Koncert je organizirao Hrvatski glazbeni zavod u suradnji s HRT-om koja je na svojim kanalima prenosila sjajne izvedbe Mateja Meštrovića, Ivana Pešuta, Miroslava Lesića i Brune Kovačića, Lele i Joa Kaplowitza, Ante Gele, Borne Šercara i Zvonimira Šestaka, Valentine Fijačko Kobić i Marija Čopora te Zagrebačkih solista i Monike Leskovar.
Premda i sami ugroženi nemogućnošću nastupa u ova pandemijska vremena, ti su glazbenici ovim koncertom, odnosno „svojom muzikalnošću željeli nadglasati zvuk potresa koji svima koji su ga doživjeli i dalje odzvanja u ušima.“
Podrškom i porukom kako umjetnost pruža nadu, kako kulturne institucije u Hrvatskoj nisu zatvorene, jer sa smanjenim kapacitetima ipak rade te tako omogućuju da se kulturni život koliko-toliko odvija, pridružila im se i ministrica kulture dr. sc. Nina Obuljen Koržinek.
„Teška je godina iza svih umjetnika i cijele kulture, istaknula je ministrica gostujući u emisiji Dobro jutro Hrvatska HRT-a te dodala kako je ministarstvo dijelom osiguralo izravne potpore, ali je i nizom programa pomagalo umjetnicima.
Štete na kulturnim ustanovama su ogromne, od procijenjenih 11 milijardi štete, 7 milijardi se odnosi na kulturnu baštinu, istaknula je ministrica te dodala kako su stručnjaci ministarstva napravili sve preduvjete da se počne s obnovom te osigurali sredstva iz Fonda solidarnosti EU.
„U obnovi baštine, inzistirat ćemo da ona bude protu-potresna i energetski učinkovita te da se podignu standardi za novi razvoj kulturnih cjelina“, zaključila je ministrica. Jedan od primjera institucija koje su pretrpjele snažan potres, ali su već hitnim mjerama sanirane i stavljene u pogon je Hrvatski glazbeni zavod najstarija glazbena institucija za koju se uskoro priprema i kompletna restauracija zgrade.
https://vijesti.hrt.hr/hrvatska/obuljen-korzinek-o-stetama-na-kulturnoj-bastini-nakon-potresa-1175941