19. ožujka 2024. - Predsjednik Vlade Andrej Plenković i ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek obišli su danas sa suradnicima radove na Hrvatskom športskom muzeju koji su u visokoj fazi obnove.
U veljači 2021. godine započeli su građevinski radovi uređenja prostora budućeg postava Hrvatskog športskog muzeja, čije se otvorenje za javnost očekuje krajem godine. Zgrada je zaštićena kao nepokretno kulturno dobro upisano u Registar kulturnih dobara, a Muzej je smješten u prizemlju i podrumu zgrade u Ilici 13. Ukupna investicija obnove iznosi 4.477.438,68 eura s PDV-om, a sredstva su osigurana iz državnog proračuna Republike Hrvatske. Čestitavši svima koji su pridonijeli obnovi i stvaranju novog postava Hrvatskog športskog muzeja, predsjednik Vlade Andrej Plenković istaknuo je kako je Hrvatska u svijetu prepoznata po svojim sportskim uspjesima i kako će Muzej u središtu Zagreba dati dostojnu prezentaciju povijesti i uspjeha hrvatskog sporta i sportaša. Podsjetio je pritom i kako je u mandatu Vlade uspješno riješeno pitanje smještaja ne samo muzeja sporta nego i Hrvatskog povijesnog muzeja i Hrvatskog muzeja naivne umjetnosti, kao i nove scene Hrvatskog narodnog kazališta čije se zgrade obnavljaju nakon potresa.
Projekt Muzeja prezentirala je njegova ravnateljica, naša olimpijska sportašica Danira Bilić, uz koju je bio i predsjednik Upravnog vijeća Muzeja, predsjednik Hrvatskog olimpijskog odbora Zlatko Mateša te član Upravnog vijeća Muzeja državni tajnik Ministarstva Krešimir Partl. Prema muzeološkoj koncepciji povjesničara sporta Zrinka Čustonje, projektant Goran Rako i autorica stalnog postava dizajnerica Nikolina Jelavić Mitrović osmislili su dinamičnu prezentaciju povijesti hrvatskog sporta podijeljenu na dvije etaže, odnosno dvije cjeline: utemeljenje i uspjesi. Utemeljenje u podrumskoj etaži prezentira pojavu i razvoj sporta od osnivanja pokreta Hrvatski sokol i uvođenja tjelesnog odgoja u škole, preko pojave i razvoja raznih sportova do sportskih događanja koja su znatno izmijenila vizure gradova - Mediteranskih igara 1979. i Univerzijade 1987. Uspjesi, na gornjem katu, predstavljaju najveće uspjehe hrvatskih sportaša i sportašica od neovisnosti Republike Hrvatske do danas. Cilj je prve cjeline edukativan i povijesni, a cilj je druge cjeline potaknuti emociju i podsjetiti na trenutke koji su ostali svima u sjećanju, od košarkaških uspjeha na Olimpijskim igrama u Barceloni do onih nogometaških na svjetskim prvenstvima u Francuskoj, Rusiji ili Katru.
Hrvatski športski muzej nacionalna je muzejska ustanova osnovana 2003. godine izdvajanjem dotadašnje ustrojstvene jedinice današnjeg Kineziološkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Muzej je do danas prikupio više od 360.000 jedinica građe - predmeta, dokumenata, fotografija i publikacija - koje obuhvaćaju raspon od druge polovice 19. stoljeća do danas.
Pisane vijesti