„Istaknuo bih vrijednost strateške suradnje mjesne i lokalne uprave s Ministarstvom kulture na ovom projektu i vjerujem da će takav model suradnje postati uzor za realizaciju sličnih strateških projekata“ – rekao je ministar kulture dr. sc. Zlatko Hasanbegović na konferenciji
za medije, održanoj u petak 11. ožujka 2016. godine u Muzeju Mimara, kojom je svečano najavljeno otvorenje Muzeja Apoksiomena 30. travnja 2016. u Malom Lošinju.
Na konferenciji za medije,
Apoksiomen na otoku vitalnosti – najava datuma otvaranja Muzeja Apoksiomena na Lošinju, o povratku statue Apoksiomena u Muzej Apoksiomena govorili su, uz ministra kulture dr. sc. Zlatka Hasanbegovića, i ministar turizma Anton Kliman te gradonačelnik Malog Lošinja Gari Cappelli.
Ministar kulture dr. sc. Zlatko Hasanbegović izrazio je zahvalnost nalazniku brončanog helenističkog kipa, belgijskom turistu Renéu Woutersu, koji je kip pronašao 1996. i u jesen 1998. odučio u pratnji tadašnjeg veleposlanika Kraljevine Belgije prijaviti svoj nalaz te je tim plemenitim činom započeo „jedno izvanredno iskustvo koje je obogatilo hrvatsku i svjetsku kulturnu baštinu te neizmjerno obogatio hrvatsku kulturnu baštinu.“
Ministar kulture naglasio je kako se posljednjih 17 godina o kipu neposredno skrbe Ministarstvo kulture i Hrvatski restauratorski zavod u Zagrebu, gdje je kip pomno restauriran i istraživan.
„Upravo su kvaliteta izvedenih konzervatorsko-restauratorskih radova i istraživanja i razgranata suradnja na projektu prepoznate i 2007. godine Hrvatskome restauratorskom zavodu dodijeljena je prestižna Nagrada Europske unije za kulturnu baštinu / Nagrada Europe Nostre.“ – podsjetio je ministar Hasanbegović, osvrnuvši se na niz izložba kojima je proteklih desetak godina statua Apoksiomena predstavljana svjetskoj i hrvatskoj javnosti. „Apoksiomen je ne samo vrsno dostignuće helenističke brončane skulpture i jedna od najsačuvanijih antičkih bronci, već i umjetnina koja na najdostojniji način predstavlja zalaganja i postignuća Ministarstva kulture RH i Hrvatskoga restauratorskog zavoda na području zaštite kulturne baštine i konzervatorsko-restauratorske djelatnosti.“ – naglasio je ministar kulture, podsjetivši i kako je Muzej Apoksiomena realiziran sredstvima i zalaganjima Ministarstva kulture RH i Grada Malog Lošinja, uz stručno-znanstvenu potporu Hrvatskog restauratorskog zavoda, te na kraju apelirao da se po povratku Apoksiomena u Lošinj replika statue vrati u svoj drugi dom, predvorje Ministarstva kulture.
Gradonačelnik Malog Lošinja, Gari Cappelli, zahvalio je svima koji su sudjelovali u projektu, izrazivši zadovoljstvo što je Mali Lošinj nakon deset godina u potpunosti spreman otvoriti Muzej Apoksiomena kojeg su izvrsno oblikovali Rendić i Turato te je predstavio turistički brand
Otok vitalnosti, čija je središnja inspiracija brončana statua mladog atlete Apoksiomena, oko kojeg je osmišljen cijeli kulturno-turistički brand. „Lošinj, otok vitalnosti spreman je za turističku sezonu koja će trajati dvanaest mjeseci“ – naglasio je Cappelli najavljujući planove prema kojima će Muzej Apoksiomena postati središnje mjesto kulturne i turističke ponude otoka.
Ministar turizma Anton Kliman istaknuo je kako je realizacija Muzeja Apoksiomena putokaz za način na koji se druga kulturna i baštinska bogatstva Hrvatske mogu prezentirati i brandirati te odao priznanje Lošinjanima na uspješnom projektu. Ministar Kliman ukratko se osvrnuo i na to da Muzej Apoksiomena ulazi u provođenje Akcijskog plana razvoja kulturnog turizma u okviru Strategija razvoja turizma Republike Hrvatske do 2020. godine.
Najave