U Frankfurtu završio 68. Međunarodni sajam knjiga - Hrvatska predstavila sedmero mladih autora i sedamnaest nakladnika

Međunarodni sajam knjiga u Frankfurtu, na kojem je Hrvatska predstavila sedmero mladih autora pod motom Oni dolaze te sedamnaest nakladnika, završio je 23. listopada. Ovogodišnji Sajam knjiga u Frankfurtu, kao najvažnija svjetska manifestacija posvećena knjizi 

i pratećim industrijama, predstavio je oko 7100 izlagača iz 130 zemalja svijeta, a posjetilo ga je više od 300 000 posjetitelja i 10 000 novinara.

     Počasni gost Sajma bila je Kraljevina Nizozemska koja je nastupila s belgijskom pokrajinom Flandrijom, uz slogan Sve ovo dijelimo (This is what we share), a partner Sajma 2017. bit će Francuska.



     Tema ovogodišnjeg nastupa Republike Hrvatske bila je Hrvatska: povijest - kultura – život, a sedamnaest nakladnika predstavilo je svoje književne novitete. Pod motom Oni dolaze, sedmero mladih autora - Zoran Antičević, Ružica Aščić, Katja Grcić, Ivan Jozić, Valent Pavlić, Iva Tkalec i Borna Vujčić - predstavilo je svoja djela u Frankfurtu. Na hrvatskom prostoru na Sajmu održane su promocije romana Borne Vujčića Nužno zlo i zbirke kratkih priča Ivana Jozića Muška svinja, knjige pjesama Katje Grcić Nosive konstukcije, romana Zorana Antičevića Evanđelje tame te zbirki kratkih priča Ive Tkalec 100 posto društveni odgoj, Valenta Pavlića Evanesco i Ružice Aščić Dobri dani nasilja. Uz njihova djela održane su i promocije autobiografskog romana Bojane Meandžije Trči! Ne čekaj me... i Velikog rječnika hrvatskog jezika Školske knjige.

  Hrvatski izložbeni prostor posjetili su mnogi strani izdavači, vlasnici prava i autori u potrazi za našim izdavačima, prevoditelji, predstavnici tiskara i drugi poslovni partneri iz cijelog svijeta te brojni hrvatski iseljenici i studenti koji rade i žive u Njemačkoj. Sedmero naših mladih autora ostvarilo je i niz kontakata sa stranim izdavačima, od europskih pa sve do kineskih, tajlandskih i japanskih, što bi moglo rezultirati i prijevodima nijhovih djela na strane jezike.



    Ovogodišnji suorganizatori hrvatskog nastupa na Međunarodnom sajmu knjiga u Frankfurtu bili su udruga Brod kulture iz Zagreba i Ministarstvo kulture Republike Hrvatske. Dizajnerica Draga Komparak osmislila je decentan vizualni identitet i otvoren, moderan izložbeni prostor Hrvatske na Sajmu. Velikim monokromatskim vizualima predstavljeni su hrvatska kultura, turizam, prirodne ljepote i znamenitosti, a modernim namještajem hrvatskih dizajnera i naš produkt-dizajn. 
     Na Sajmu su sudjelovali nakladnici: Alfa, Algoritam, Artizana, Dhar media, Evenio, Fraktura, Green Planet Travel, Hrvatska sveučilišna naklada, Kršćanska sadašnjost, Naklada Ljevak, Meandar Media, Naklada Pavičić, Naša djeca, Školska knjiga, Tekston, V.B.Z. i Verbum. Hrvatski nastup na Sajmu knjiga pomogli su i HEP, Badel 1862, Zagrebačka pivovara, Stock i  Hrvatska turistička zajednica. Na Sajmu knjiga u Frankfurtu, osim zajedničkog nastupa u organizacijij Ministarstva kulture RH, izlagali su i izdavači Fraktura iz Zaprešića i Dječja knjiga iz Zagreba.




     Frankfurtski sajam knjiga 2016. otvorili su nizozemski kralj Willem-Alexander, belgijski kralj Philippe i kraljica Mathilde te predsjednik Europskog parlamenta Martin Schulz. U sklopu 68. Međunarodnog sajma u Frankfurtu bilo je organizirano više od 4000 raznih događanja vezanih za knjigu. Događanja su podsjetila na migracije izbjeglica i problem njihove integracije, pročitano je pismo turske spisateljice Asli Erdogan, koja je zatvorena u Turskoj nakon neuspjelog vojnog udara protiv premijera Erdogana, govorilo se i o budućnosti knjige i autorskim pravima koja je sve teže štititi u digitalno doba.
     More, isti jezik, zajedničku povijest, književnost i ljepotu - sve to dijele Nizozemska i belgijska pokrajina Flamanska - počasni gosti ovogodišnjeg Sajma knjiga u Frankfurtu, koje su nastupile uz slogan This is what we share! – Sve ovo dijelimo.  Snaga je književnosti u tome što daje nadu i što može raskinuti lance, srušiti zidove tiranija i što je mjesto dijaloga na kojem se sve razlike mogu susresti. Frankfurtski sajam knjiga pokazao je probleme suvremenog izdavaštva, ukazao na to da u pojedninim nakladničkim industrijama postoji izrazit pad prodaje kniga, da samo u njemačkoj izdavačkoj industriji taj pad iznosi 1,5 posto, da se prodaje više e-knjiga ali je zarada manja. U doba „contenta“ svi postaju stvaratelji sadržaja pa je i Sajam proširio svoj sadržaj programom ARTS+ kojim želi „izići“ iz svijeta knjige i povezati se s drugim kreativnom industrijama. Predstavljeni su zanimljivi projekti na granici disciplina poput umjetne inteligencije koja sama razvija sadržaje i piše knjige npr., 3D tisak u arhitekturi i modi, virtualna stvarnost u pričanju priča, u prikazu muzej i urbanom planiranju, čak i digitalne trgovine za kreativne proizvode. Počasni gost Sajma bio je i David Hockney, svjetski poznati slikar koji je među prvima još 80-ih godina prošloga stoljeća počeo „slikati“ s pomoću računala, a danas, iako u poznoj dobi, slika s pomoću I-pada.

     Knjiga je povezana s filmskim biznisom i proizvođačima video igara, a i njih Sajam povezuje i umrežava te je cijeli jedan paviljon bio posvećen filmovima, video igricama i 3D virtualnoj stvarnosti. Budućnost knjige bila je jedna od tema kojom se bavio ovogodišnji Sajam na kojem je predstavljena 3D knjiga u koju se ulazi pomoću posebnih naočala, a čitatelj/gledatelj se može uplesti u radnju i razgovarati s likovima. 
     Uz mnoštvo programa koji povezuju izdavaštvo i nakladničku industriju s turizmom i gastronomijom Frankfurt je za vrijeme trajanja Sajma bio "svjetski glavni grad ideja i mjesto gdje treba biti!"





Najave