"Poštovana obitelji,
primivši vijest o odlasku Josipa Roce upućujem Vam izraze iskrene sućuti, u svoje osobno i u ime Ministarstva kulture Republike Hrvatske.
Prepoznajući i bilježeći ukupnost djelovanja Josipa Roce na području likovnog obrazovanja u smislu kontinuiranog pedagoškog rada na području likovne umjetnosti te uključivanja Hrvatske u svjetske pokrete oko razmjene pedagoških iskustva u poticanju kvalitete društvenog odnosa prema dječjem izrazu, uistinu je zadužio hrvatsku likovnu i kulturnu javnost, institucije, udruge i pojedince.
Posebno ostaje zabilježen njegov angažman pedesetih i šezdesetih godina na aktivnostima INSEA (Međunarodno udruženje za odgoj kroz umjetnost) te primitak Republike Hrvatske u članstvo te svjetske organizacije 1993. godine.
Od završetka Akademije likovnih umjetnosti u Zagrebu, preko poslijediplomskog studija grafike te magisterija na Internacionalnom pedagoškom institutu u New Yorku 1964., najprije kao profesor crtanja na Klasičnoj gimnaziji u Zagrebu, a potom kao profesor na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu, svojim predanim radom ostat će zapamćen kao likovni pedagog mladeži u svojstvu praktičara i teoretičara, instruktora i mentora, jedan od utemeljitelja suvremene likovne pedagogije u nas te autor nekoliko priručnika.
Posljednje veliko međunarodno priznanje njegova doprinosa na području likovne edukacije u zemlji i inozemstvu stiglo je u vidu nagrade u 2014. godini pod nazivom „InSEA Edwin Ziegfeld“.
Osobito je na ponos podatak da je Josip Roca inicijator ideje, koncepcije i programa Međunarodnoga festivala djeteta u Šibeniku, festivala koji i danas veliča dječju kreativnost i umjetničko izražavanje.
Nezaobilazna su i njegova likovna slikarska ostvarenja na brojnim samostalnim i skupnim izložbama u Hrvatskoj i u Europi. Prisjećamo se nastupa na XXII. bijenalu u Veneciji 1954. te na reprezentativnim izložbama grafike u belgijskim gradovima: Bruxellesu 1955., Tongresu, Liegeu, Brugesu i Zürichu 1956., zatim na Međunarodnoj izložbi drvoreza u Ljubljani 1966. Bio je među izlagačima na izložbi "Artisti Jugoslavi e Loro Allievi" u Bologni 1970. te je sudjelovao na zagrebačkim trijenalima crteža 1991., 1993. i 1996.
Njegova donirana djela Kabinetu grafike HAZU-a, Hrvatskom školskom muzeju i Muzeju grada Šibenika ostat će tako trajno kulturno dobro, a Josip Roca pamtit će se kao akademski slikar koji je osobnim aktivnostima ostavio trajni doprinos razvoju likovne pedagogije u hrvatskom obrazovnom sustavu."
ministar kulture
dr. sc. Zlatko Hasanbegović
Najave