslanica zagrebačkog gradonačelnika Nikolina Radić Štivičić.
 
Većina predstavljenih djela nalazi se u Strossmayerovoj galeriji starih majstora HAZU-a, a u Hrvatsku su stigla dijelom u 19. te većinom u 20. stoljeću. Izložba obuhvaća stotinjak slika i grafika, predmete umjetničkog obrta te rekonstrukciju ženske odjevne kompozicije, izrađene prema Portretu otmjene dame iz Muzeja Mimara na Tekstilno-tehnološkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Izložbu prati i opsežan katalog koji doprinosi poznavanju tog korpusa barokne umjetnosti u Hrvatskoj.



 
 

Pisane vijesti