Transhumanca (lat.
trans - preko/iza,
humus - zemlja/tlo) je sezonske seoba stoke i pastira između različitih predjela, kako bi se stoci u svakom periodu osigurala primjerena ispaša. Najčešće se stoku sezonski izvodi iz nižih u više predjele na ljetnu ispašu, a ponekad se premješta na zimišta niža od matičnih gospodarstava. Ova se kretanja mogu okarakterizirati kao vertikalna transhumanca, dok horizontalna podrazumijeva premještanje u područja sa sezonskom klimom povoljnijom za ispašu, ali bez značajne visinske razlike. U Hrvatskoj se nominacija odnosi na sezonsku seobu stoke i pastira na području Dinarskog gorja.
Tragove transhumance pronalazimo još u neolitiku. Tijekom prvog stoljeća pr. n. e. rimskom ekspanzijom dolazi do daljnjeg širenja korištenja pašnjačkih prostora, dok je srednji vijek razdoblje geneze vlaške/morlačke populacije, nositelja tradicijskih obrazaca transhumance, koji su se u fragmentarnim i izmijenjenim oblicima očuvali do suvremenosti. O transhumanci svjedoči nekoliko epigrafskih spomenika i pisanih dokumenta (Pisani kamen i Dolabelin natpis, Gospićki ugovor iz 1887. godine). Prve značajnije negativne promjene doživjela je tijekom, ali i nakon Drugog svjetskog rata, kada se zbog ubrzane industrijalizacije stanovništvo stočarskih krajeva selilo u urbane centre i plodnije krajeve. Praksa sezonskih seobi na Dinarskom gorju ipak se nastavila u smanjenom obliku sve do početka Domovinskog rata, koji se dijelom odvijao i na planinskim pašnjacima.
Ostaci transhumance danas se fragmentarno mogu pronaći u planinskim područjima Istre, Velebita, Ličke Plješivice i Dinare, a potražnja za tradicijskim proizvodima polako se oporavlja u kontekstu izvorne gastronomske i turističke ponude. Očuvanje ove vrste stočarstva od iznimne je važnosti za Republiku Hrvatsku, kako s aspekta oživljavanja predmetnih područja, prepoznatljivosti identiteta i tradicije, tako i s aspekta bioraznolikosti kroz očuvanje planinskih pašnjačkih staništa i ekonomije putem iskorištavanja marginalnih planinskih tla.

Ispaša na Podinarju, autor fotografije Marko Sinobad

Ispaša na Strmoj Čemernici, autor fotografije Grga Frangeš
, autor fotografije Grga Frangeš.png)
Jakov Čagalj u toru s ovcama i kozama (Biokovo, Čagljeve staje), autor fotografije Grga Frangeš.
, autor fotografije Grga Frangeš.jpg)
Krave Mihovila Jurčića na ispaši na Šegotskim padežima (Sj. Velebit), autor fotografije Grga Frangeš

Ovce Resula Malikija na ispaši ispod Vele Učke, autor fotografije Grga Frangeš