„Apoksiomen, taj brončani atlet koji je stoljećima bio u zagrljaju plavih jadranskih dubina, od večeras je u brižnom zagrljaju dobrih ljudi Malog Lošinja, grada koji živi s morem. Nakon višestoljetnog podmorskog sna i gotovo dvadesetogodišnjeg putovanja, izlaganja po najznačajnijim muzejima svijeta u kojem su mu društvo činili njegovi suvremenici, naš je strugač došao na svoje. Apoksiomen je postao dio identiteta Malog Lošinja i hrvatskoga Jadrana. Večeras slavimo njegov povratak u lošinjski zavičaj, u istinskoj svečanosti ljepote, umjetnosti i kulture. Ovaj muzej nije samo mjesto izlaganja jednog antičkog kipa, ovo je mjesto koje dokazuje da hrvatska struka dostiže svjetski vrh znanja i stručnosti“, izjavila je Predsjednica Grabar Kitarović.
O jedinstvenosti Muzeja Apoksiomena u Malom Lošinju govorio je i ministar kulture dr. sc. Zlatko Hasanbegović.
''Muzej Apoksiomena jedinstvena je muzejska ustanova u Republici Hrvatskoj koja, iako izlaže samo jedan eksponat, priča cjelovitu priču o antičkom atletu odlivenom u bronci. Od vađenja kipa iz mora do danas o Apoksiomenu su vrijedno skrbili Ministarstvo kulture i Hrvatski restauratorski zavod, a u taj postupak je bilo uključeno više od stotinu stručnjaka. Kvaliteta izvedenih restauratorskih i konzervatorskih radova donijela je Hrvatskom restauratorskom zavodu vrijednu nagradu na europskoj razini za zaštitu kulturne baštine'', rekao je ministar kulture i poimenično zahvalio mnogim osobama uključenim u postupak zaštite i izlaganja kipa.
Uzvanicima i građanima obratio se i gradonačelnik Grada Malog Lošinja Gari Cappelli.
"Uvjeren sam da Lošinjani danas s posebnim osjećajem ponosa, izražavaju dobrodošlicu brončanom atleti, jer su prepoznali mnogostruke pozitivne učinke u kulturološkom, ekonomskom, ali i turističkom pogledu koje će Mali Lošinj imati u budućem razvoju cijele destinacije.“
Svečanosti su prisustvovali i brojni članovi diplomatskog zbora akreditiranog u Republici Hrvatskoj.
Uz vodeno iznenađenje (hologram koji prikazuje izranjanje Apoksiomena), prigodnim glazbeno plesnim programom Puhački orkestar Josip Kašman, Lošinjske mažoretkinje, ansambl Antiphonus, Zagrebački gitaristički kvartet i Toni Cetinski obilježili su svečano otvorenje.
Antički brončani kip atleta, visok 192 cm, pronađen 1997. godine, a izvađen iz podmorja između otočića Vele Orjule i otoka Lošinja još 27. travnja 1999. godine, jedina je za sada pronađena velika bronca na istočnoj obali Jadrana. Tijekom restauracije, istraživanjem materijala i stila izrade kip je datiran u 2.-1. st. pr. Kr. Od osam do sada poznatih varijacija prototipa Apoksiomena, lošinjski je kip najcjelovitiji i najsačuvaniji.