Od kada je 1999. godine na 30. zasjedanju Opće skupštine na prijedlog Bangladeša UNESCO proglasio 21. veljače Međunarodnim danom materinskoga jezika, svake se godine današnji dan obilježava s ciljem unapređivanja, učenja i razvoja materinskog jezika, kao i njegovanja jezične i kulturne različitosti te višejezičnosti.
Jezična raznolikost sve je ugroženija s obzirom na to da sve više jezika nestaje. Otprilike 40 % stanovništva u svijetu nema pristup obrazovanju na jeziku koji govori ili razumije. Unatoč tome, bilježi se napredak u višejezičnom obrazovanju na materinskom jeziku uz sve veće razumijevanje njegove važnosti, osobito u ranom školovanju, a pridaje se i veća važnost njegovom razvoju u javnom životu. Višejezična i multikulturalna društva kroz svoje jezike prenose i čuvaju tradicionalno znanje i kulturu, stoga UNESCO radi upravo na očuvanju razlika u kulturama i jezicima kako bi osnažio toleranciju i poštovanje prema drugima.
„Korištenje tehnologije za višejezično učenje: izazovi i prilike“ - tema je ovogodišnjeg
Međunarodnog dana materinskog jezika s ciljem razmatranja potencijalne uloge tehnologije u unapređenju višejezičnog obrazovanja i potpore razvoju kvalitetnog poučavanja i učenja za sve. Stoga danas, 21. veljače od 11:00 do 13:00 sati povodom obilježavanja Međunarodnog dana materinskog jezika UNESCO organizira
webinar na kojem će se razmatrati dvije glavne teme: kvalitetna višejezična nastava i učenje te potencijali tehnologija za podršku višejezičnom podučavanju i učenju.
Tijekom zatvaranja škola zbog pandemije COVID-19 mnoge su zemlje diljem svijeta koristile rješenja temeljena na tehnologiji za održavanje kontinuiteta učenja. Nedavno istraživanje UNESCO-a, UNICEF-a, Svjetske banke i OECD-a o nacionalnim obrazovnim odgovorima na zatvaranje škola u 143 zemlje zbog pandemije COVID-19 pokazalo je da 96 % zemalja s visokim dohotkom pruža učenje na daljinu putem internetskih platformi za barem jednu razinu obrazovanja u usporedbi sa samo 58 % zemalja s niskim dohotkom. U kontekstu niskog dohotka, većina zemalja izvijestila je o korištenju elektroničkih medija kao što su televizija (83 %) i radio (85 %) za potporu kontinuiteta učenja.
Pisane vijesti |
Društvo i zajednica