27. lipnja 2024. Na poziv ministrice kulture i medija dr. sc. Nine Obuljen Koržinek održan je redoviti sastanak s intendanticama i intendantima hrvatskih narodnih kazališta u Zagrebu, Varaždinu, Splitu, Rijeci i Osijeku.
Na sastanku su sudjelovali Iva Hraste Sočo, Senka Bulić, Vicko Bilandžić, Marin Blažević i Vladimir Ham, a uz ministricu su bili njezini suradnici, ravnateljica Uprave za razvoj kulture i umjetnosti Nevena Tudor Perković, ravnateljica Uprave za međunarodnu kulturnu suradnju i europske poslove Anja Jelavić, savjetnik ministrice Leonard Jakovina i načelnica Sektora za razvoj kulture i umjetnosti Irena Kregar Šegota.
Intenzivna suradnja s Ministarstvom kulture i medija, zatim pozitivni odjeci provedbe novog Zakona o kazalištima, odnosno dosadašnja provedba projekta K-HNK, financiranje i provedba godišnjih redovnih programa HNK-ova u 2024. te potpora njihovoj međunarodnoj suradnji bile su glavne teme sastanka.
Projekt K-HNK - Konzorcij hrvatskih narodnih kazališta istaknut je kao uspješan primjer primjene novog Zakona o kazalištima, kao i promišljanja i provedbe strategije razvoja kulture usmjerene na suradnju, ravnomjeran razvoj te razvoj publike. U okviru tog projekta koji su zajednički pokrenuli Ministarstvo i nacionalna kazališta, a koji se u 2023. godini prvi put integralno provodio, realizirane su 3 zahtjevne koprodukcije, 20 izvedbi koprodukcija i 47 gostovanja.
Ministarstvo kulture i medija u 2023. godini financiralo je projekt K-HNK s ukupnim iznosom od 555.554,74 eura, a za nastavak u 2024. godini osigurana su sredstva u iznosu od 1.041.202,21 eura, što je povećanje od gotovo 88%. Prateći povećanje financijske podrške u 2024. godini planirano je povećanje programskog okvira: 5 koprodukcija, 40 izvedbi koprodukcija i 34 gostovanja. Osmišljen kao dugoročan projekt razmjene i suradnje kroz modele koprodukcija i uzajamnih gostovanja, projekt K-HNK povećao je mogućnosti kreiranja i distribucije predstava, a publika od Osijeka do Splita, Varaždina, Rijeke i Zagreba, u okviru ovog projekta ima priliku vidjeti baletne, dramske i operne uspješnice ostalih nacionalnih kazališnih kuća te nove suradničke projekte: „Spartak/Čajkovski“ (koprodukcija Zagreba i Rijeke), zatim „Sad il' nikad više“, „Pinokio“ i „Slučaj vlastite pogibelji“ (tri koprodukcije Rijeke i Varaždina), „Snježna kraljica“ (koprodukcija Osijeka i Splita) te „Grand finale“ i ,,Laurencija“ (dvije koprodukcije Rijeke i Splita).
Svi intendanti su izrazili zadovoljstvo uspješnom suradnjom u okviru projekta K-HNK i želju da se program nastavi. Istaknuli su kako je projekt povećao dinamiku i kvalitetu komunikacije među kazalištima, potaknuo realizaciju ambicioznih projekata koristeći kako prednosti, tako i specifičnost svakog od ansambla u HNK-ovima. Publika također pokazuje velik interes za predstave nastale u okviru K-HNK projekta, koji donosi uvid u rad ostalih nacionalnih kazališnih kuća i širi repertoarnu lepezu. Uz sve pozitivne rezultate, projekt K-HNK platforma je koja nudi mogućnosti daljnjeg rasta suradnje uz dodatna ulaganja u njegovu vidljivost, bilo kroz model zasebne K-HNK pretplate koja je uspješno zaživjela u nekim od HNK-ova, bilo na druge načine.
Ministarstvo kulture i medija u 2024. godini osiguralo je također izdvojena povećana sredstva za godišnje programe hrvatskih nacionalnih kazališta u Zagrebu, Osijeku, Varaždinu, Rijeci i Splitu u ukupnom iznosu od 2.473.792,08 eura. Ministarstvo zasebno potiče i programe međunarodne suradnje HNK-ova, bilo sufinanciranjem sudjelovanja u EU projektima financiranim iz programa Kreativne Europe (5 EU projekata u provedbi u 2024. godini), kao i kroz podršku međunarodnim gostovanjima (u 2023. godini podržano je 8 inozemnih gostovanja, a do konca svibnja u 2024. sufinancirano je 9 gostovanja predstava HNK-ova u inozemstvu).
Pisane vijesti