Završena građevinska obnova Dvorca Veliki Tabor

S deset i pol milijuna kuna koje je u protekle tri godine osiguralo Ministarstvo kulture završena je petnaestogodišnja cjelovita obnova Dvorca Veliki Tabor. Tim povodom Dvorac Veliki Tabor obišli su ministar kulture Berislav Šipuš, pomoćnica ministra Sanja Šaban, 

Mario Braun, ravnatelj Hrvatskog restauratorskog zavoda koji je u cijelosti izvodio radove, zamjenica ravnatelja Blanda Matica i Fedinand Meder, predsjednik Upravnog odbora HRZ-a te pročelnica Konzervatorskog odjela u Krapini Lana Križaj i Vlasta Krklec, ravnateljica Muzeja Hrvatskog zagorja.



     Dvorac Veliki Tabor, smješten u sjeverozapadnom dijelu Hrvatske, u Općini Desinić, kulturno je dobro  Republike Hrvatske. Za povijest Dvorca važno je spomenuti godinu 1502. kada posjed darovnicom Ivaniša Korvina, hrvatskog bana i slavonskog hercega, dolazi u posjed obitelji Ratkaj (Rattkay), koja ga drži do 1793. godine. To je razdoblje najznačajnije izgradnje Velikog Tabora, koja se uglavnom održala sve do današnjih dana. Tijekom 19. i 20. st. mijenjaju se mnogobrojni vlasnici i korisnici te je za to vrijeme više puta pregrađivan. Jezgra dvorca je peterokutna, trokatna kula – Palas. To je najstarija i najbolje sačuvana kasnosrednjovjekovna stambena građevina u kontinentalnom dijelu Hrvatske s kasnogotičkim i renesansnim arhitektonskim detaljima. Okružuju ga zidovi s dvije jednokatne i dvije dvokatne polukružne kule te dvokatna zgrada sjevernog krila. Svi dijelovi građevine zatvaraju dvorište sa zidanim arkadnim trjemovima na dva kata i jednokatnom drvenom galerijom.



     Od 2013. do 2015. godine provedeni su građevinsko-obrtnički, instalaterski i restauratorski radovi u unutrašnjosti svih polukružnih kula, spojnog krila između Palasa i sjevernog krila te unutrašnjosti I kata sjevernog krila u čijem je prizemlju ulaz i prolaz u dvorište  Dvorca. Obnovljeni su podovi prema povijesnim nalazima: pod od opeka u prizemlju sjeverne (A) i istočne kule (D) te prizemlju i katu, južne (C) i zapadne (B) kule i spojnom krilu. Na I. i II. katu sjevernog krila i istočnoj kuli (D) gdje su restaurirani zidni oslici iz 16.st. i kraja 17.st.  podovi su od dasaka, a na I katu kule restauriran je i vraćen  stari pod od dasaka. U južnom erkeru iste kule restauriran je oslikani podni estrih s motivom crveno bijelih rombova. U sjevernoj kuli (A), rekonstruirana je međustropna konstrukcija od drvenih greda s podom od drvenih dasaka. Rekonstruirani i restaurirani su svi otvori s kamenim i drvenim okvirima vrata i puškarnica /strelnica s adekvatnom stolarijom. Unutarnji zidovi svih kula s izuzetkom prizemlja istočne kule (D) i krila su ožbukani i obojeni. Sanirana je i dvorišna drvena galerija u zapadnom dijelu dvorišta u potezu od južne, zapadne sjeverne kule do spojnog krila. Na njoj su zamijenjeni dotrajali dijelovi drvene građe, ograde i poda, izvedeno je i novo drveno stubište sa galerije na spojno krilo i II kat zidane galerije te novo, sigurnosno, metalno, jednokrako stubište uzduž sjevernog krila drvene galerije. U kulama A, B i C proveden je sustav takozvanog „temperiranja“, odnosno suvremeni sustav zagrijavanja žbuke cijevima kojima cirkulira topla voda. Uz njega je provedeno i prozračivanje koje zajedno s grijanjem osigurava povoljne mikroklimatske uvjete za objekt, sukladne potrebama muzejske namjene sa stalnim postavom i multimedijom.

     U prizemlju istočne (D) kule, obzirom da nije žbukana, izvedeno je podno grijanje. U prostorima sa zidnim oslicima grijaća tijela su upuštena u podne kanale. Zbog ovakvog kompleksnog sustava grijanja koji vodi računa o uštedi energije u budućem korištenju dvorca adaptiran je prostor na II. katu dvorišne galerije za toplinsku podstanicu u kojoj se regulira grijanje samo za kule.
     Cjeloviti radovi obnove započeli su 2000. godine radovima konstruktivne sanacije dvorišnih, zidanih arkadnih trjemova, zgrade Palasa te građevinska i konstruktivna sanacija zidova, polukružnih kula s pripadajućim krovištima, drugog kata sjevernog krila s krovištem i vanjska pročelja obodnog prstena. Ti su radovi završeni krajem 2011. godine.

     Navedeni radovi su obuhvatili i uređenje plohe dvorišta, koje će se zbog različitog korištenja, manifestacija i potreba invalida, većim dijelom popločiti kamenim pločama nepravilnog oblika, a obnavlja se i bunar za koji je izvedeno novo kameno krunište s drvenom nadgradnjom.
 



















Najave