U subotu, 25. listopada 2014. u 10 sati u parku između ulice Marijana Cvetkovića i ulice braće Kavurić u Capragu u Sisku predstaviti će se restaurirana skulptura akademskog umjetnika Josipa Diminića Objekt II (1979.), prve stručno obnovljene skulpture iz Parka skulptura nastalih
u sklopu Kolonije likovnih umjetnika "Željezara Sisak".
Uz predstavnike nositelja programa, partnera te Grada Siska predstavljanju će nazoćiti međunarodni stručnjaci Gettyjeva instituta za restauriranje u Los Angelesu: dr. sc. Tom Learner, voditelj Odjela za znanstvena istraživanja (
http://www.getty.edu/conservation/publications_resources/newsletters/22_
2/gcinews14.html) i dr. sc. Rachel Rivenc, voditeljica projekta
Outdoor Painted Surfaces (http://www.getty.edu/conservation/our_projects/science/outdoor/
index.html). Sastanak s Gettyjevim stručnjacima u Sisku, kojima je ovo prvi posjet Hrvatskoj, jedinstvena je prilika da se razradi strategija obnove, zaštite i prezentacije Parka skulptura nastalih u sklopu Kolonije likovnih umjetnika "Željezara Sisak", ali i da se uspostavi suradnja na drugim projektima očuvanja kulturne baštine u Hrvatskoj.
Konzervatorsko-restauratorski radovi na Diminićevoj skulpturi
Objekt II obavljali su se u sklopu 3. konzervatorsko-restauratorske radionice u Parku skulptura nastalih u sklopu Kolonije likovnih umjetnika "Željezara Sisak".Nositelj programa je Gradska galerija Striegl, radionicu organizira i vodi stručni tim Odsjeka za konzervaciju-restauraciju Umjetničke akademije u Splitu, a radovi se realiziraju uz financijsku potporu Ministarstva kulture.
U želji da približi kulturu svojim radnicima, Željezara Sisak je 1971. godine započela s organizacijom Kolonije likovnih umjetnika. Kolonija likovnih umjetnika "Željezara Sisak" održavala se sve do 1990. godine, i bila je jedna od najkvalitetnijih likovnih manifestacija na prostoru Hrvatske. Kolonija je okupljala akademske umjetnike iz čitave bivše države. Između 1971. i 1990. godine tu je boravilo 185 umjetnika. Slikari, kipari, grafičari i fotografi radili su u okviru tvornice, ali i u ambijentu Staroga grada, na sisačkim ulicama i u ateljeima. Sudionici Kolonije realizirali su preko sedam stotina radova koji su postali dijelom umjetničke zbirke Željezare Sisak. Propašću tvornice započelo je raslojavanje zbirke. Slike, skulpture, grafike i fotografije raznosile su se ili su jednostavno bačene. Danas se sačuvalo svega stotinjak umjetnina. Ta djela tek djelomično prezentiraju golemu umjetničku vrijednost zbirke i važnost koju je Kolonija likovnih umjetnika "Željezara Sisak" imala za kulturnu povijest grada.
U cilju revitalizacije i afirmacije kulturnog fenomena Željezare Sisak i stvaranja novog sisačkog brenda, Gradski muzej Sisak, Gradska galerija Striegl i Konzervatorski odjel u Sisku Ministarstva kulture osmislili su projekt "Tvornica baštine Željezara Sisak". Projekt pokrenut 2012. godine uključuje zaštitu, adaptaciju i očuvanje kulturne baštine, razvoj kulturne politike Siska i drugih grana kulture i umjetnosti u gradu, povezivanje s međunarodnim institucijama, suradnju i uključivanje lokalne zajednice u ekonomski isplative akcije vezane uz industrijsku baštinu i kulturne pojave koje je prate. U sklopu projekta su planirane brojne aktivnosti: zaštita, obnova i prezentacija skulptura koje se nalaze u javnom prostoru, radionice, predavanja, književne večeri, predstave, izložbe i dr.
U sklopu projekta "Tvornica baštine Željezara Sisak" osmišljen je program očuvanja javnih skulptura koje su izradili umjetnici – sudionici Kolonije likovnih umjetnika "Željezara Sisak", a koje danas tvore jedinstveni park skulptura. Park čini 38 planski postavljenih i prostorno razmještenih skulptura koje su sastavni dio industrijskog krajolika, radničkog stambenog naselja Caprag i njegove parkovne arhitekture. Svojom urbanističkom kompozicijom i strukturom, Park skulptura nastalih u sklopu Kolonije likovnih umjetnika "Željezara Sisak" čini važan i reprezentativan segment društveno-povijesne i kulturne baštine Siska. Jedinstven je to primjer interakcije umjetničkog djela, industrijskog krajolika i javnog prostora.
Park skulptura nastalih u sklopu Kolonije likovnih umjetnika "Željezara Sisak" upisan je 2012. godine u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske – time je ostvaren prvi cilj projekta.
Program očuvanja skulptura uključuje: zaštitu Parka kao kulturnog dobra, dokumentiranje zatečenog stanja skulptura, izradu liste prvenstava za konzervatorsko-restauratorske zahvate, izradu referentne metodologije za obnovu skulptura na otvorenom izrađenih od metala, izradu projektne dokumentacije uređenja Parka, obnovu i primjerenu prezentaciju skulptura, uključivanje lokalne zajednice u njihovo čuvanje, podizanje svijesti javnosti o važnosti očuvanja Parka i industrijske baštine, organiziranje stručnih radionica, znanstvenih skupova i okruglih stolova te prezentaciju radova kroz javna predavanja, publikacije,
web-stranice itd.
U sklopu projekta usostavljena je suradnja s Odsjekom za konzervaciju-restauraciju Umjetničke akademije u Splitu, čijim je stručnjacima povjerena izrada smjernica za održavanje skulptura i osmišljavanje metodologije njihova konzerviranja i restauriranja. Suradnja s Umjetničkom akademijom u Splitu dogovorena je do 2016. godine, a provodi se kroz seriju radionica namijenjenih studentima konzervacije-restauracije. Budući da se kroz ovaj program studenti obučavaju za samostalan rad na kulturnim dobrima, on ima i edukativni karakter. Još važnije, kroz program se razvija metodologija restauriranja skulptura na otvorenom koja može služiti kao primjer drugima u Hrvatskoj.
Dugoročni je cilj podići radionicu na međunarodnu razinu i uključiti je kao referentnu točku za konzervatorsko-restauratorsku i muzejsko-galerijsku struku vezano uz prezentaciju, zaštitu i očuvanje metalnih skulptura postavljenih u javnome prostoru.
U sklopu prve radionice dokumentirano je zatečeno stanje skulptura i prikupljena građa o povijesti Kolonije likovnih umjetnika "Željezara Sisak". Posao dokumentiranja nastavljen je i 2013. godine, a usporedo s njim provedene su osnovne mjere preventivne konzervacije (površinsko čišćenje skulptura, uređenje okoliša) i obavljeno ispitivanje površinskih premaza na obojenim skulpturama. Online dnevnik rada dviju konzervatorsko-restauratorskih radionica objavljen je na blogu "Stažiranje među umjetninama",
http://stazist.blogspot.com.
Od 25. rujna do 6. listopada održala se treća po redu konzervatorsko-restauratorska radionica u Parku skulptura nastalih u sklopu Kolonije likovnih umjetnika "Željezara Sisak". U sklopu te radionice izveden je konzervatorsko-restauratorski zahvat na teško oštećenoj skulpturi
Objekt II, radu akademskog umjetnika Josipa Diminića. To je prva skulptura iz Parka koja je stručno obnovljena.
Najave