Povijesne kulturne veze Hrvatske i Bugarske kao temelj buduće kulturne suradnje

27. lipnja 2024. - Ministrica kulture i medija dr. sc. Nina Obuljen Koržinek primila je u nastupni posjet izvanrednu i opunomoćenu veleposlanicu Republike Bugarske u Republici Hrvatskoj Nj. E. Ivu Krulevu.

Ministrica Obuljen Koržinek i veleposlanica Kruleva izrazile su zadovoljstvo bilateralnim odnosima dviju država koji se osobito dobro razvijaju u području kulture, kao i specifičnim projektima u okviru bilateralnog Programa suradnje između dvaju ministarstava, potpisanog u Sofiji u listopadu 2021. godine. Osvrnule su se također na brojne veze koje povezuju hrvatsku i bugarsku kulturu, a koje se i danas razvijaju na temelju kontakta uglednih umjetnika, ali i gradova. Veleposlanica Kruleva posebno je istaknula manifestaciju Đakovački vezovi zbog biskupa Josipa Jurja Strossmayera kojeg Bugarska smatra svojim velikim prijateljem. 

Ministrica Obuljen Koržinek predložila je veleposlanici da posjeti i Državnu ergelu Đakovo s interpretacijskim centrom budući da je tradicija uzgoja konja lipicanaca zaštićena kao nematerijalno kulturno dobro te se temeljem multinacionalne nominacije nalazi na UNESCO-ovoj Reprezentativnoj listi nematerijalne kulturne baštine čovječanstva.

Razgovarale su također o gostovanju izložbi arheološkog materijala iz Varne, te suradnji s arheološkim muzejima i predstavljanju izložbe u arheološkim muzejima u Zadru i Osijeku. S obzirom na to da se glagoljica kroz povijest koristila i u Bugarskoj, stvorena je digitalna izložba koju je veleposlanica predložila za prezentaciju u Hrvatskoj. Ministrica je predložila  Nacionalnu i sveučilišnu knjižnicu kao odgovarajuće mjesto prezentacije te podsjetila da su nacionalne knjižnice Hrvatske i Bugarske sklopile i sporazum o suradnji.  Najavila je i da se 2025. godine obilježava obljetnica velika obljetnica održavanja Splitskih crkvenih sabora koji su se odvijali upravo u doba kada se koristila glagoljica i narodni jezik u liturgiji.

Jedna od poveznica Hrvatske i Bugarske je i porijeklo plemenite obitelji Pejačević kojoj pripada i skladateljica Dora Pejačević - simbol hrvatske kulture i jedna od najznačajnijih europskih skladateljica. Ministrica je podsjetila da je prošle godine u Hrvatskoj obilježena 100. godišnjica smrti Dore Pejačević, a njen velik doprinos glazbenoj kulturnoj baštini može biti poticaj za nove zajedničke projekte hrvatskih i bugarskih glazbenika i znanstvenika.
 
Uz ministricu kulture i medija sastanku su prisustvovale ravnateljica Uprave za međunarodnu kulturnu suradnju i europske poslove Anja Jelavić te voditeljica Službe za bilateralnu i multilateralnu kulturnu suradnju Iva Mostarčić.

Pisane vijesti