Povodom posjete danskih podvodnih arheologa u sklopu dvogodišnjeg sporazuma o suradnji na polju podvodne arheologije u petak, 16. rujna, 2016., godine otvorena je izložba pod nazivom Arheološka istraživanja Sv. Nikola u Zadru 2014. godine.
Izloženim eksponatima predstaveni su očišćeni i konzervirani nalazi raznih uporabnih i dekorativnih predmeta, koji datiraju od prapovijesnog doba, helenizma i antike, iz srednjeg vijeka, a izlošci su dijelom i novovjekovni (glazirana keramika). Izložba obuhvaća i poglavlje o grobljima i nalazištima u grobovima.
FOTO: ROKO SURIĆ
Autori izložbe Arheološka istraživanja Sv. Nikola u Zadru 2014. godine su Roko Surić, Šime Vrkić, Luka Bekić i Mladen Pešić.
„Prva faza arheoloških istraživanja je završena i njezini su rezultati predstavljeni u galeriji MCPA, no budućnost kompleksa i naš cilj je otvaranje velikog Muzeja podvodne arheologije u monumentalnom prostoru crkve sv. Nikole. Na katu bi bio stalni postav, dok bi prizemlje bilo otvoreno za izložbe i za razna društvena zbivanja. Projekt obnove cijelog kompleksa podrazumijeva i obnovu samostanske zgrade, u kojoj će se nalaziti uredi i depoi", istaknuo je ravnatelj Luka Bekić.
O istraživanjima i povijesti sklopa opširno je govorio Šime Vrkić, jedan od arheologa autora izložbe. Podsjetio je okupljene da se samostan i crkva sv. Nikole spominju još u 11. stoljeću i da je izvorna crkva porušena u 14. stoljeću u vrijeme gradnje prvih zadarskih gradskih bedema te da je upravo zbog blizine bedema kasnija obnovljena crkva dobila neobičnu orijentaciju sjever – jug.
„Crkva je u više navrata preinačavana, korištena je i kao vojna bolnica, da bi u 20. stoljeću dospjela u potpuno oronulo i urušeno stanje. Sanirana je 1988. godine, a sve naše daljnje radnje usmjerene su tome da u tom prostoru Zadar dobije reprezentativni Muzej podvodne arheologije", istaknuo je Vrkić.
Izložba je otvorena u nazočnosti danskog veleposlanika u RH Andersa Christiana Hougårda i predstavnika danske Agencije za kulturu Torbena Malma.
Predstavnik danske Agencije za kulturu Torben Malm, istaknuo je da Danska radi na brojnim projektima vezanima uz podvodnu arheologiju te da će se suradnja sa Zadrom uspješno nastaviti.
Sporazum je, podsjetimo, potpisan između Međunarodnog centra za podvodnu arheologiju u Zadru (MCPA) i Danske agencije za kulturu, 24. listopada 2014. godine u Splitu. Svečanost potpisivanja ugovora održala se u nazočnosti danskoga kraljevskog para, kraljice Margarete II. i njezina supruga princa Henrika. Cilj ovog sporazuma je razmjena ideja i međusobna suradnja, ali i izgradnja mreže između danskih i hrvatskih podvodnih arheologa u svrhu daljnjeg obrazovanja i istraživanja, razvoja podvodnog turizma i suradnje s UNESCO-om.
Arheološka sondiranja, koja su vodili Luka Bekić, Šime Vrkić i Filipa Jurković Pešić, obavljena su u srpnju i listopadu 2014. godine kod crkve Sv. Nikole u Zadru. Iako su izostali značajniji nalazi iz razdoblja prapovijesti i antike, unutar arhitektonskog sklopa bivšeg samostana i crkve Sv. Nikole utvrđen je važan srednjovjekovni i novovjekovni sloj o kojem svjedoče brojni grobovi i tragovi gradnje.
Nakon arheoloških istraživanja uslijedila je obrada nalaza, a sada su nalazi po prvi puta izloženi u Galeriji podvodne arheologije u sklopu MCPA Zadar (Božidara Petranovića 1).
FOTO: ROKO SURIĆ
FOTO: ROKO SURIĆ
FOTO: ROKO SURIĆ
Najave