Foto: Muzej Đakovštine
Riječ je o posebno zaštićenom kulturnom dobru, upisanom u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske, o zgradi koju je 1857. godine sagradio biskup Josip Juraj Strossmayer za potrebe smještaja bosanskih franjevaca. Osnovan 1951. godine, Muzej Đakovštine, koji čuva bogatu baštinu s više zbirki i tri stalna postava (etnološki, kulturnopovijesni i arheološki), preseljen je u tu zgradu potkraj šezdesetih godina 20. stoljeća. Uz eksponate u stalnom muzejskom postavu, muzej redovito priređuje i povremene izložbe, a uz izložbene aktivnosti i izdavačku djelatnost, muzealci sustavno rade i na planu edukacije, ponajprije osnovnoškolske i srednjoškolske djece.
Provedbom mjera energetske učinkovitosti, projektom „Energetska obnova zgrade Muzeja Đakovštine Đakovo“, planirana je obnova 738,18 metara četvornih zgrade od izolacije vanjske ovojnice, izmjene stolarije i sanacije vlage, preko ugradnje integrirane fotonaponske elektrane i dizalice topline, do obnove zelene infrastrukture i izgradnje parkirališta za bicikle. Projektom su predviđene mjere energetske učinkovitosti i korištenja obnovljivih izvora energije koje će rezultirati smanjenjem godišnje potrebe za toplinskom energijom za 59 % i smanjenjem godišnje potrebe za primarnom energijom za 92 %. Očekivano smanjenje emisije CO2 iznosit će 83 %, odnosno 10,91 t na godinu.
Podsjećamo, Ministarstvo kulture i medija nadležno je kao tijelo državne uprave za provedbu investicije C6.1. R1-I3 Energetska obnova zgrada sa statusom kulturnog dobra, u sklopu inicijative C6. Obnova zgrada Nacionalnog plana oporavka i otpornosti 2021. - 2026.