U utorak 22. ožujka 2016. godine ministar kulture RH dr. sc. Zlatko Hasanbegović primio je u Ministarstvu kulture Inicijativno vijeće za obilježavanje stote obljetnice Velike akcije spašavanja djece od gladi (1917. – 2017.).
Sastanku su, uz članove vijeća, prisustvovali zamjenica ministra kulture dr. sc. Ana Lederer, pomoćnica ministra kulture dr. sc. Iva Hraste-Sočo te gradonačelnik Grada Zagreba Milan Bandić. Na sastanku su bili prisutni i članovi Inicijativnog vijeća za obilježavanje stote obljetnice spašavanja djece od gladi dr. Zoran Tomić, dekan Filozofskog fakulteta u Mostaru, dr. fra Iko Skoko, gvardijan Franjevačkog samostana u Mostaru i profesor na Filozofskom fakultetu, Mario Vasilj, glavni urednik Glasnika mira u Međugorju i Miro Gavran, književnik.
Fra Marinko Šakota, međugorski župnik, zahvalio je ministru kulture dr. sc. Zlatku Hasanbegoviću na prijamu i predstavio planove obilježavanja stote obljetnice velike humanitarne akcije kojom je krajem Prvoga svjetskog rata spašeno gotovo 20 tisuća djece iz Istre, Primorja, Kvarnera, Dalmacije te Bosne i Hercegovine. Fra Marinko Šakota podsjetio je na iznimno važnu ulogu koju je u akciji spašavanja djece imao fra Didak Buntić, ravnatelj i profesor gimnazije u Širokom Brijegu, koji je u akciju
Središnjeg zemaljskog odbora u Zagrebu uključio djecu iz Bosne i Hercegovine.
Fra Marinko Šakota istaknuo je kako je gradonačelnik Grada Zagreb Milan Bandić s inicijativom upoznat od samog početka te da je obilježavanje stote obljetnice
Velike akcije spašavanja djece od gladi pod visokim pokroviteljstvom predsjednice Republike Hrvatske, gospođe Kolinde Grabar-Kitarović. S osobitim zadovoljstvom fra Šakota konstatirao je kako ova akcija ima potporu ostalih vjerskih zajednica u Bosni i Hercegovini. Namjera Inicijativnog vijeća je s obilježavanjem stogodišnjice velike akcije spašavanja djece od gladi započeti u siječnju 2017. godine, a niz kulturnih i drugih događanja završiti posjetom Slavoniji i Srijemu u rujnu 2017., obilježavajući tako i simbolički – vožnjom vlakom – put djece koja su sa željezničkog kolodvora u Mostaru krenula 10. rujna 1917. godine.
Dekan Filozofskog fakulteta u Mostaru dr. Zoran Tomić prilikom predstavljanja planova za obilježavanje obljetnice ove akcije naglasio je kako bi znanstveni skup o značaju
Velike akcije spašavanja djece od gladi stvorio platformu za pozicioniranje ovog događaja u kolektivnom pamćenju, te naglasio humanost i širinu same akcije.
Ministar kulture dr. sc. Zlatko Hasanbegović osvrnuo se na to da je obilježavanje stogodišnjice Velike akcije spašavanja djece od gladi iznimno važno s obzirom na to da su i njoj bila zastupljena djeca svih konfesija te da su se uvažavale njihove konfesionalne potrebe. Ministar kulture izrazio je svoju osobnu potporu obilježavanju ove obljetnice i naglasio kako Inicijativni odbor može u svakome trenutku računati s potporom Ministarstva kulture koje će pomoći u realizaciji ovog projekta.
Najave