Foto: EU2023ES
26. rujna 2023. godine – U okviru španjolskog predsjedanja Vijećem Europske unije ministri kulture okupili su se u Cáceresu, lokalitetu svjetske baštine UNESCO-a. Sastankom je predsjedao ministar kulture i sporta Miquel Octavi Iceta i Llorens, a na sastanku je bila prisutna i novoimenovana povjerenica za istraživanja, inovacije, kulturu, obrazovanje i mlade Europske komisije Iliana Ivanova.
Španjolsko predsjedništvo za raspravu je predložilo dvije teme: kulturu u kontekstu održivog razvoja kao globalnog javnog dobra te kulturnu baštinu i njezin utjecaj na borbu protiv klimatskih promjena, s posebnim naglaskom na kulturne krajolike. Prva rasprava svojevrsni je nastavak prošlogodišnje
UNESCO-ove svjetske konferencije o kulturi – MONDIACULT, te
Deklaracije koja definira kulturu kao globalno javno dobro s intrinzičnom vrijednošću koja omogućuje i pokreće održiv razvoj.
Ministrica dr. sc. Nina Obuljen Koržinek podsjetila je upravo na zaključke te konferencije te navela inicijative koje je Republika Hrvatska pokrenula, a koji doprinose održivosti kulture i kulturne baštine, posebice u okviru Nacionalnog plana oporavka i otpornosti koji sadržava niz projekata, primjerice na temu digitalizacije kulturne baštine te učinkovite potpore kulturi i medijima. Osvrnula se i na napore u smislu unaprjeđenja statusa umjetnika te poboljšanja njihova položaja, napose nakon pandemije, koja je uvelike pogodila kulturni i kreativni sektor.
Kada je riječ o održivosti kulturne baštine, Republika Hrvatska može se pohvaliti bogatim iskustvom u upravljanju rizicima u kulturnoj baštini, što je bila i tema prvog hrvatskog predsjedanja Republike Hrvatske Vijećem EU-a 2020. godine. Ministrica je stoga naglasila kako smo iste te godine, nakon dva potresa koja su pogodila sjeverozapadnu Hrvatsku, objavili
Preporuke za primjenu mjera energetske učinkovitosti na graditeljskoj baštini, čime smo uspostavili okvir za djelovanje na kulturnim dobrima.
S obzirom na to da su u prijedlogu teme rasprave apostrofirani kulturni krajolici, ministrica je podsjetila na uspješnu suradnju koju Hrvatska ima s UNESCO-om te pozvala Europsku uniju da se na jednak način više posveti tomu, jer je očuvanje kulturnih krajolika nužno za očuvanje kulturne i prirodne baštine, našeg životnog okoliša te održivost, osobito u kontekstu mediteranske kulture i okruženja kojemu Hrvatska i Španjolska pripadaju. Podsjetila je također na sveobuhvatnu inicijativu
Novi europski Bauhaus, koja je posvećena upravo pitanjima održivog razvoja, kružne ekonomije, sinergije kulture i prirode te holističkog gledanja na naš izgrađeni okoliš u kojima kulturni krajolici igraju važnu ulogu.
Ministri su na koncu sastanka usvojili i potpisali
Deklaraciju iz Cáceresa naslovljenu
„Kultura: obzori prosperiteta“, koja potvrđuje ključnu ulogu kulture kao osnovnog, globalnog javnog dobra i osnovno ljudsko pravo.
Pisane vijesti |
Vanjski i europski poslovi