Ministrica kulture dr. sc. Nina Obuljen Koržinek sudjelovala je na poziv predsjednika Europskog parlamenta Antonija Tajanija na tematskoj raspravi pod nazivom „Cultural heritage in Europe: linking past and future“ u utorak, 26. lipnja 2018. godine, u Europskom parlamentu u Bruxellesu.
Na raspravi na visokoj razini koja se održava u okviru
Europske godine kulturne baštine 2018. ministrica je istaknula raznolikost kulturne baštine Hrvatske, kako materijalne tako i nematerijalne, te neizostavnu ulogu i doprinos lokalnih zajednica u očuvanju, obnovi i revitalizaciji baštine.
Ministrica je istaknula i kako uz svu raznolikost kulturne baštine diljem Europe svi dijelimo iste vrijednosti i kako moramo raditi na tome da države tu baštinu i zajednički obnavljaju.
Pozitivno se osvrnula i na izjavu glazbenika Jean-Michela Jarrea koji je istaknuo da umjetnici nisu protiv slobode govora, nego da su upravo umjetnici često bili i jesu žrtve restrikcija slobode govora. Naglasio je kako će Europski parlament regulirati direktivu o autorskim pravima. „Jer, ako ne zaštitite one koji proizvode kulturne sadržaje, ako ne napravimo dobar model zaštite autorskih prava, možda ćemo u budućnosti propustiti nekog novog Almodovara, Wendersa, Michela Houellebecqa, možda nećemo otvoriti put ljudima da se i u budućnosti mogu baviti umjetnošću i od toga živjeti. Ono što tražimo od EU parlamenta zapravo je jednostavno: da umjetnicima dopusti da sjede oko stola za kojim se razgovara i pregovara o zaštiti autorskih prava na internetu.“
Osim o ulozi kulturne baštine i njezinom doprinosu europskom zajedništvu, raspravljalo se i o očuvanju i promicanju kulturne baštine i o gospodarskom potencijalu kulturne baštine.
Tematska rasprava se održava u organizaciji Europskog parlamenta, a uz predsjednika Parlamenta Tajanija, sudjelovali su i predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker, predsjednica Odbora za kulturu i obrazovanje u Europskom parlamentu Petra Kammerevert, povjerenik Europske komisije za kulturu, obrazovanje i mlade Tibor Navracsics, ministri kulture Njemačke, Bugarske, Grčke, Latvije i mnogi drugi sudionici.
Europski parlament i Vijeće donijeli su Odluku o Europskoj godini kulturne baštine 2018. Stavljanjem kulturne baštine u fokus tijekom 2018. godine ističe se uloga kulturne baštine u izgradnji snažnijeg društva, stvaranju radnih mjesta i napretku sa zajedničkim ciljem podizanja svijesti o važnosti i značenju kulturne baštine. Cilj je Europske godine kulturne baštine potaknuti građane na istraživanje bogate i raznovrsne kulturne baštine Europe te razumijevati i štititi njezinu jedinstvenu vrijednost.
Najave