Ministar kulture dr. sc. Zlatko Hasanbegović rekao je u ponedjeljak navečer u Dubrovniku kako je obnova Velike Onofrijeve fontane primjer suradnje konzervatora, restauratora i vrijednih entuzijasta i čuvara baštine iz Društva prijatelja dubrovačke starine (DPDS)
koje je financiralo milijun i pol kuna vrijedne radove.
FOTO: HINA
Na otvorenju izložbe povodom završetka radova obnove na ovome spomeniku kulture Hasanbegović je istaknuo kako Velika Onofrijeva fontana govori o tisućljetnoj tradiciji Dubrovnika.
„Dubrovčani ne moraju, za razliku od nas Zagrepčana, praviti nove fontane, oni obnavljaju svoje stare. Ona je spomenik koji govori o tisućljetnoj tradiciji ovoga grada. U ovome obnovljenom izdanju Velika je Onofrijeva fontana i spomenik vrijednosti hrvatske konzervatorsko-restauratorske struke te, što je najvažnije i neobično u ovoj državi, obnovljena je isključivo financijskom potporom naših pouzdanih suradnika iz Društva prijatelja dubrovačke starine“, rekao je Hasanbegović.
Istaknuo je kako je DPDS udruga neusporediva s bilo čime u ovoj zemlji jer je riječ o udruzi civilnoga društva koja ništa ne traži, nego samo daje svomu hrvatskom narodu, državi i Dubrovniku.
„Hvala vam na svemu što činite, mogu vam samo zahvaliti i u ime hrvatske države i u ime Ministarstva kulture, možete biti uzor svima nama. Velika Onofrijeva fontana primjer je suradnje konzervatora, restauratora i vrijednih entuzijasta i čuvara i prijatelja baštine našega hrvatskog Dubrovnika“, rekao je Hasanbegović.
FOTO: HINA
Predsjednik Društva prijatelja dubrovačke starine Niko Kapetanić zahvalio je ovom prilikom svima koji su sudjelovali u obnovi.
„Fontana danas izgleda kao na crtežu Lorenza Vitelleschija iz 1827. godine. Hvala vam svima“, rekao je Kapetanić.
Obnova fontane službeno je završena u četvrtak, 2. rujna, postavljanjem kipa „kučka“. Taj je kip na Veliku Onofrijevu fontanu postavljen kada je ona napravljena u 15. stoljeću. Imao je simboličnu ulogu čuvara gradske dragocjenosti. U potresu 1667. godine fontana je strašno stradala, izvorna raskošna kupola se urušila i tada je napravljena današnja jednostavnija kupola.
Kapetanić je podsjetio kako je originalni „kučak“ bio na fontani sve do druge polovice 19. stoljeća, kada je pao i tada je razbijen u nekoliko komada. Danas je original restauriran i čuva se u Dubrovačkim muzejima, dok je na Onofrijevu fontanu postavljena identična replika.
FOTO: HINA
Obnova je počela u siječnju ove godine, a glavnina radova završena je do lipnja. Na fontani su tada obnovljene instalacije i kamena plastika, odnosno 16 maskerona koji su tijekom godina zadobili osjetna oštećenja.
Velika Onofrijeva fontana izgrađena je 1438. godine kao simbol staroga vodovoda kojim je Dubrovnik dobio pitku vodu iz 12 kilometara udaljenog izvora Rijeke dubrovačke.
Danas je ona spomenik kulture nulte kategorije neprocjenjive vrijednosti. Fontana je poligonalnoga oblika sa 16 isklesanih maskerona za izljev vode, a projektirao ju je Onofrio della Cava iz Napulja.
Kupola fontane u izvornome je obliku bila monumentalnija, no uništena je u velikome potresu 1667. godine, a nakon toga nikada nije vraćena u prvobitno stanje. Radove obnove izvela je dubrovačka tvrtka „Građevinar Quélin“ u suradnji s Hrvatskim restauratorskim zavodom iz Splita. (Hina)
FOTO: HINA
FOTO: HINA
FOTO: HINA
FOTO: HINA
FOTO: HINA
FOTO: HINA
FOTO: HINA
FOTO: HINA
Najave