"Ova je zanimljiva i uzbudljiva izložba kruna značajnijh bilateralnih projekata koje je Hrvatska imala s Italijom i njome se nastavlja kulturni dijalog dviju zemalja." - rekao je minsitar kulture Berislav Šipuš otvarajući u utorak 6. listopada 2015. godine u zagrebačkom Muzeju suvremene
umjetnosti (MSU) izložbu
Remek-djela iz zbirke Farnesina - pogled na talijansku umjetnost od pedesetih godina do danas.
Ministar kulture Berislav Šipuš rekao je kako sada slijedi otvaranje novih stranica suradnje s Italijom na području kulture, obrazovanja i umjetnosti, a u idućih nekoliko godina planiraju se uzvratni kulturni festivali u dvjema zemljama.
"Vjerujemo u regenerativnu moć kulture i umjetnosti i da će nas one u ovim čudnim vremenima naučiti kako proći neke dileme i sumnje i kako ih zajednički rješavati", istaknuo je Šipuš, otvorivši izložbu.
FOTO: HINA
Prilikom otvaranja izložbe
Remek-djela iz zbirke Farnesina - pogled na talijansku umjetnost od pedesetih godina do danas, izaslanik hrvatske predsjednice Andro Krstulović Opara naglasio je kako izložba zorno pokazuje sliku talijanskog društva od poslijeratnoga razdoblja do danas, te da je ona bliska umjetnosti koja se tiih godina događala u Hrvatskoj, unatoč razlikama, barijerama, preprekama i drugačijim sustavima.
Veleposlanik Republike Italije u Hrvatskoj Adriano Chiodi Cianfarani, istaknuo je kako, s obzirom na to da je izložba putujuća, ona promovira suvremenu talijansku umjetnost, u čemu im je osobito bitna Hrvatska. "Zbirka obuhvaća radove već priznatih umjetnika, ali omogućuje i promociju mladim perspektivnim umjetnicima" - rekao je Cianfrani.
Ravnateljica MSU-a Snježana Pintarić podsjetila je na dugu i uspješnu suradnju tog muzeja s talijanskim umjetnicima i institucijama, naročito plodnu šezdesetih i sedamdesetih godina, u vrijeme Novih tendencija kada je Muzej prikupio mnoge radove uključene na izložbu. "Suradnju smo nastavili i preseljenjem u novu zgradu, gdje smo zadnjih godina predstavili više projekata suvremenih talijanskih umjetnika, a njezina je kulminacija upravo izložba remek-djela iz Farnesine" - ustvrdila je.
Za kustosa izložbe Giovannija Iovanea jedan od najvažnijih elemenata izložbe je suradnja s MSU-om, a njezin je cilj dočarati prostor u kojemu je djelovala talijanska umjetnost, u povijesnom i lokalnom kontekstu. "Ovakve izložbe znaju biti samo panorama onoga što se događalo u umjetnosti, no upravo je dijalog zbirke s MSU obogatio njezin karakter, osobito u dijelu koji se odnosi na časopis Gorgona" - ocijenio je Iovane.
FOTO: HINA
Izložbom
Remek-djela iz zbirke Farnesina - pogled na talijansku umjetnost od pedesetih godina do danas, koja predstavlja istoimenu bogatu zbirku talijanske moderne i suvremene umjetnosti, predstavljeni su radovi 65-ero umjetnika u pet sekcija i u širokom rasponu medija, od klasičnog slikarstva i skulpture, do objekata, ready madea, fotografije, instalacija i video radova. Kustosi izložbe, Martina Corgnati i Giovanni Iovane, sa sedamdesetak su radova rekonstruirali najvažnije pojave i pokrete u povijesti poslijeratne talijanske umjetnosti, upotpunivši je djelima posuđenima iz privatnih i javnih kolekcija, uključivši MSU.
Ključna imena poratnog razdoblja na izložbi su predstavljena na samom početku izložbe vrijednim djelima Alberta Burrija i Emilija Vedove te Giuseppea Capogrossija, Carle Accardi i Piera Dorazija.
U dijelu koji obrađuje razdoblje od spacijalizma preko neo-dadaizma do konceptualne umjetnosti obuhvaćene su snažne umjetničke osobnosti Lucija Fontane, Piera Manzonija, autora kontroverzne limenke
Merda d'artista i drugih.
Povijest talijanske umjetnosti obrađena je i kroz dionice kinetička i programirana umjetnost, siromašna umjetnost (arte povera) i oko nje, minimalizmi – apstrakcije, od osamdesetih godina do jezika današnjice, dok je fotografija, koja je do osamdesetih u Italiji bila zapostavljena, dobila je posebno poglavlje. Za kraj izložbe ostavljeni su umjetnici mlađe generacije, poput Paola Parisija, Agnese Purgatorio i Donatelle Spaziani, među kojima je i dvojac Masbedo, čiji će se rad od 23. listopada do 3. studenog prikazati na Medijskoj fasadi MSU-a.
Zbirka
Farnesina nastala je šezdesetih godina prošlog stoljeća i čuva se u rimskoj palači Farnesina, gdje je sjedište Ministarstva vanjskih poslova. Sadrži više od 200 djela, otvorena je i upotpunjuje se novim djelima, a institucionalizirana je prije petnaest godina, na načelu trajnih posudbi.
Izložba je organizirana u suradnji Ministarstva vanjskih poslova i međunarodne suradnje Republike Italije, talijanskog Veleposlanstva u Hrvatskoj, Talijanskog instituta za kulturu u Zagrebu i MSU-a. Održava se pod visokim pokroviteljstvom Sergia Mattarelle, talijanskog predsjednika i hrvatske predsjednice Kolinde Grabar Kitarović. Ona je dio projekta kojim se talijanska umjetnost predstavlja na prostorima istočne Europe. Zagreb, gdje će izložba biti otvorena do
13. studenoga, prva je postaja, a potom izložba odlazi u Sarajevo i Beograd. (Hina/MK)
FOTO: HINA
FOTO: HINA
Najave