O autorskim pravima, intelektualnom vlasništvu i izazovima u doba digitalne revolucije na 12. Međunarodnoj autorskoj kreativnoj konferenciji – MAKK

Foto: Samir Cerić Kovačević


28. studenog 2024.  - U Muzeju suvremene umjetnosti u Zagrebu ministrica kulture i medija dr. sc. Nina Obuljen Koržinek otvorila je dvanaesto izdanje Međunarodne autorske kreativne konferencije - MAKK, koja će s gotovo pedeset stručnjaka iz kreativnih industrija te pravnih i kulturnih sektora pružiti platformu za raspravu o ključnim temama vezanim uz autorska prava, intelektualno vlasništvo i izazove s kojima se suočavaju umjetnici, producenti i nositelji prava u doba digitalne revolucije.

Uz zahvale organizatorima MAKK-a što svakim izdanjem otvaraju niz važnih aktualnih pitanja prije svega vezanih uz zaštitu intelektualnog vlasništva i prava svih kreativaca te na jednom mjestu okupljaju sve ključne dionike, ministrica Obuljen Koržinek istaknula je kako su kulturni i kreativni među najdinamičnijim europskim sektorima sa značajnim utjecajem na gospodarski rast, ali i osiguravanje kontinuiranog razvoja društva te promicanje europske kulturne raznolikosti i europskog identiteta. Dodala je i kako je pandemija koronavirusa značajno ubrzala digitalnu transformaciju i postavila nove izazove pred cjelokupni kreativni sektor.

„Kako se prilike i okruženje, globalno i lokalno, vrlo brzo mijenjaju, tako je naš zadatak pronalaziti učinkovite instrumente i prilagođavati zakonodavni okvir i sustav potpore i poticaja novonastalim okolnostima i razvojnim trendovima“, naglasila je ministrica te podsjetila na nekoliko važnih zakonskih izmjena za prilagodbu kulturnog i kreativnog sektora digitalnom tržištu koje su Vlada RH i Ministarstvo kulture i medija donijeli. „Prvenstveno su to izmjene u području elektroničkih medija i autorskog prava kojima smo zaštitili prava autora, osigurali im pravičnu naknadu od korištenja njihovih djela, osigurali veće udjele, prisutnost i vidljivost europskog i nacionalnog audiovizualnog i glazbenog stvaralaštva te uveli nove obveze financijskih doprinosa i ulaganja nakladnika i platformi u nacionalnu proizvodnju“, istaknula je ministrica.

Stoga je podsjetila kako je nedavno donesenim Zakonom o izmjenama i dopunama zakona o audiovizualnim djelatnostima uveden novi financijski poticaj razvoju i proizvodnji hrvatskih audiovizualnih djela neovisnih proizvođača tako da producenti audiovizualnih djela iznos sredstava uplaćenih kao razna fiskalna davanja investiraju u nova audiovizualna djela. „To će omogućiti poduzećima u području filma veću održivost i mogućnost sustavnog planiranja investiranja u razvoj i proizvodnju novih kulturnih djela“, istaknula je ministrica te dodala kako će se tom mjerom istodobno generirati potrošnja i povećanje angažmana i zapošljavanja u industriji te razvoj struke.
 
Ministrica je također podsjetila kako je jedan od kontinuiranih prioriteta ove Vlade osigurati potporu proizvodnji kvalitetnog i konkurentnog kulturnog sadržaja, potaknuti plasman, dostupnost i vidljivost djela na globalnom tržištu, ali i osigurati regulacijski okvir koji podržava i potiče kreativnu ekonomiju. „U tijeku je završna faza evaluacije projekata kreativnog sektora koji će se s 33 milijuna eura financirati  iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti, što će, vjerujem, znatno pridonijeti razvoju i digitalnoj transformaciji cijelog kreativnog sektora“, zaključila je ministrica.
 
Izrazila je zadovoljstvo uspješnim razvojem novih inicijativa koje je Ministarstvo podržalo u suradnji s Hrvatskom glazbenom unijom - od potpore hrvatskim glazbenicima i promicanju hrvatske glazbe putem ugovora s Uredom za izvoz hrvatske glazbe kojim se financiraju turneje i nastupi hrvatskih izvođača na showcase-festivalima u inozemstvu, do uspješnog showcase-festivala SHIP i konferencije te ovogodišnjeg pilot-projekta „AJMO!" kojim se podržavaju i razvijaju koncertne aktivnosti izvan većih urbanih središta. „Uvijek volim istaknuti da naša bliska suradnja s glazbenom strukom ima čvrste temelje suradnje i prolazaka kroz nekoliko kriza, a posebno one najveće tijekom pandemije, kada smo zajedničkim snagama pronašli rješenja zahvaljujući kojima je Hrvatska bila jedina europska država koja je svoju kulturu držala kontinuirano otvorenom tijekom COVID-a“, naglasila je ministrica te zaključila kako jedino u sinergiji svih dionika možemo napraviti značajne promjene.

Konferencija je započela panel-diskusijom „A gdje smo tu mi? Poticanje kreativnih industrija” na kojoj su, uz ministricu Ninu Obuljen Koržinek, sudjelovali ravnatelj Hrvatskog audiovizualnog centra Christopher Peter Marcich i glavni tajnik Hrvatskog društva skladatelja Antun Tomislav Šaban, a moderirao ju je urednik programa konferencije Milan Majerović-Stilinović. Podsjećamo, konferencija se održava u organizaciji Služba zaštite autorskih muzičkih prava (ZAMP) Hrvatskog društva skladatelja i Hrvatskog društva za autorsko pravo. Prvi dan konferencije usmjeren je na umrežavanje, razmjenu ideja i predstavljanje novih trendova u kreativnim industrijama, dok je drugi dan u fokusu zaštita autorskih prava u kontekstu globalnih promjena te praktične radionice za autore i glazbenike.

Više informacija o programu konferencije na poveznici.

 



Pisane vijesti