U povodu stogodišnjice Prvog svjetskog rata, 2. studenog 2014. godine, veleposlanica Republike Hrvatske u Poljskoj dr. Andrea Bekić položila je vijenac na vojnom groblju u mjestu Ujście Jezuickie u Malopoljskom vojvodstvu u Poljskoj. Na tom su groblju pokopana najmanje 133 pripadnika
austrougarske vojske iz Hrvatske, a većina ih je poginula u svibnju 1915. godine. Riječ je o pripadnicima 31. zagrebačke lovačke bojne, najvjerojatnije stradalim u bitci kod Gorlica. Na groblju u mjestu Ujście Jezuickie leži ukupno 275 austrougarskih i 77 ruskih vojnika te je veleposlanica RH, osim vijenca za poginule vojnike iz Hrvatske, položila cvijeće i na masovnu grobnicu ruskih vojnika. Prva je to komemoracija održana za vojnike iz Hrvatske poginule na tom području u Prvome svjetskom ratu. Na području današnje Poljske nalazi se gotovo 400 vojnih groblja iz tog razdoblja, ali točan broj pokopanih vojnika iz hrvatskog dijela Austro-Ugarske na tim grobljima zasad nije poznat.
Veleposlanstvo Republike Hrvatske aktivno se uključilo u obilježavanje obljetnice Prvoga svjetskog rata, koja se višestruko obilježava i u Hrvatskoj. Vlada Republike Hrvatske prošle je godine osnovala interdisciplinarno Povjerenstvo za koordinaciju obilježavanja Stogodišnjice Prvog svjetskog rata čija je predsjednica ministrica kulture, dr. sc. Andrea Zlatar Violić. Veleposlanstvo Republike Hrvatske je, u suradnji s poljskim i hrvatskim povjesničarima te s regionalnim Muzejom Grada Tarnowa, tražilo groblje na kojem bi Republika Hrvatska mogla položiti vijenac svojim poginulima, a pritom je surađivalo i s krakovskim nadbiskupom, s poljskim vojnim biskupom te s Ivicom Pančićem iz Povjerenstva Grada Zagreba za obilježavanje stogodišnjice Prvoga svjetskog rata. Zamjenik direktora za znanstvena pitanja Područnog muzeja u Tarnowu, mr. Janusz Koziol, zahvalio je veleposlanici Republike Hrvatske u Poljskoj na ukazanom povjerenju u istraživanju podataka o poginulim vojnicima iz Hrvatske te potvrdio da su upravo na groblju u mjestu Ujście Jezuickie pokopani vojnici iz Hrvatske. Najavio je i nastavak istraživanja, naročito na području mjesta Jasło i Krępna, gdje je bila 97. pukovnija austrougarske vojske u kojoj je, prema njegovim podacima, svaki peti vojnik bio iz Hrvatske.
Komemoracija je održana u nazočnosti predstavnika regionalne i lokalne vlasti te mještana. Veleposlanica Republike Hrvatske dr. Andrea Bekić položila je vijenac za poginule vojnike iz Hrvatske, a vijence su položili i predstavnici lokalnih vlasti. Patrick Bekić recitirao je pjesme Miroslava Krleže inspirirane književnikovim iskustvima u Galiciji. Veleposlanica se potom obratila okupljenima, ističući da se prvi puta na ovom mjestu stradanja vojnika iz Hrvatske vije i hrvatska zastava te podsjetila da njihova nesretna sudbina obvezuje na poruku mira, pomirbe i prevladavanja međunarodnih prijepora mirnim putem. Predsjednici općine Greboszow / Ujście Jezuickie Krystyni Świętek uručila je Zahvalnicu za pažnju kojom mještani već desetljećima vode brigu o groblju i grobovima stradalih. U župnoj crkvi u obližnjem mjestu Greboszowu služena je i misa zadušnica na hrvatskom jeziku.
U razgovoru s predstavnicima lokalnih vlasti, veleposlanica Republike Hrvatske predložila je uspostavu prijateljske suradnje općine Greboszow / Ujście Jezuickie s jednom hrvatskom općinom. Razgovaralo se i o mogućnosti mogućnost promocije vjerskog turizma u Hrvatskoj, odnosno Poljskoj te o regionalnom konceptu turističke ponude u Podkarpatskom vojvodstvu u Poljskoj, gdje se nalazi većina grobišta iz Prvoga svjetskog rata, koja je moguće obići u sklopu posebno osmišljene turističke „rute“.
Veleposlanstvo Republike Hrvatske u Varšavi nastavit će poticati povezivanje hrvatskih i poljskih stručnjaka za Prvi svjetski rat te raditi na ostvarivanju drugih načina obilježavanja Stogodišnjice Prvog svjetskog rata programima vezanim uz tu temu, posebno tijekom 2015. godine, kada se navršava sto godina od pogibije vojnika iz Hrvatske i drugih zemlja u Zapadnoj Galiciji.
Najave